Powered by Smartsupp Skip to main content

Vaikų rijimo reflekso sutrikimo įtaka laikysenos formavimuisi

Netinkamas žandikaulio sukandimas priekinio poslinkio kryptimi įtakotas vaiko atipiško čiulpimo veiksmo tampa dažna rijimo reflekso sutrikimo priežastimi. Tai skatina vaiko blogą lūpų kontaktą, ne taisiklingą padėtį, kurios pasekoje keičiasi liežuvio pozicija rijimo metu, ne pagal fiziologinius mechaninius žingsnius. Todėl norėdamas vaikas nuryti burnoje esantį maistą, skystį yra verčiamas kūno rijimo metu atlikti galvos judesius, tiesiant ją į priekį ir į viršų.

Rijimo reflekso sutrikimai skatina ydingos laikysenos formavimą vaikystėje, paauglystėje. Taip pat blogą menčiu padetį, stuburo linkio formavimą, ascijuojasi su bloga galvos padėtimi.

(perdidelio poslinkio į priekį) 1. Pav.

 

Liežuvio padėtis turi didelę reikšmę centrinei/sagitalinei miofascijinei grandinei ir kaukolės-kryžkaulio padėčiai ir fiziologijai. Esant liežuvio sutrikimui būtina gydyti priekine cervikaline stuburo dalį, gretutinius minkštuosius audinius, raumenines ir kaulines struktūras.

Veido-liežuvio raumenų sutrikimas įtakoja tolimesnę viršutinio ir apatinio žandikaulio bei dantų patologiją pavyzdžiui:

  • Viršutinio žandikaulio skliauto susiaurėjimą, kuris neleidžia liežuviui tinkamai pozicionuotis rijimo ar kalbėjimo metu taip neigiamai paveikdamas jo funkcijas.
  • Liežuvis negali tinkamai prisipausti prie minkštojo gomurio, rijimo metu taip tinkamai atverdamas ryklę.
  • Esnat liežuvio padeties poslinkiui į priekį galimas kontaktas su priekiniais dantimis taip ilguoju laikotarpiu stumiant viršutinius/apatinius dantis priekine kryptimi sukeliant II tipo žandikaulio sąkandžio sutrikimą, funkcinę adaptaciją juosmens hiperlordozę (padidėjusi juosmens linkį).
Vaikų rijimo reflekso sutrikimo įtaka laikysenos formavimuisi
  1. Pav. Ydinga vaiko laikysena, padidėje stuburo linkiai, bloga menčiu ir galvos padėtis.

Kokia veido-liežuvio raumenų disbalanso sutrikimo priežastis?

Šis raumenų disbalansas sukelia jėgos pakitimus  didinančius dantų arkos poslinkiu rizikas 2. pav, sutrikdo rijimo reflekse dalyvaujančiu raumenų neuroraumenine veiklą, neigiamai paveikia poliežuvinio kaulo supančiu raumenų, liežuvio raumenų, kramtomųjų raumenų tonusą ir veiklą, kurie taip pat dalyvauja rijimo procese. Dažniausios priežastis yra:

veido-liežuvio raumenų disbalanso sutrikimo priežastis

2 Pav. Viena iš esamu dantu poslinkio priežasčiu bloga liežuvio padėtis bei kontaktas su dantimis.

  • Maitinimas buteliuku ar čiulptuko naudojimas ankstyvoje vaikystėje. Kūdikiui žindžiant krūtį, aktyvinami lūpų žiediniai raumenys, skatina lūpas būti standžias bei treniruoja veido/burnos raumenis. Tai, kad spenelis prisitaiko prie kūdikio burnos struktūros ir  nesukuria didelės distancijos tarp viršutinio žandikaulio skliauto ir liežuvio sukurdamas vakuminį intrabukalinį efektą, skatina formuotis normaliam fiziologiniam rijimo refleksui 

3 Pav. Esant nepakankamam liežuvio kontaktui su viršutinio žandikaulio skliautu galima jo deformacija/susiaurėjimas neigiamai veikiamas gomurys, vyksta viršutinio žandikaulio siūlių kompresija.

Žindimas krūtimi labai svarbus pirmais šešiais kūdikio gyvenimo mėnesiais dėl tinkamo rijimo reflekso formavimosi.

3 Pav. Žindymas krūtimi ir buteliuku

Žindymas krūtimi ir buteliuku

  • Piršto čiulpimo įprotis. Tai formuoja blogą sąkandį, susiformuoja blogas lūpų kontaktas, apatinė lūpa slenkasi atgal viršutinės lūpos atžvilgiu taip skatindama liežuvio prisispaudima žemyn arba atgal ,šis sutrikimas asocijuojasi su smakro raumens hipertonusu (raumens tonuso padidėjimu). Dėl stipraus piršto ir viršutinio žandikaulio skliauto kontakto vyksta viršutinio žandikaulio plokštelių ekstensinė deformacija (susiaurėja) viršutinio žandikaulio skliautas  kontakto metu vyksta priekinių dantų poslinkiai, iškraipymai.
  • Blogas sakandis, jei apatinis žandikaulis slysta priekine kryptimi liežuvis pozicionuojasi priešinga kryptimi atgal ir t.t. Esant ne raumeniniam o struktūriniam sąkandžio sutrikimui būtinas ortodontinis gydymas.
  • Kvėpavimas per burną, miegojimas išsižiojus, knarkimas miegant. Taisyklingas kvėpavimas/kvėpavimas per nosį, kurio metu patekus orui užsiveria burnos ertmė taip sukeldama neigiama slėgį tarp liežuvio ir viršutinio žandikaulio skliauto. Ne esant kvėpavimo ar rijimo reflekso sutrikimui žmogus kvepuoja per nosi pilnai sučiaupęs burną, nejaučia jokios žandikaulio įtampos, liežuvis atpalaiduotas, nesukeliantis įtampos kontaktuodamas su gomuriu, viršutinio žandikaulio skliautu ar dantimis. 4. Pav. 


  • Pav. Taisyklingas kvėpavimas pro nosi ir netaisyklingas kvėpavimas pro burną keičiantis neigiama linkme galvos padėtį, laikyseną, žandikaulio sąkandį ir t.t.

   Netaisyklingas kvėpavimas per burna gali būti pasekmė viršutinių kaukolės struktūrų patologijos tokios kaip, adenoidu hipertrofija (padidėję adenoidai), alergijos sukeltas rinitas, trauminė ar įgimta kreiva nosies pertvara, susiaurėjusios nosies ertmės dėl nosies kriauklės plokštelės tuneliu atrofiju. Tad, būtina pabrėžti, kad reikalingas nuodugnus ištyrimas ir paciento anamnezės (ligos istorijos) išklausymas siekiant išsiaiškinti ar kvėpavimas per burną yra paciento blogo įpročio, funkcinio sutrikimo pasekmė ar anatominė patologija, kurios tolimesniam gydymui reikalinga chirurginė intervencija.  

Būtina pabrėžti, kad kūdikių kaukolės deformacija turi tiesioginę reikšmę ateityje formuotis netaisyklingai liežuvio ir apatinio bei viršutinio žandikaulio padėčiai, ko pasekoje tai viena iš priežasčių atsiradimo rijimo reflekso sutrikimui ar netaisyklingo sąkandžio 5. pav. Kudikiu galvos deformacija nėra vien estetinis sutrikimas.

5 pav. 

A – taisyklinga liežuvio padėtis, nesutrikęs rijimo refleksas, taisyklinga žandikaulio padėtis, taisyklingi fiziologiniai stuburo linkiai, ne deformuota kaukolė. B – liežuvio poslinkis į priekį, sutrikęs rijimo refleksas, viršutiniu poliežuvinio kaulo raumenų sutrikimas, II klasės sąkandžio sutrikimas prognacija (poslinkis į priekį) stuburo fiziologinių linkių padidėjimas, kaukolės fleksinė deformacija. C – liežuvio poslinkis atgal, sutrikęs rijimo refleksas, viršutiniu poliežuvinio kaulo raumenų sutrikimas, II klasės sąkandžio sutrikimas retrognacija (poslinkis atgal), stuburo fiziologinių linkių suplokštėjimas, kaukolės ekstensinė deformacija.

 

Apsilankykite Osteomedika kineziterapijos klinikoje, kurioje specialistai Jums pritaikys individualų osteopatinį ištyrimą, individualų gydymą, padėsiantį atkurti sutrikusį rijimo refleksą, liežuvio funkcinį sutrikimą, esant reikalui koreliuos su ortodontiniu gydymu- gydant netaisyklingą sąkandį.

Filter

Naujienos

TECAR terapija

18 birželio, 2024
Kas yra TECAR terapija? TECAR terapija yra specializuota fizioterapinė procedūra, kuri naudoja aukšto dažnio elektromagnetinį…
Patarimai

Kūdikio motorikos vystymasis

15 kovo, 2024
Kūdikio motorikos vystymosi etapai nuo gimimo iki savarankiško vaikščiojimo Judėjimas yra svarbus mums visiems, bet…
LigosPatarimai

Riešo skausmas, ką daryti?

7 kovo, 2024
Ką dažniausiai darote, kai jaučiate ūmų (stiprų) riešo skausmą? Įtvarai ar nuskausminamieji vaistai, kuriuos rekomenduoja…
LigosPatarimai

Ką daryti, kai „perpūtė“ kaklą?

28 vasario, 2024
Visame pasaulyje kaklo skausmas tampa vis dažnesne problema, maždaug du trečdaliai žmonių kaklo skausmą patiria…
LigosPatarimai

Radikulopatija

30 sausio, 2024
Radikulopatija - tai būklė, kai viena ar kelios nervų šaknelės yra pažeistos arba suspaustos, todėl…
LigosPatarimai

Eisenos ir kūdikių kojų nukrypimai

26 sausio, 2024
Vaikų pėdų deformacijos: sukimasis į vidų Pirmieji gyvenimo metai kupini naujos pradžios, šliaužiojimo, bandantis atsistoti…

Registruokitės konsultacijai

Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.

Gydykime priežastis, o ne simptomus.

Sekite mus