Skip to main content

Kaip atskirti kas, plantarinis fascitas (pėdos skliauto fascijos uždegimas) ar achilo tendinitas (achilo sausgyslės uždegimas) sukelia pėdos skausmą?

Tiek plantarinis fascitas, tiek achilo tendinitas yra dvi pagrindinės pėdos skausmo priežastys. Nustatant skausmo priežastį svarbu lokalizuoti skausmo vietą.

 • Jei skausmas juntamas po kulnu (po kulnakauliu) dažniausiai tokio skausmo priežastis yra plantarinis fascitas.
 • Jei skausmas juntamas ties kulno viršumi ties achilo sausgyslę link blauzdos galime įtarti achilo tendinitą.

Plačiau aptarsime vieną iš šių diagnozių, plantarinį fascitą.

Skausmas dėl šios patologijos yra sukeltas dėl audinio uždegimo, kuris prasideda ties kulnakauliu ir baigiasi ties pirštakauliais. Pasikartojantis stresas, įtampa sąlygoja plantarinės fascijos mikrotraumas, kurios per ilgą laiko tarpą tampa rimtos traumos ar patologijos priežastimi. Kasdienės veiklos tokios kaip vaikščiojimas, stovėjimas, trukdo gijimo procesui, kuriam būtinas poilsis.

Bendrieji simptomai:

 • Aštrus skausmas tiesiai po kulnu ypatingai pirmaisiais žingsniais ryte ar po ilgesnio sėdėjimo.
 • Skausmas mažesnis sportuojant, vaikštant. Skausmas paūmėja po ilgesnio poilsio.
 • Skausmas mažėja miegant, ramybės būsenoje.

Bendrosios priežastys:

 • Per ilgas stovėjimas ant betono ar kieto pagrindo;
 • Bloga pėdos biomechanika (plokščiapėdystė, per daug pronuota pėda);
 • Įtempti blauzdos raumenys;
 • Per didelis svoris;
 • Netinkama avalynė.

Ši būklė būdinga net 10% visų bėgikų patirtų traumų.

Neretai pacientai neskuba kreiptis į specialistus ieškant pagalbos, patarimų ar konkretaus gydymo. Dažniausiai pacientai kreipiasi jau kęsdami skausmą kelis mėnesius ar net metus. Tačiau ankstyvas diagnozavimas yra ypatingai svarbus. Kineziterapinis gydymas yra neinvazinis ir dažnai pasiekiantis pačių geriausių rezultatų.

Bet man sakė, kad turiu kulno ,,pentiną“

Tiek gydytojai tiek pacientai neretai painioja kulno ,,pentino“ ir plantarinio fascito diagnozes. Nors šios diagnozės tarpusavyje yra susijusios, tačiau jos skirtingos.

 

Plantarinis fascitas – plantarinės fascijos uždegimą (audinių laikančių pėdos skliautą uždegimas).

 

Kulno pentinas- tai kaulinė išauga ant kulnakaulio, dažnai primenanti kabliuką.

Net 70% atveju su plantariniu fascitu tiesiogiai susiję su kulno pentino buvimu. Toks pats procentas pacientų su plantarinės fascijos uždegimu turi kulno pentiną, jis matomas rentgeno nuotraukoje. Kitais atvejai kulno pentinas gali būti be simptominis. Pats kulno pentinas nėra skausmo priežastis, skausmas atsiranda tiesiogiai dirginat plantarinę fascija.

 

Ką daryti kai skaudą kulną?

 • Tinkamas blauzdos tempimas (30sek. kartojant kelis kartus)
 • Naujausi tyrimai atskleidė, kad didžiojo piršto tempimas turi tiesioginę įtaką skausmo mažinimui (padėtis sėdint sulenkus koją per kelio sąnarį).
 • Tinkama avalynė.
 • Šaltis prieš ir po fizinio krūvio, 20 min. Prieš ir po fizinio krūvio (šalto vandens pripiltas buteliukas ridenamas per pėdos skliautą pirmyn ir atgal)
 • Rekomenduojama bėgimą keisti į ėjimą, važinėjimu dviračiu ar plaukimą.

Jei vis tik būtina užsiimti aktyvia fizine veikla, esate sportininkams, arba to reikalauja darbas, reiktų vengti ilgo stovėjimo ir ėjimo. Stengtis kuo mažiau apkrauti kulną. Jei skausmas išlieka 3 savaites įsigykite kulno paminkštinimus įdedamus į avalynę.

Filter

LigosPatarimai

Echoskopija

27 spalio, 2021
Echoskopija – tai neinvazinis tyrimo metodas atliekamas norint įvertinti galimus minkštųjų audinių (raumenų, sausgyslių, raiščiu)…
LigosPatarimai

Peties sąnario rotatoriu mendžetės raumenų pažeidimas

17 rugsėjo, 2021
Peties sąnario rotatoriu mandžetę sudaro kuturių raumenų viršdyglinio r., podyglinio r., pomentinio r. ir mažojo…
Ligos

Peties sąnario artrozė

14 rugsėjo, 2021
Straipsnį parengė kineziterapeutas Paulius Rakauskas. Artrozė – tai sąnario kremzlinio paviršiaus degeneracinė patologija. Kremzliniame audinyje,…
LigosPatarimai

Hialurono rūgšties injekcija

30 liepos, 2021
Šis intrasąnarinis medikamentinis gydymas taikomas kai sąnario viduje esantis kremzlinis audinys susidėvi dėl trauminiu ar…
LigosPatarimai

Žąstikaulio – mentės (Gleno-humeralinio) sąnario sutrikimas skausmas

8 liepos, 2021
Peties sąnario skausmai vieni dažniauisiai pasitaikančiu sutrikimų dėl kurių pacientai kreipiamis į mūsų kliniką. Viena…
Ligos

Okcipitalinė (pakaušio nervo) neuralgija

5 vasario, 2021
Pakaušio srityje jaučiate dilgčiojimą, sustingimą? Nuolat skauda pakaušį arba kaklą? Jaučiate pulsuojantį skausmą viršugalvyje arba…

Registrtuokitės konsultacijai

Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.

Gydykime priežastis, o ne simptomus.

Registracijos tel.
Sekite mus