Powered by Smartsupp Skip to main content

Patelafemoralinio skausmo sindromas naudojamas apibūdinti skausmą kelio sąnario priekinėje dalyje ir aplink girnelę. Jis kartais vadinamas „bėgiko keliu“, nes jis būdingas sportuojantiems žmonėms, ypač moterims ir jauniems suaugusiems, tačiau šis sindromas gali pasireikšti ir nesportuojantiems. Dėl šio sindromo sukeliamo skausmo ir sąstingio gali būti sunku lipti laiptais, atsiklaupti ir atlikti kitą kasdieninę veiklą. Per didelis intensyvus fizinis krūvis dažnai yra pagrindinis veiksnys, leidžiantis smarkiai progresuoti šiam sindromui. Simptomai dažnai palengvėja taikant konservatyvų gydymą, pvz., kineziterapiją, kurios metu mažinamas fizinis aktyvumas ir sudaroma gydomųjų pratimų programa.

Patelafemoralinio skausmo sindromas

Prieš pradedant konservatyvų gydymą, labai svarbu atlikti išsamų kelio sąnario ištyrimą. Išsamaus ištyrimo metu mes siekiame nustatyti požymius, kurie gali pakeisti kelio girnelės biomechaniką kelio sąnario judesių metu. Osteomedikos kineziterapeutai taiko veiksmingiausius metodus iš Maitland ir Mulligan koncepcijų bei osteopatinį manipuliacinį gydymą, kurio metu pasitelkiama raumenų energijos technikos, miofascialinis minkštųjų audinių atpalaidavimas, siekiant pagerinti sutrikusią judesių amplitudę ir atstatyti tinkamą biomechaniką.
Labai svarbu suprasti, kad nėra vienos specialios pratimų programos, kuri būtų veiksminga visiems pacientams. Kai kuriems pacientams gali prireikti gerokai sustiprinti keturgalvį šlaunies raumenį, kiti gali turėti puikią keturgalvio raumens jėgą, bet pernelyg įtemptą šoninę šlaunies raumenų dalį arba keturgalvio raumens sutrumpėjimą. Minkštųjų audinių mobilizavimo ir tempimo metodai, kuriuos taikome savo pacientams yra vieni efektyviausių.

kelio sanario istyrimas

Labai svarbu žinoti, jog patelofemoralinis sindromas per vieną dieną neatsiranda. Yra keletas mechanizmų, kurie tai sukelia:

  • Patelofemoralinio sąnario kremzlė negali būti skausmo šaltinis, nes ji neturi kraujotakos ir inervacijos, tačiau kremzlės pažeidimas gali lemti cheminį ar mechaninį sinovijos sudirginimą, edemą ar eroziją, kas gali sukelti skausmą.
  • Sinovitas (sąnarinės kapsulės minkštųjų audinių uždegimas) dažniausia patelofemoralinio skausmo priežastis, kuris negydomas gali pereiti į patelofemoralinį osteoartritą.

SinovitasIšoriniai skausmą sukeliantys veiksniai: 

  • Padidėjusi šlaunies vidinė rotacija;
  • Padidėjusi šlaunies vidinė rotacija
  • Valgus kelio (X formos) sąnarys;
  • Valgus kelio X formos sąnarys 
  • Blauzdos vidinė rotacija;
  • Pronuota pėda;
  • Nepakankamas lankstumas;

Vidiniai skausmą sukeliantys veiksniai: 

  • Girnelės padėtis;
  • Minkštieji audiniai;
  • Neuroraumeninis plačiųjų šlaunies raumenų valdymas;

Girnelės tendinopatija yra būklė, kuri gali atsirasti, kai sausgyslė, jungianti kelio girnelę prie blauzdos kaulo (blauzdikaulio), palaipsniui nusidėvi. Sausgyslė tampa silpnesnė, skausminga ir mažiau gali atlaikyti „apkrova“, todėl tai turi įtakos vaikščiojimui bei gyvenimo kokybei.

Girnelės tendinopatijaPradžioje buvo vadinama „šuolininko keliu“ dėl didesnio dažnio traumų sportininkams, kurie žaidimo metu atlieka šuolius, tačiau traumas patiria ir tie, kurie šuolių neatlieka, tik keičia kūno padėtį. Pagrindinis girnelės tendinopatijos simptomas yra skausmas arba maudimas, esantis tiesiai žemiau kelio girnelės. Tikriausiai pradėsite pastebėti laipsnišką skausmo padidėjimą, o ne staiga jį sukėlusį sužalojimą. Kai pirmą kartą pajusite skausmą, jis tikriausiai pasireikš tik po treniruotės. Laikui bėgant pratimo metu galite jausti skausmą, kuris gali sumažėti po apšilimo. Tada tai gali išsivystyti į nuolatinį skausmą veiklos metu. 

Esant sveikam ir nepažeistam girnelės raiščiui, jis yra baltas ir blizgantis, tačiau tendinopatijos atveju joje daug netvarkingai išsidėsčiusių nekrotinių kolageno skaidulų su smulkiais kapiliarais, kurių neturėtų būti. 

Girnelės tendinopatija gali neturėti jokios įtakos tam, kaip iš pradžių galite atlikti įprastą veiklą. Tačiau kai bus blogiau, tikriausiai pastebėsite, kad tai ima jus sulaikyti. Jūsų kelio sąnarys gali būti ne tik skausmingas, bet ir jautrus liestimui. Jei negydote girnelės tendinopatijos, yra tikimybė, kad jūsų sausgyslė ilgainiui įplyš. Jei taip atsitiks, gali atsirasti staigus, didelis skausmas. 

Daugumai žmonių, sergančių girnelės tendinopatija, operacija yra nereikalinga, tačiau jos gali prireikti, jeigu po 3–6 mėnesių Jūsų simptomai nepagerėja, kuomet nesikreipiate pas kineziterapeutą ir sausgyslė įplyšta.

 

Gydymas:

  • Jei skausmas pasireiškia pirmą kartą – reikia 3 – 6 mėnesių gijimui, jei skausmas kartojasi – gali reikti 6 – 12 mėnesių norint grįžti į pilną kasdienę veiklą ar sporto aikštelę; 
  • Girnelės sausgyslės nukrovimas labai svarbus gijimo procese; 
  • Nuoseklus jėgos stiprinimas; 
  • Po sėkmingos operacijos reikia 6 – 12 mėnesių pilnam grįžimui į kasdienę veiklą (sporto aikštelę), tačiau ji reikalinga, jei konservatyvus gydymas nepadėjo.

 

Kad išvengtumėte operacijos, gydant girnelės tendinopatiją daugiausia dėmesio skiriama simptomų valdymui ir minkštųjų audinių stiprinimui bei paslankumui kelio sąnario srityje. Pirmo skausmo pasireiškimo metu rekomenduojama:

Poilsis: venkite veiklos ar judesių, kurie sukelia Jūsų simptomus. Skausmas gali sukelti daugiau žalos sausgysliniams audiniams. 

Šaldymas: jei kelio sąnarys yra patinęs, kelis kartus per dieną, ne daugiau kaip 15 minučių ant tos vietos uždėkite ledo paketą, kad sumažintumėte uždegimą.

 Vartokite priešuždegiminius vaistus: jei reikia, gali pakakti nereceptinių vaistų nuo uždegimo, kad sumažintumėte nedidelius skausmus ar kelio sąnario sąstingį. 

 Kineziterapija: jos metu yra skiriami specialiūs pratimai, kurie lėtai didina pažeistų sausgyslių audinių stiprumą ir lankstumą,  elektrostimuliacija padeda sumažinti diskomfortą kelio sąnaryje. 

Operacija: Girnelės sausgyslių uždegimo gydymas operaciniu būdu yra gana retas, tačiau, radiologiniai tyrimai rodo sausgyslės plyšimą, Jūsų paslaugų teikėjas gali rekomenduoti operaciją pažeistiems audiniams atstatyti. Chirurginės intervencijos metu atliekama paprasta artroskopinė operacija. Pilnam atsistatymui po operacijos prireikia maždaug nuo 6 iki 9 mėnesių, ir yra tikimybė, kad po atliktos operacijos kelio sąnarys funkciškai vistiek nebus toks, koks buvo.

 

Atsistatymas po operacijos:

Laikas Poveikio tipas Veikla
0-3mėn. Jėgos ir jėgos ištvermės lavinimas Nusilpusių raumenų hipertrofija ir jėgos didinimas
3-6mėn. Galios ir greitumo ištvermės lavinimas Greičio lavinimas pilnai remiantis pažeista koja
>6mėn. Įvairių judesių funkcinių judesių kombinacijos Sporto šakai pritaikyta reabilitacija

 

Klinikiniai patelofemoralinio skausmo ir girnelės tendinopatijos skirtumai

 

Požymis Patelofemoralinis skausmas Girnelės tendinopatija
Pradžia  Bėgant į nuokalnę, laipiojant į kalnus ar laiptais Šuolių metu ar keičiant bėgimo kryptį (tenisas, tinklinis, krepšinis)
Skausmas Nespecifinis ir neaiškus. Gali būti vidinėje arba išorinėje girnelės dalyje arba virš jos. Didėja judesių metu, kuomet labiausiai apkraunamas patelofemoralinis sąnarys Dažniausiai apatinėje girnelės dalyje. Skausmas intensyvėja atliekant šuolį arba pritūpimo pradžioje ir įpusėjus pritūpimui
Apžiūra Dažnas vidinio plačiojo šlaunies raumens silpnumas Bendras keturgalvio raumens silpnumas
Jautrumas Vidinė ar išorinė girnelės dalis. Žemiau girnelės Dažniausiai apatinė girnelės raiščio dalis. Kartais tolimoji blauzdikaulio šiurkštumos dalis. Rečiau girnelės raiščio vidurinė dalis
Tinimas Gali būti nedidelis patinimas girnelės viršuje ir apačioje Retai, sausgyslė gali būti sustorėjusi
Garsai Retai Nėra
Krepitacija Kartais po girnele Nėra
Nestabilumas Dėl dalinio girnelės panirimo arba keturgalvio raumens slopinimo/silpnumo Dėl keturgalvio raumens slopinimo/silpnumo
Judesių amplitudė Dažniausiai nepaveikiama judesių amplitudė Dažniausiai nepaveikiama judesių amplitudė, neskausminga pasyviai judinant maksimalia amplitude
Keturgalvio raumens susitraukimas blauzdos tiesimo metu Dažniausiai neskausmingas Kai kuriais atvejais skausmingas
Judesiai patelofemoraliniame sąnaryje Gali būti apriboti visomis kryptimis. Dažniausiai apribotas slydimas į vidų dėl įtemptų šoninių raiščių Girnelės judesiai gali būti nesutrikę visomis kryptimis
Vidinis platusis šlaunies raumuo Gali būti vizualiai nusilpęs, sumažėjęs tonusas Gali būti viso keturgalvio raumens silpnumas
Funkciniai testai Pritūpimai, lipimas laiptais, patelofemoralinio sąnario teipavimas Skausmas didėja vis giliau pritupiant. Teipavimas mažai efektyvus

 

Apsilankykite Osteomedika kineziterapijos klinikoje, kurioje specialistai Jums pritaikys individualų gydymą, padėsiantį atkurti sutrikusią apatinės galūnės biomechaniką ir padėsiančią atsikratyti kamuojamo kelio sąnario skausmo.

Filter

LigosPatarimai

Kaklo ir rankos skausmas, tirpimas – Cervikobrachialgija, sutrikimo priežastys, sukeliami simptomai ir Osteopatijos gydymas

18 rugsėjo, 2024
Šią jungtį sudaro septintas kaklo stuburo slankstelis, pirmas ir antras krutininiai stuburo slanksteliai ir pirmasis…
LigosPatarimai

Kaklo ir pečių srities skausmas – Cervikalgija, sutrikimo priežastys, sukeliami simptomai ir Osteopatijos gydymas

27 rugpjūčio, 2024
Cervikalgija tai medicininis terminas apibūdinantis kaklo ir pečių skausmą, reikia pabrėžti, kad tai ne liga…
LigosPatarimai

Pakaušio srities stuburo dalies (subokcipitalinio segmento) sutrikimai, sukeliami simptomai ir Osteopatijos gydymas

8 rugpjūčio, 2024
Klinikinėje praktikoje dažnai susiduriama su pakaušio srities sutrikimais, kurie gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, galinčių…
Naujienos

TECAR terapija

18 birželio, 2024
Kas yra TECAR terapija? TECAR terapija yra specializuota fizioterapinė procedūra, kuri naudoja aukšto dažnio elektromagnetinį…
Patarimai

Kūdikio motorikos vystymasis

15 kovo, 2024
Kūdikio motorikos vystymosi etapai nuo gimimo iki savarankiško vaikščiojimo Judėjimas yra svarbus mums visiems, bet…
LigosPatarimai

Riešo skausmas, ką daryti?

7 kovo, 2024
Ką dažniausiai darote, kai jaučiate ūmų (stiprų) riešo skausmą? Įtvarai ar nuskausminamieji vaistai, kuriuos rekomenduoja…

Registruokitės konsultacijai

Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.

Gydykime priežastis, o ne simptomus.

Sekite mus