Skip to main content

Parestezinė neuralgija (išorinio šlaunies odos nervo neuralgija) – kas tai?

Parastezinė neuralgija, tai neurologinis sutrikimas, kurio metu dėl išorinio šlaunies odos nervo užspaudimo(žr. Priežastys) šlaunies proksimalinėje, priekinėje ir šoninėje šlaunies dalyje gali jaustis tirpimas, skausmas, dilgčiojimas ar “skruzdelyčių bėgojimas”. Išorinis šlaunies odos nervo paskirtis yra sensorinė, tai reiškia, jis perduoda signalus apie išorinius dirgiklius (pvz. Paspaudimą, temperatūrų pokyčius ir kt.). Nervas prasideda nuo juosmeninės dalies (L2-L3) nugaros nervų ir išsišakoja bei pereina per: klubino-juosmenino raumens paviršių, kirkšnies kanalą, priekinę ir išorinę klubakaulio dalį ir baigiasi viršutinėje šlaunies priekinio/išorinio paviršiaus dalyje. Šio nervo išsidėstimas gali šiek tiek skirtis dėl skirtingo kūno sudėjimo.(žr. 1 pav.)  Savaiminė parastezija gali paveikti įvairias amžiaus grupes, bet dažniausiai ji nutinka 30-40 metų amžiaus grupėms. Taip pat šia būklę gali sukelti biomechaniniai kūno struktūrų sutrikimai ar nesėkmingos chirurginės operacijos.

Parestezinė neuralgija

Priežastys:

Savaiminė parestezija priklauso nuo mechaninių faktorių, dėl kurių padidėja rizika užspausti šlaunies išorinį odos nervą. Pavyzdžiui nutukimas, augliai, stuburo išvaržos, neštumas, pilvo apačią spaudžiantys per daug aptemti drabužiai, diržai ir kitos priežastys susijusios su padidėjusiu spaudimu ir slėgiu į pilvo apačios ir priekinę klubakaulio srytį. 

Biomechaninės parestezijos priežastys  gali būti susijusios su skirtingu kojų ilgiu, gaktinės sąvaržos degeneracija ir gaktikaluo nestabilumu.

Priežastys dėl medicininės kilmės klaidų, dažniausiai operacijų ar kitų chirurginių procedūrų metu įvykusiu išorinio šlaunies odos nervo užspaudimo. Daugiausiai atvėju nutinka kai chirurginės operacijos daromos būtent nervo išsidėstymo projekcijoje, pavyzdžiui klubakaulio osteotomija ar stuburo operacija. Pagal atvėjų analizę, praėjus 1 metams po stuburo dalies  operacijų, 20proc. iš 105 pacientų juto skausmus šlaunies priekyje, kurie buvo susije būtent su išoriniu šlaunies odos nervo užspaudimu, dar vadinama parestezinė neuralgija.

Simptomai:

  • Aptirpimas šlaunies viršutinėje ir išorinėje dalyje, kuris provokuojamas paspaudus kirkšnies raištį.
  • Jaučiamas deginimo, dilgčiojimo pojūtis šlaunies paviršiuje.
  • Odos dirglumas ir per didelis jautrumas aplink išorinio šlaunies odos nervo lokaciją.

Gydymas:

  • Manualinės terapija taikoma norint sumažinti minkštųjų audinių spaudimą aplink nervą dėl savaiminių ar biomechaninių priežasčių. Taip pat gali būti taikoma juosmens stuburo trakcija, slankstelių mobilizacija priklausomai nuo nervo užspaudimo lokacijos. Šiuo būdų stengiamasi pašalinti skausmo atsiradimo priežastis ir simptomatiką.
  • Kineziterapija taikant tempimo pratimus ar kitas minkštųjų audinių atpalaidavimo technikas, kurias pacientas galėtų atlikti pats.
  • Įvairių medikamentų terapija 4-6 mėnesius, pradedant nuo išorinio šlaunies odos nervo “blokavimo” lokaliais anastetikais, tęsiant su gliukokortikoidiniais priešuždegiminiais vaistais kasdien.  (mažinant nervo dirglumą, jo sukeliamą skausmą ir nemalonius pojūčius šlaunies priekinio/išorinio paviršiaus projekcijoje)
  • Jei suaugusiems konservatyvus gydymo būdas neveikia ir problema išlieka ilgiau nei 1 metus, tada yra taikoma nervo dekompresijos operacija, kurios metu audiniai spaudžiantys nervą yra pergrupuojami, taip pat pats nervas gali būti perkeltas į kitą vietą. 

Literatūra:

Torrents, DO, MPH MBAM., BombeiB., & Malik, DOR. (2019). Meralgia Paresthetica: A 5 Model Osteopathic Approach. Osteopathic Family Physician, 10(5), 10-15. Retrieved from https://ofpjournal.com/index.php/ofp/article/view/610

Harney, D., & Patijn, J. (2007). Meralgia paresthetica: diagnosis and management strategies. Pain medicine (Malden, Mass.), 8(8), 669–677. https://doi.org/10.1111/j.1526-4637.2006.00227.x

Langford, B., & Mauck, W. D. (2021). Peripheral Nerve Stimulation: A New Treatment for Meralgia Paresthetica. Pain medicine (Malden, Mass.), 22(1), 213–216. https://doi.org/10.1093/pm/pnaa326

Yoshito Kurashima. (2020). A conservative therapy for reducing meralgia paresthetica. Journal of asian orthopedic manipulative physical therapy, , 1 , 90-93. https://doi.org/10.50858/acompt.1.0_90

Registruokitės konsultacijai

Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.

Gydykime priežastis, o ne simptomus.

Sekite mus

Filter

Patarimai

Kūdykio motorikos vystymasis

15 kovo, 2024
Kūdikio motorikos vystymosi etapai nuo gimimo iki savarankiško vaikščiojimo Judėjimas yra svarbus mums visiems, bet…
LigosPatarimai

Riešo skausmas, ką daryti?

7 kovo, 2024
Ką dažniausiai darote, kai jaučiate ūmų (stiprų) riešo skausmą? Įtvarai ar nuskausminamieji vaistai, kuriuos rekomenduoja…
LigosPatarimai

Ką daryti, kai „perpūtė“ kaklą?

28 vasario, 2024
Visame pasaulyje kaklo skausmas tampa vis dažnesne problema, maždaug du trečdaliai žmonių kaklo skausmą patiria…
LigosPatarimai

Radikulopatija

30 sausio, 2024
Radikulopatija - tai būklė, kai viena ar kelios nervų šaknelės yra pažeistos arba suspaustos, todėl…
LigosPatarimai

Eisenos ir kūdikių kojų nukrypimai

26 sausio, 2024
Vaikų pėdų deformacijos: sukimasis į vidų Pirmieji gyvenimo metai kupini naujos pradžios, šliaužiojimo, bandantis atsistoti…
LigosPatarimai

Kelio sąnario skausmas

26 sausio, 2024
Kelio sąnario skausmai Kelio sąnarys yra vienas sudėtingiausių sąnarių, kadangi yra daugiaašis ir norit kuo…