Skip to main content

Peties sąnario skausmai vieni dažniauisiai pasitaikančiu sutrikimų dėl kurių pacientai kreipiamis į mūsų kliniką. Viena iš galimų peties skausmo priežasčių tai žąstikaulio -mentės sąnario sutrikimas/pažeidimas.

Galimos žąstikaulinio – mentės sąnario biomechanikos sutrikimo indikacijos:

Žąstikaulio kaulo pakilimas aukštyn mentės kaulo atžvilgiu. Pirminė šio sutrikimo priežastis gali būti trauminio įvykio pasekmė sukelianti antrinę priežastį aplink sąnarį esančių raumenų įtampą. Galima šio pažeidimo etiologija paciento nukritimas ant peties ar alkūnės, deltiniu raumenų spazmas ar rotatoriu raumenų sausgyslių madžetės plyšymas.

Kas nutinka jei žąstikaulis pakyla aukštyn?

Kai žąstikaulis pakyla auštyn sumažėja erdvė (stenozė) tarp mantės snapinės ataugos ir žąstikaulio galvos taip sukeldamas vadinamą peties sąnario ankštumo sindromą. Tai žaloja viršdyglinio raumens sausgyslę, peties sąnario bursos maišelį ir viršutinį sąnarinės lūpos kraštą.

Kokie galimi žąstikaulio pakilimo aukštyn simptomai:

• Peties skausmas juntamas rankos atkelimo į šoną metu, girdimas traškėjimas sąnario viduje (galimas sąnarinės lūpos pažeidimas);
• Skausmingas judesio tipas atliekant pvz. plaukų šukavimo judesį šukomis;
• Skausmas juntamas šoninėje peties dalyje;

Ar žinote? Kad, peties sąnario judesiuose dalyvauja keturi atskyri sąnariai. Žąstikaulio-mentės sąnarys, raktikaulinis-mentės sąnarys, raktikaulinis-krūtinkaulinis sąnarys ir mentės-šonkauliu sąnarys.

Mantas Norkunas, Kineziterapeutas 

Kita galima žąstikaulio mentės sąnario sutrikimo indikacija tai žąstikaulio kaulo poslinki žemyn mentės atžvilgiu. Kaip ir ankstesnis taip ir šis sutrikimas gali būti trauminio įvykio pasekmė sukelta traukiamosios jėgos žemyn. Vėliau tai sukelia aplink sąnarį esančių raumenų tokių kaip viršdyglinio, deltinio, didžiojo krūtinės silpnumą.

Kas nutinka jei žąstikaulis pasislenka žemyn?

Tokiu atvėju skausmas provokuojamas dvigalvio žąsto raumens (bicepso) ir korokobrachialinės sausgyslių dirginimos (sukelia šių sausgyslių uždegimą/tendinitą), žaloja apatinę sąnarinės lūpos dalį.

Kokie galimi žąstikaulio pasislinkimo žemyn simptomai:

• Peties skausmas juntamas rankos atkelimo į šoną ir į prieki metu, skausmas provokuojamas juesio pradžioje net neįpusėjus galimos judesio amplitudes. Girdimas traškėjimas sąnario viduje (galimas sąnarinės lūpos pažeidimas);
• Skausmingas judesio tipas atliekant pvz. plaukų šukavimo judesį šukomis;

Trečioji pažeidimo varijacia tai žąstikaulio kaulo poslinkis į priekį mentės atžvilgiu. Šis pažeidimas gali būti sukeltaskritimo ant rankos metu arba staigiai ir stipriai patraukus ranką tuo pat metu sukant ją į vidų, taip pat gali būti ir ydingos laikysenos priežastimi pvz. Esant krūtininės stuburo dalies hiperkifozei.

Kas nutinka jei žąstikaulis pasislenka į priekį?

Tai skatina didžiojo krūtinės raumens, užpakalinio deltinio ir pomentinio raumens įtampą sukeliančia priekinio deltinio ir korokobrachialinio raumens silpnumą. Ši kobinacija rankos judesio metu neleidžia žąstikauliui suktis į išorę taip didindamas viršdyglinio raumens bei nursos dirginimąsukeliantį peties sąnario uždegiminius procesus.

Kokie galimi žąstikaulio pasislinkimo į priekį simptomai:

  • Peties skausmas juntamas rankos atkelimo į šoną ir į prieki metu rankos judesio amplitudes pusiaukelėje.
  • Skausmas juntamas priekinėje peties pusėje.
  • Skausmingas judesio tipas atliekant pvz. plaukų šukavimo judesį šukomis, rankos atvedimas už nugaros

Galimas dar vienas žąstikaulinio mentės sąnario sutrikimas, žastikaulio kaulo poslinkis atgalios. Tačiau jis labai retas dėl anatomoniu struktūrinių aspektų.

Mantas Norkunas, Kineziterapeutas 

Apsilankykite Osteomedika kineziterapijos klinikoje, kurioje specialistai Jums pritaikys individualų gydymą, padėsiantį atkurti sutrikusias žąstikaulinio sąnario funkcijas ir biomechaniką padėsiančią atsikratyti kamuojamo paties sąnario skausmo.

Peties sąnario rotatoriu mendžetės raumenų pažeidimas

Peties sąnario rotatoriu mandžetę sudaro kuturių raumenų viršdyglinio r., podyglinio r., pomentinio r. ir mažojo apvaliojo r. sausgyslių jungtys suformuojančios peties sąnario kapsulę, įtakojančios žąstikaulio galvos judesių amplitude ir kryptį mentės gūžduobės atžvilgiu. Reikia pabrėžto jog šių raumenų sausgyslių junginys sudarantis peties sąnario kapsulę yra vienas iš labiausiai vaskulerizuotu (turintis platų kraujotakos tinklą). Traumos atveju greta audiniu pažeidimo vyksta ir ankščiau minėto kraujotakos tinklo pažeidimas, tai apsunkina rotatoriu mandžetės gyjimo procesus. Svarbiasias šių keturių raumenų junginio raumuo yra viršdyglinis raumuo tai pagrindinis sinergistas deltiniams raumenims stabilizuojant žastikaulį mentės gužduobėje rankos atikėlimo į šoną metu.

Ūmus ir lėtinis rotatoriu mandžetės pažeidimas:

Dažniausias ūmaus pažeidimo atvėjis paciento nukritimas ant rankos arba smūginis kontaktas kuriuo metu žastikaulio galva pakyla aukštyn mentės atžvilgiu taip pažeizdama ją supančios sąnarinės lūpos struktūrą. Arba stiprios fizinės traukos metu sukeltas vieno arba keliu raumenų tvirtinimosi jungčių pažeidimas. Tačiau dažniausia rotatoriu mandžetės pažeidimo skausmo priežastis chroninis uždegimas.

Filter

LigosPatarimai

Peties sąnario rotatoriu mendžetės raumenų pažeidimas

17 rugsėjo, 2021
Peties sąnario rotatoriu mandžetę sudaro kuturių raumenų viršdyglinio r., podyglinio r., pomentinio r. ir mažojo…
Ligos

Peties sąnario artrozė

14 rugsėjo, 2021
Straipsnį parengė kineziterapeutas Paulius Rakauskas. Artrozė – tai sąnario kremzlinio paviršiaus degeneracinė patologija. Kremzliniame audinyje,…
LigosPatarimai

Hialurono rūgšties injekcija

30 liepos, 2021
Šis intrasąnarinis medikamentinis gydymas taikomas kai sąnario viduje esantis kremzlinis audinys susidėvi dėl trauminiu ar…
LigosPatarimai

Žąstikaulio – mentės (Gleno-humeralinio) sąnario sutrikimas skausmas

8 liepos, 2021
Peties sąnario skausmai vieni dažniauisiai pasitaikančiu sutrikimų dėl kurių pacientai kreipiamis į mūsų kliniką. Viena…
Ligos

Okcipitalinė (pakaušio nervo) neuralgija

5 vasario, 2021
Pakaušio srityje jaučiate dilgčiojimą, sustingimą? Nuolat skauda pakaušį arba kaklą? Jaučiate pulsuojantį skausmą viršugalvyje arba…
Ligos

Traumatologas Vilniuje – ką jis daro?

18 sausio, 2021
Traumatologija - chirurgijos šaka, kuri ne tik tiria, bet ir gydo kaulo, raumenų, gleivinės, odos…

Registrtuokitės konsultacijai

Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.

Gydykime priežastis, o ne simptomus.

Registracijos tel.
Sekite mus