Powered by Smartsupp Skip to main content

Radikulopatija – tai būklė, kai viena ar kelios nervų šaknelės yra pažeistos arba suspaustos, todėl atsiranda skausmas, tirpimas, dilgčiojimas arba silpnumas išilgai nervo projekcijos. Radikulopatija gali pasireikšti bet kurioje stuburo dalyje, tačiau dažniausiai pasitaiko apatinėje nugaros dalyje (juosmeninė radikulopatija) ir rečiau viršūtinėje (kaklo radikulopatija). Juosmeninė radikulopatija, kitaip gali būti vadinama išialgija(Sciatica).

Dažniausios radikulopatijos priežastys yra nervinių struktūrų spaudimas, jis gali būti dėl:


+Disko išvaržos(kai tarpsąnarinis disko žiedas įtrūksta ir disko branduolinė medžiaga išstumta į išorę spaudžia nervinę šaknelę, sutrikdo kraujotaką, įtempia šalimais esančius raiščius).

+Stuburo stenozės: tarpslanktelinės angos susiaurėjimas, kuomet smarkiai sumažėja stuburo smegenų ir periferinių nervų išėjimo angos. 

+Osteofitų susidarymo: slankstelio sąnarinių paviršių deformacija, kuomet atsiradusios ataugos gali dirginti nervinę šaknelę.

+Mechaninių faktorių: mechaninis nervinės šaknelės užspaudimas traumingų situacijų metu, neteisingos biomechanikos ir ergonomikos kasdieninėje aplinkoje, pasyvaus gyvenimo būdo.

Radikuliopatijos požymiai:

  • Skausmas: Radikulopatija dažniausiai sukelia skausmą, kuris iš apatinės arba viršūtinės nugaros dalies plinta į vieną ar abi kojas arba rankas. Šis skausmas dažnai apibūdinamas kaip aštrus, šaudantis, deginantis, dilgčiojantis, tirpimo arba skruzdelyčių laipiojimo jausmas. Ir jeigu tai kaklo problema šie pojūčiai gali jaustis rankų, plaštakos zonose, jeigu tai juosmeninės dalies problema, tai gali jaustis kojų ar pėdos projekcijoje. Šių pojūčių pasiskirstymas atitinka konkrečios pažeistos nervinės šaknelės zoną (Pav 3).
  • Raumenų disbalansai: Užspaudus nervinę šaknelę sutrinka raumenų inervacija, kuri lemią raumenų silpnumą. Pavyzdžiui, jei radikulopatija pažeidžia sėdimąjį nervą, gali būti silpni raumenys, atsakingi už pėdos kontrolę ėjimo metu, todėl kūnas ėjimo metu pradės kompensuoti to pasekoje pradedant šlubuoti arba susukant dubenį.
  • Jutimo pokyčiai: Pažeisto nervo srityse gali atsirasti jutimo pokyčių, pavyzdžiui, sumažėjęs jautrumas prisilietimui ar dūriams, rankų arba kojų tirpimas priklausomai ar nervas spaudžiamas kakle ar juosmenyje, dilčiojimo (skruzdelyčių bėgiojimo) jausmas. 
  • Žarnyno arba šlapimo pūslės funkcijos sutrikimas, nes iš juosmeninio nervų rezginio išeina nervai įnervuojantys raumenis, bei įvairius organus. Pvz : Keturgalvis šlaunies raumuo, gauna inervaciją iš L2-L4 juosmeninės stuburo dalies segmento, tačiau taip pat ši stuburo segmento dalis turi asosiaciją su žarnynu, todėl jeigu toje vietoje pasireiškia radikulopatijos požymiai, sutrikdo nervo pralaidumą ir dėl to gali sutrikti žarnyno veikla.

Išsitestuoti galite ir patys atlikdami tiesios kojos tiesimo testą (pav. 2), jeigu jaučiate, kad pasireiškia nevienodas tempimo jausmas lyginant abiejas kojas, skausmas pasireiškiantis skruzdelyčių laipiojimimu skirtingose kūno zonose(pav. 3), arba negalėjimas ištiesti vienos ar abiejų kojų ir tuomet pasireiškia stiprus skausmas juosmens dalyje. Tai yra požymiai kai kineziterapija gali padėti. 

(Nervų laidumo testas: Padeda nustatyti nervo pralaidumo problemas, pvz., pasyvus tiesios kojos kėlimo testas (Lasegue test), jeigu tai yra radikulopatijos požymiai, gali sukelti skausmą skirtingose zonose (žiūrėti 3pav))

Pagal jutiminių nervų zonas galima pastebėti, kuri zona yra dirginama ir kuri sritis gali būti pažeista, tačiau kartais pojūčiai neatitinka realios problemos požymių.

 

Kineziterapinis gydymas:

Skausmo kontrolei naudojame elektrostimuliaciją ir medikamentus, teipavimą (skausmo malšinimui, uždegimo slopinimui).

Kaklo arba juosmeninės radikulopatijos stuburo dalies mobilizacija – mažinant nervo spaudimą, gerinant juosmens judesių amplitudę, sinovinio skysčio judėjimą.

Minkštųjų audinių mobilizacija – mažinant skausmą, gerinant judesių amplitudę, skatinant kūno regeneracinius procesus.

Stuburo tempimas redcord sistema, mažinant tarpslankstelinio disko spaudimą, skatinant regeneracinius procesus.

Pratimų programa – stiprina nusilpusius raumenis, atpalaiduoja įsitempusius raumenis. Gerinant judesių amplitudę, mažina skausmą, įveda kūną į balansą. 

Diferencinės diagnostikos metu, kineziterapeutas (manualiniais testais) klausia kūno kur ir kokia galėtų būti problema, kuri sukelia skausmą. Tokiu testavimo principu ieškome skausmą keliančių priežasčių, nes priežasčių skausmui gali būti daugiau nei viena. Jeigu norite ir jūs efektyviai ir greitai išsiaiškinti savo skausmo priežastis ir gauti tik jums skirtą gydymą, apsilankykite pas mus jau šiandien!

Registruokitės konsultacijai

Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.

Gydykime priežastis, o ne simptomus.

Sekite mus

Filter

Naujienos

TECAR terapija

18 birželio, 2024
Kas yra TECAR terapija? TECAR terapija yra specializuota fizioterapinė procedūra, kuri naudoja aukšto dažnio elektromagnetinį…
Patarimai

Kūdikio motorikos vystymasis

15 kovo, 2024
Kūdikio motorikos vystymosi etapai nuo gimimo iki savarankiško vaikščiojimo Judėjimas yra svarbus mums visiems, bet…
LigosPatarimai

Riešo skausmas, ką daryti?

7 kovo, 2024
Ką dažniausiai darote, kai jaučiate ūmų (stiprų) riešo skausmą? Įtvarai ar nuskausminamieji vaistai, kuriuos rekomenduoja…
LigosPatarimai

Ką daryti, kai „perpūtė“ kaklą?

28 vasario, 2024
Visame pasaulyje kaklo skausmas tampa vis dažnesne problema, maždaug du trečdaliai žmonių kaklo skausmą patiria…
LigosPatarimai

Radikulopatija

30 sausio, 2024
Radikulopatija - tai būklė, kai viena ar kelios nervų šaknelės yra pažeistos arba suspaustos, todėl…
LigosPatarimai

Eisenos ir kūdikių kojų nukrypimai

26 sausio, 2024
Vaikų pėdų deformacijos: sukimasis į vidų Pirmieji gyvenimo metai kupini naujos pradžios, šliaužiojimo, bandantis atsistoti…