Skip to main content

Kranialinis ritmas – kas tai?

Kaukolės viduje yra įtemptos membranos, užpildytos smegenų skysčiu, besitvirtinančios prie kaukolės kaulų. Išorinis, labai stiprus įtemptų membranų dangalas palaiko smegenis, suminkština jų judesius smegenų skystyje. Šios membranos dinamiškai tarpusavyje sąveikauja vykstant, pirminiam kaukolės respiratoriniam (kvėpavimo) mechanizmui (PRM). PRM  yra funkcinis vienetas, pagrįstas kaukolės sąnarinių  paviršių (siūlių) prisitaikymu. PRM turi skirtingus anatominius-fiziologinius komponentus, kuriems  būdingas ritminis galvos ir nugaros smegenų judėjimas ir smegenų skysčio cirkuliacija.

Kranialinis ritmas

Kranialinio ritmo sutrikimo priežastys

Yra daug priežasčių, dėl kurių gali sutrikti tinkamas kaukolės judėjimas. Dažnai tai įvyksta dėl stipraus smūgio į galvą, pavyzdžiui, autoavarijoje, arba kur nors smarkiai atsitrenkus su galva. Autoavarijos metu sutrikusi kaukolės funkcija gali atsirasti dėl kaklo pažeidimo be tiesioginio smūgio į galvą. Tarp kaukolės funkcijos ir dubens yra specifinis ryšys. Smegenis dengianti kietoji medžiaga  tęsiasi nuo kaukolės kartu su nugaros smegenimis, kur yra tvirtai sujungta su kaukole ir viršutiniais kaklo slanksteliais. Kietasis smegenų dangalas supa nugaros smegenis ir neturi kitos tvirtos kaulinės jungties, kol nepatenka į kryžkaulį.

Diafragminis įkvėpimas priverčia pilvo organus nusileisti žemyn į dubenį, praplečia dubenį ir pakreipia kryžkaulį. 

Apatinės nugaros dalies problemos gali sukelti dubens iškrypimą ar nestabilumą dėl kurių gali atsirasti kaukolės sutrikimų dėl sąsajų su kietuoju smegenų dangalu. Bloga laikysena ir sutrikusi eisenos biomechanika sukelia įtampą visoje sistemoje. Eisenos sutrikimai gali atsirasti dėl čiurnos, kelio ar klubo traumos.

Kranialinio ritmo sutrikimo priežastys

Galvos ir stuburo smegenų skystis

Galvos ir stuburo smegenų (cerebrospinalinis) skystis  susidaro keturiose galvos smegenų dalyse. Jį kontroliuoja ir paskirsto nervų sistemai švelnus kaukolės-kryžmens PRM pulsavimas. Cerebrospinalis skystis yra svarbus smegenų amortizacijai bei aprūpina centrinę nervų sistemą maistinėmis medžiagomis ir pašalina atliekas. Yra dvylika porų galvinių nervų, kurie kyla iš galvos smegenų pagrindo. Kai kurie nervai lieka kaukolės viduje, o kiti išeina iš kaukolės, kad galėtų įnervuoti raumenimis, organus, liaukas ir kitas kūno struktūras. Kai kurios kaukolės nervų funkcijos gali sutrikti dėl nedidelio nervo prispaudimo esant kaukolės deformacijai ar PRM sutrikimui.

Galvos ir stuburo smegenų skystis

Simptomai

Kaukolės-kryžkaulio PRM disfunkcija gali sukelti daug sveikatos problemų. Simptomai gali būti: pusiausvyros sutrikimas, galvos skausmas, ausų skausmas, spengimas ausyse, klausos sutrikimai, rijimo pasunkėjimas, sinusų problemos, virškinimo sutrikimai. Taip pat gali atsirasti raumenų įtampa, sukelianti nugaros ir kaklo , pečių, rankų, klubų ir kojų skausmus.

simptomai

Ištyrimas ir gydymas

Kaukolės korekcijos dažniausiai turi ilgalaikį poveikį, tačiau vizualiai smarkiai deformuotos kaukolės ištaisyti neįmanoma. Svarbiausias aspektas – simptomatikos gydymas.  Jei simptomai atsinaujina, tai dažniausiai yra dėl to, kad jie buvo ilgą laiką. Svarbu atsiminti, kad kaukolės funkcija gali paveikti beveik bet kurią kūno vietą, o bet kuri kūno vieta gali paveikti kaukolės funkciją.

Straipsnį parengė gyd. Kineziterapeutas  Mantas Raškauskas

Filter

LigosPatarimai

Kranialinis ritmas

15 kovo, 2023
Kranialinis ritmas - kas tai? Kaukolės viduje yra įtemptos membranos, užpildytos smegenų skysčiu, besitvirtinančios prie kaukolės…
LigosPatarimai

Parestezinė neuralgija

21 gruodžio, 2022
Parestezinė neuralgija (išorinio šlaunies odos nervo neuralgija) - kas tai? Parastezinė neuralgija, tai neurologinis sutrikimas,…
Patarimai

Klubo sąnario skausmas, sutrikimai

8 gruodžio, 2022
Ar jums taip kada nors nutiko? Galbūt esate išbandę daug skirtingų gydymo metodų ir vistiek…
LigosPatarimai

COVID-19 pasekmės griaučių – raumenų sistemai

1 lapkričio, 2022
Įvadas Covid-19 arba koronavirusas, tai infekcinė virusinė liga, kurios pagrindinis plitimo būdas yra oro lašalinis…
LigosPatarimai

Kaklinės stuburo dalies, galvos skausmai

3 spalio, 2022
 Galime išskirti keturis kaklinės stuburo dalies galvos skausmų tipus: Neuralginis (nervinis) galvos skausmas. Raumeninės kilmės…
LigosPatarimai

Botago kirčio sindromas – autoįvykiai

2 spalio, 2022
Dar vadinamas kaklo patempimu, kai galva yra staigiai palenkiama į priekį arba staigiai atlošiama atgal.…

Registruokitės konsultacijai

Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.

Gydykime priežastis, o ne simptomus.

Registracijos tel.
Sekite mus