Powered by Smartsupp Skip to main content

Kaip susidaro disko išvarža?

Viena iš dažniausiai pastebimų kaklo stuburo problemų yra disko išvarža, kurios sudaro stuburo disko medžiagos (skaidulinio žiedo ar minkštuminio branduolio) dalies išsigaubimas. Tarpslankstelinio disko išvarža gali turėti įvairių padarinių, priklausomai nuo disko išsigaubimo dydžio. Jei tarpslankstelinis diskas pakankamai pasislenka, jis gali atsiremti į nervinę šaknelę, kuri išeina iš stuburo. Šis sutrikimas gali sukelti spinduliuojančius simptomus į viršutines galūnes, galvos sritį, priklausomai nuo išvaržos lygio. 

Kaklinės stuburo disko išvarža dažniausiai atsiranda, kai atliekama galvos ar kaklo lenkimas, tiesimas, sukimas ir jų derinys viršija skaidulinio žiedo ir atraminių priekinių ir užpakalinių raiščių stiprumą. Įrodyta, kad kaklo stuburo lenkimas suteikia didžiausią disko suspaudimo jėgą. Šių judesių derinys padidina disko spaudimą, todėl padidėja disko išvaržos tikimybė. Sumažėjus tarpslankstelinio disko hidratacijos poveikiui yra sumažėjęs skaidulinio žiedo stiprumas. 

Kadangi stuburo diskai tampa mažiau hidratuoti, žiediniai pluoštai tampa standesni ir mažiau lankstūs. Dėl to skaidulinis žiedas gali įtrūkti, o suspaudus diską, branduolys gali išsikišti per įtrūkusius pluoštus. Išvaržos gali atsirasti esant nedideliam suspaudimo lygiui ir lenkimo/ištempimo momentais, tačiau esant dideliam judėjimo ciklų skaičiui. Taigi, net esant žemam suspaudimo lygiui, gali atsirasti disko išvarža, jei yra didelis pasikartojantis kaklo stuburo aktyvumas. 

Dažniausiai stuburo disko išvarža yra užpakalinė šoninė dalis, nes užpakaliniai išilginiai raiščiai yra palyginti silpni, su kitomis struktūromis, kuriose yra diskas.  Kaklinėje stuburo dalyje yra septyni slankstelių kūnai. Kaklo stuburo disko išvaržos dažniausiai atsiranda tarp kaklo 5-6 ir 6-7 slankstelio, kurie sudaro apie 90% visų atvejų. 

Jei disko išorinė juostelė įtrūksta, disko viduje esantis gelis (branduolys) gali ištekėti ir sukelti disko išvaržą. Disko medžiaga gali suspausti stuburo kanale esančias nervų šakneles arba dirginti kietajį dangalą, raiščius. Be to, branduolinė medžiaga išskiria cheminius dirgiklius, sukeliančius nervų uždegimą ir skausmą.

Staigus stresas, pavyzdžiui, dėl nelaimingo atsitikimo, gali sukelti kaklo disko išvaržą. Kartais disko išvarža išsivysto palaipsniui per kelis metus. Laikui bėgant, vyresniame amžiuje diskai gali prarasti elastingumą, o raiščiai aplink juos gali tapti nelankstūs. Dauguma diskų išvaržų atsiranda kaklinėje stuburo dalyje ir juosmeninėje stuburo dalyje. 

Simptomai

Kokie gali būti disko išvaržos simptomai:

 • Varginantis arba aštrus skausmas kakle arba tarp menčių. Skausmas gali sustiprėti judant.
 • Skausmas, plintantis į ranką, plaštaką ar pirštus (vadinama radikulopatija).
 • Sustiprėja skausmas kosint ar čiaudant.
 • Peties ar rankos tirpimas ar dilgčiojimas, rankos raumenų silpnumas.
 • Skausmas dažniausiai vienoje kaklo pusėje.
 • Skausmingas kaklo judesių apribojimas, ypač galvos lenkimas į priekį.
 • Raumenų spazmas kaklo ir viršutinėje pečių dalyje.
 • Skausmas gali padidėti dėl tam tikrų kaklo padėčių ar judesių.
 • Skausmas gali būti stipriausias pirmoje dienos pusėje.

Kiekvieno žmogaus kūnas skiriasi savo unikaliu būdu, todėl simptomai gali skirtis.

Kaklo disko išvaržos simptomus gali pabloginti tam tikra veikla ar padėtis:

 • Skausmas gali sustiprėti ilgai sėdint ir gulint.
 • Ilgą laiko tarpą vairuojant automobilį
 • Fizinis darbas, ar fizinis aktyvumas. 

Kineziterapeutas gali jums padėti:

Kineziterapijos metu atliekami skirtingi kineziterapijos gydymo metodai, gali sumažinti skausmą ir pagerinti kitus simptomus. Specialistas atliks išsamų jūsų kūno problemos ar būklės įvertinimą, nes simptomai gali pasireikšti įvairiose kūno vietose. Jums sudarys gydymo programą, kuri padės atgauti kaklo ir pečių juostos mobilumą, tęsti reguliarią veiklą ir pagerinti gyvenimo kokybę. 

Gydymo programa gali apimti:

 • Skausmo kontrolė naudojant elektrostimuliaciją, 
 • Kaklinės stuburo dalies mobilizacija – mažinant išvaržos spaudimą, gerinant kaklo judesio amplitudę, 
 • Minkštųjų audinių mobilizacija – mažinant skausmą, gerinant kaklo judesio amplitudę.  
 • Kaklinės stuburo dalies tempimas redcord sistema- mažina rankų tirpimą, skausmą.  
 • Pratimų programa- Stiprina nusilpusius raumenis, atpalaiduoja įsitempusius raumenis. Gerina judesio amplitudę, mažina skausmą. 

Jei turite kaklo stuburo disko išvaržą ar bet kokį kitą stuburo sutrikimą, dėl kurio jums kyla problemų, daugiau nebekentėkite skausmo. Mūsų klinikoje dirba aukštos kvalifikacijos specialistai, kurie stengiasi ieškoti jums tinkamo gydymo būdo. 

Neleisk, kad tavo skausmas apribotų tavo gyvenimo būdą. Susisiekite su mūsų specialistais jau šiandien!

Filter

Naujienos

TECAR terapija

18 birželio, 2024
Kas yra TECAR terapija? TECAR terapija yra specializuota fizioterapinė procedūra, kuri naudoja aukšto dažnio elektromagnetinį…
Patarimai

Kūdikio motorikos vystymasis

15 kovo, 2024
Kūdikio motorikos vystymosi etapai nuo gimimo iki savarankiško vaikščiojimo Judėjimas yra svarbus mums visiems, bet…
LigosPatarimai

Riešo skausmas, ką daryti?

7 kovo, 2024
Ką dažniausiai darote, kai jaučiate ūmų (stiprų) riešo skausmą? Įtvarai ar nuskausminamieji vaistai, kuriuos rekomenduoja…
LigosPatarimai

Ką daryti, kai „perpūtė“ kaklą?

28 vasario, 2024
Visame pasaulyje kaklo skausmas tampa vis dažnesne problema, maždaug du trečdaliai žmonių kaklo skausmą patiria…
LigosPatarimai

Radikulopatija

30 sausio, 2024
Radikulopatija - tai būklė, kai viena ar kelios nervų šaknelės yra pažeistos arba suspaustos, todėl…
LigosPatarimai

Eisenos ir kūdikių kojų nukrypimai

26 sausio, 2024
Vaikų pėdų deformacijos: sukimasis į vidų Pirmieji gyvenimo metai kupini naujos pradžios, šliaužiojimo, bandantis atsistoti…

Registruokitės konsultacijai

Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.

Gydykime priežastis, o ne simptomus.

Sekite mus