Powered by Smartsupp Skip to main content

Kas yra raumenų tonusas?

Raumenų tonusas, tai raumens ir/ar kelių raumenų savybė leidžianti raumenims adekvačiai reaguoti į kūno padėties, gravitacijos, pasipriešinimo jėgas ir jėgoms nustojus veikti atitinkamai atsipalaiduoti. Ši savybė priklauso nuo raumenų pluošte esančių verpsčių.

Raumenų tonusui daro įtaką daug struktūrų: motoneuronai, goldžio receptoriai, raumeninės verpstės, bet koks šių struktūrų veiklos sutrikimas gali pakeisti raumenų tonusą. Raumenų verpstės vaidina esminį vaidmenį padėties ir judesio jutime ir judesio mokymosi procese. Motoneuronai, goldžio receptoriai, raumeninės verpstės yra raumenų pluoštuose, jie palaiko lėtą, nepertraukiamą ritmą, kuris leidžia raumenims greitai reaguoti į gravitacijos, padėties ir greičio pokyčius.

Chandleris Eliotas 1970 m. buvo vienas pirmųjų medicinos mokslininkų, tyrusiu kūdikių raidą. Jis teigė, kad kūdikių judesiai yra aukščiausias vystymosi pagrindas, nes jis nustato pagrindinį raumenų tonusą. Normalus tonusas – tai optimalus balansas tarp raumens įsitempimo ir atsipalaidavimo. Raumenų tonusas lemia bendrą raumenų gebėjimą dirbti, veikia kūno pusiausvyrą, valdo kaklo bei liemens įsitempimą bei sukiojimą, veikia laikyseną, suteikia balsui išraiškingumą, užtikrina gebėjimą ir įsitempti, ir atsipalaiduoti.

Kūdikių raumenų tonuso sutrikimai:

  • Hipertonusas – padidintas tonusas, pernelyg įsitempę, suvaržyti judesiai, lengvai įsijautrina.
  • Hipotonusas – per mažas tonusas, nepakankamą raumenų įsitempimą, raumenų atsipalaidavimą.

Hipertonusas

Hipotonusas

 

Kas sukelia padidėjusį raumenų tonusą?

Kūdikio padėtis gimdoje, nėštumo metu mamos patirtas stresas ar persirgtos ligos, invazinės priemonės gimdymo metu ar neurologiniai sutrikimai gali paveikti raumenų tonusą. Kūdikiai, kurie yra labai alkani, taip pat gali turėti didelį raumenų tonusą, įskaitant naujagimius arba vyresnius kūdikius, kurie yra labai mažo svorio. Raumens hipertonusas sukelia raumenų įtampą, sustingimą, rigidiškumą, o tai vėlesniame vaiko amžiuje gali sukelti raumenų sutrumpėjimą, raiščių ir sąnarių kontraktūras.

Hipertonuso požymiai ir simptomai

  • Sunkūs judesiai;
  • Raumenų spazmai;
  • Užriečia galvą aukštyn;
  • Užlenkia nugarą;
  • Mėgsta kryžiuoti kojas;
  • Į pagrindą remiasi pirštų galais;
  • Rankas laiko suspaustus į kumščius, sunku ištiesti pirštus;
  • Nenori leisti sulenkti ar ištiesti galūnių.

Mamai, kurios kūdikis turi tokio tipo raumenų įtampą, gali būti sunkiau maitinti krūtimi, kūdikis gali būti nervingas žindimo metu.

Vertinimas ir gydymas

Parinkti tinkamą gydymą, reikalinga kineziterapijos konsultacija su specialistu. Ji pirmiausia įvertina kūdikio bendrąjį motorikos vystymąsi, atlieka bendrąjį raumenų tonuso vertinimą, tikrina refleksus, būdingus tam tikram amžiui, sąnarių lankstumą. Pagal raumenų tonuso vertinimą skiriamas kūdikių masažas (raumenis atpalaiduojantis arba stimuliuojantis) ir kūdikių mankšta, individualiai orientuota pagal kiekvieno kūdikio sutrikimus.

Keičiant kūno padėtį erdvėje ir tikslingai parenkant raumenų apkrovas ar jas mažinant, jei raumenų tonusas padidėjęs, skatinama pusiausvyros – koordinacijos vystymasis ir siunčiami signalai iš kūno į centrine nervų sistemą (smegenis) ir atgal iš centrinės nervų sistemos į kūną. Tai skatina raumenų tonuso, refleksu ir motorikos vystymąsi. Kai perkeliate kūdikį, keičiate jo padėtis, jūs skatinate pusiausvyros jutimą (vestibuliarinę sistemą) vidinėje ausyje.

Registruokitės konsultacijai

Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.

Gydykime priežastis, o ne simptomus.

Registracijos tel.
Sekite mus