Powered by Smartsupp Skip to main content

Peties raktikaulinio sąnario trauma, dar vadinama akromioklavikuliarinio sąnario sutrikimu, ypač paplitusi tarp aktyvaus laisvalaikio mėgėjų. Trauma dažnai pasitaiko kontaktinėse sporto šakose, nukritus nuo dviračio ar kitos transporto priemonės, kartais nesėkmingai nukritus ant rankų.

 • Vyrams peties sutrikimai pasitaiko dažniau nei moterims. Vyrų ir moterų santykis yra maždaug 5 ir 1.
 • Jaunesni asmenys (iki 35 m.) patiria daugiau peties raktikaulinio sąnario traumų, nes jie aktyviau dalyvauja didelės rizikos veikloje.
 • Kiekvienais metais 1 % suaugusiųjų kenčia nuo peties skausmo.

Kas yra peties raktikaulinio sąnario skausmas?

Peties raktikaulinio (PR) sąnario funkcijos sutrikimas yra labai dažna peties skausmo priežastis. Sutrinka raumenų veikla, pajuntami skausmai ir pablogėja peties funkcija. Dažniausiai pasitaikantis sutrikimas – sąnario judesių amplitudės sumažėjimas. Tai lemia sumažėjusį sąnarinį tarpą tarp žastikaulio ir akromioklavikuliarinio sąnario. Dėl to judesio metu yra sužnybiamos peties sąnario sausgyslės ir išprovokuojamas stiprus, duriantis skausmas.

Skausmo priežastys

Priežastys gali būti įvairios: išnirimai, lūžiai, sąnario degeneracija, netaisyklinga laikysena, osteoartritas, traumos, susijusios su kontaktiniu sportu (ledo ritulys, regbis, rankinis, amerikietiškas futbolas, tenisas). Peties raktikaulinis sąnarys dažnai pažeidžiamas ar patempiamas traumos metu, kada krentama ant peties sąnario ir petinė mentės atauga nustumiama žemyn.

Tačiau peties raktikaulinio sąnario skausmas gali atsirasti ir be konkrečios priežasties, kai petys nebuvo sužeistas ar traumuotas. Skausmas gali išsivystyti dėl sąnario nusidėvėjimo arba dėl pasikartojančių, monotoniškų judesių.

 

Peties raktikaulinio sąnario anatomija

Sąnarį sudaro raktikaulis ir mentė: peties raktikaulio sąnarinis paviršius ir peties sąnarinis paviršius. Abu sąnariniai paviršiai yra plokšti, petinis šiek tiek iškilęs, raktikaulinis įdubęs. Sąnaryje yra sąnarinis diskas. Iš viršaus sąnarį sustiprina petinis raktikaulio raištis, iš apačios – snapinis raktikaulio raištis.

Šio sąnario judesiai įvairiapusiški, bet neplatūs. Dėl jų juda mentė. Mentės judesiai yra efektyvūs dėl abiejų raktikaulio sąnarių. Mentės judesiai paprastai lydi žastikaulio judesius peties sąnaryje ir yra svarbūs, nes „pavaduoja“ peties sąnarį, dėl kurios nors priežasties sumažėjus jo laisvumui.

 

Simptomai

 • Peties patinimas
 • Peties jėgos sumažėjimas
 • Peties judesio amplitudės sumažėjimas
 • Virš peties matomas gumbas
 • Skausmas gulint ant pažeisto peties
 • Kai petys juda, girdimas garsas
 • Diskomfortas kasdieninėje veikloje (pvz., keliant daiktus virš galvos ar nešant ant peties)
 • Dažnas pacientų nusiskundimas: ,,skauda darant atsispaudimus“

Kaip diagnozuojama?

Akromioklavikuliarinio sąnario problemas galima diagnozuoti atidžiai pacientą ištyrus, atlikus ortopedinius peties testus, sunkesniais atvejais nustatyti dažnai naudojami diagnostiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas, rentgenas ar magnetinio rezonanso tyrimas.

Taip pat tiriamos kitos netoliese esančios sritys, tokios kaip kaklas ir viršutinė trapecinė dalis, siekiant nustatyti, ar jos gali turėti įtakos pečių juostos raumenų inervacijai. Diafragma nustatomas pečių lanko judesio modelis kvėpavimo metu. Analizuojamas  peties (glenohumeralinis) sąnario sutrikimas.

Kaip gali padėti kineziterapeutas?

Gydymas turėtų prasidėti pailsėjus nuo judesių ir veiklos, sukeliančios skausmą. Kineziterapeutas įvertins jūsų peties sąnario judesio kokybę ir pažeidimo laipsnį bei sukurs gydymo planą, kuris pagerins judesio atsistatymą. Taikomi mobilizacijos metodai, siekiant pagerinti peties sąnario judėjimą ir atlaisvinti aplinkinius audinius, raumenis, raiščius, sausgysles, kad atsistatytų rankos judesiai, lankstumas ir jėga. Sunkesniais atvejais gali prireikti ir operacijos, bet daugelis šių traumų išgydomos konservatyviai, naudojant kineziterapiją.

Kineziterapijos klinikos „Osteomedika“ komanda siūlo visapusišką gydymą ir priežiūrą, padedančią pašalinti peties raktikaulinio sąnario ir peties problemas. Jei jaučiate bet kurį iš minėtų simptomų ar jums diagnozuotas peties raktikaulinio sąnario uždegimas, nelaukite ir kreipkitės į mus.

Registruokitės konsultacijai

Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.

Gydykime priežastis, o ne simptomus.

Sekite mus