Cezario rando įtaka apatinės nugaros skausmui

Kasmet augant atliekamų cezario pjūvio operacijų skaičiui kineziterapeutai susiduria su moterimis, kurios po patirtos operacijos jaučia atsiradusį ar paūmėjusį nugaros skausmą. Tyrimas atliktas siekiant išsiaiškinti kokia yra sąsaja tarp cezario rando ir nugaros skausmo.

 

Cezario rando įtaka nugaros skausmui

Nugaros skausmas labiausiai pastebimas tarp 35 ir 55 amžiaus žmonių. Autoriai mini, kad nugaros skausmo atsiradimas tiesiogiai susijęs su kaulais, raumenimis ir raiščiais, kurie organizme yra susiję ir veikia tarpusavyje. Siekiant įvertinti kokią šių struktūrų tarpusavio sąsają ir reikšmė organizmui, būtina paminėti kelis aspektus. Normaliai kaulų, raumenų ir raiščių funkcijai užtikrinti būtinos sveikos ir nepažeistos audinių skaidulos, struktūros. Kiekviena intervencija, sužeidimas kūne, kuomet pažeidžiami gilesni audiniai, suformuoja randinį audinį. Kuris savo ruožtu paveikia audinių funkciją ir kūno biomechanika.

Pastebima, kad moteris dažniau jaučia nugaros skausmą nei vyrai, o iš jų net 24–90 % skausmas pasireiškia nėštumo ar po gimdymo. Tyrimai rodo, kad 1 iš 4 gimdymu baigiasi cezario operacijos, (Amerikos nėštumo asociacija, American pregnancy association). Cezario operacija – tai operacija, kai vaisius ištraukiamas perpjovus priekinę pilvo sieną (odą, poodinį sluoksnį, aponeurozę, tiesųjį pilvo raumenį, pilvaplėvę) ir gimdą. Baigiantis operacijai, ištraukus vaisių visos šios struktūros yra susiuvamos paeiliui ir kartu sudaro cezario randą. Siekiant surasti kokią įtaką nugaros skausmo atsiradimui, ar paūmėjimui gali turėti atlikta cezario operacija ir susidaręs randas, reikia suvokti rando susidarymo mechanizmą jo įtaka pažeistiems audiniams ir aplinkinėms struktūroms, bendrai kūno biomechanikai. Minima, kad neveikiantys stuburą stabilizuojantys raumenys sukelia nugaros skausmą ar jį paūmina. Siekiant išsiaiškinti rando įtaką biomechanikai, pirmiausią reikėtų išanalizuoti rando susidarymo mechanizmą, kaip jis pakeičia raumeninių skaidulų darbą ir kodėl būtina atkreipti į tai dėmesį.

Trūkstant išsamių mokslinių tyrimų apie cezario rando įtaka nugaros skausmui, sunku padaryti vienareikšmes išvadas. Tačiau akivaizdu, kad cezario operacijos pjūvis atliekamas neatsižvelgiant į rekomenduojamas Langers linijas ir poodinių skaidulų išsidėstymą bei kryptį. Sparčiai kylant atliekamų operacijų skaičiui siekiama išanalizuoti pooperacines pasekmes.

Kineziterapija yra vienas iš būdų palengvinti po operacijos paūmėjusį ar atsiradusį nugaros skausmą taikant tiek aktyvius judesius ar pratimus, tiek taikant minkštųjų audinių mobilizacija. Nes sutrikdyta normali tiesiojo pilvo preso raumens funkcija tiesiogiai įtakoja nugaros būklę.

 

Nugaros skausmo priežastys

Pasak daktaro ortopedo, nugaros chirurgo J. Peloza publikuotame straipsnyje 2017 metais ,,Lower Back Pain Symptoms, Diagnosis, and Treatment“ nugaros skausmo priežastys skirstomos į:

 • Tarpslankstelinio disko išvarža
 • Degeneracinės tarpslankstelinio disko ligos
 • Facetinių sąnarių disfunkcija
 • Dubenkaulinio kryžkaulinio sąnario disfunkcija
 • Stuburo kanalo stenozė
 • Spondiliolistezė
 • Osteoartritas
 • Struktūrinės deformacijos
 • Traumos
 • Kompresiniai lūžiai
 • Infekcijos
 • Augliai
 • Autoimuniniai sutrikimai

Kitas autorius dar prideda nugaros skausmui atsirasti didelę įtaką turi ir raumenų, raiščių bei sausgyslių būklė. Šios struktūros yra atsakingos už gerą nugaros balansą ir funkcionavimą.

Ryšys tarp nugaros ir pilvo raumenų

Nugaros ir pilvo raumenys sudaro nugaros stabilizatorius. Svarbiausia, kad stiprūs nugaros ir pilvo raumenys gali padėti gyti didžiajai daliai apatinės nugaros skausmo priežasčių, dažniausiai kylančių dėl minkštųjų audinių traumų ar nugaros raumenų jėgos disbalanso. Stuburo kaulinės struktūros sudaro palaikomąjį rėmą nugarai. Prie šio rėmo tvirtinasi tokios struktūros kaip raiščiai ir raumenys, kurie sudaro stabilumą ir jėgą stuburui bei kojoms ir rankoms. Pilvo ir nugaros raumenys yra raktinis komponentas užtikrinantis tiesią kūno padėtį ir judėjimo funkciją. Kuomet šie raumenys yra silpni, sudaromas papildomas stresas stuburui, taip pat padidina nugaros traumų ar skausmo riziką.

Dubens dugno raumenys turi didelę įtaką kūno stabilizatorių sistemai, kuri tiesiogiai atsakinga už kūno stabilumą, balansą ir lankstumą. 2013 metais atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 47 tiriamieji turintys lėtinį nugaros skausmą, atsitiktine tvarka suskirstyti į dvi grupes. 23 vienoje ir 24 kitoje grupėje tyrimas truko 24 savaites. Vienai grupei taikytas įprastas kineziterapijos gydymas stiprinant nugaros raumenis, ir naudojant elektrostimuliacija, o kitai grupei taikytas giliųjų stabilizatorių ir dubens dugno raumenų stiprinimas. Po tyrimo rezultatai skyrėsi statistiškai reikšmingai tarp grupių, giliųjų stabilizatorių ir dubens dugno pratimai tiriamiesiems ženkliai sumažino nugaros skausmą.

 

Randinio audinio susidarymo mechanizmas

Bendras žaizdų gijimo modelis gali būti skirstomas į tris pagrindinius stadijas: uždegimas, proliferacija ir remoduliacija. Uždegimas prasideda kapiliarinių kraujagyslių sutrikimu ir hemostatinės kaskados susidarymu. Prakiurusi intravaskulinė masė iš fibrino klosčių, kurios yra fibrino masė ir trombocitai. Sudaro kelią, kuriuo gali migruoti ląstelės ir dalyvauti žaizdos gijimo procesuose. Antroji stadija proliferacija, prasideda apie 4–5 dieną, migruojant fibroblastus į pažeistą (žaizdos) vietą. Po kurio laiko fibriną ima keisti tvirtesnė medžiaga, kolagenas, dėl šios priežasties mažėja minkštųjų audinių tokių kaip raumenys ar oda elastingumas ir paslankumas, nes jų skaidulas pakeičia kolageno skaidulos. Trečioji stadija, tai paskutinė žaizdos gijimo stadija, kuri prasideda nuo 3 savaitės. Šiame etape mažėja fibroblastų, esamas kolagenas tvirtėja. Šis procesas trunka apie 6 mėnesius nuo sužalojimo. Būtent šis etapas labiausiai įtakoja rando paslankumą, dydį ir formą.

 

Pjūvis po cezario pjūvio operacijos (Česnavičienė ir kt., 2014)

 

Atliktas tyrimas

2017-2018 metais atliktas tyrimas ,,CEZARIO PJŪVIO RANDO MOBILIZACIJOS POVEIKIS MOTERŲ APATINĖS NUGAROS DALIES SKAUSMUI”, kurį atliko kineziterapeutė Greta Šalavėjuvienė, atskleidė tiesioginę randinio audinio įtaka skausmui ir juosmninės stuburo dalies funkcijai.

Tyrime dalyvavo tik tos moterys, kurioms po atliktos cezario operacijos pasireiškė nugaros skausmas. Toms moterims, kurioms buvo atlikta įprasta reabilitacija nugaros skausmas ir funkcija pagerėjo, tačiau lyginant rezultatus su moterimis, kurioms buvo atlikta ta pati reabilitacija plius rando mobilizacija rezultatai statistiškai reikšmingai skyrėsi. Tos moterys, kurioms buvo taikyta rando mobilizacija pasiekė geresnius rezultatus, skausmo beveik neliko, o juosmeninės stuburo dalies funkcija atsistatė.

Tad drąsiai darome išvadą, kad cezario randas turi tiesioginę įtaka nugaros skausmui ir funkcinei būklei. Buvo atliekami raumenų testavimo ir funkciniai juosmens testai prieš pradedant tyrimą (kineziterapijos programą) ir po tyrimo, tyrimas truko 3 mėn., po du kartus į savaitę.  Tiriamoji grupė- taikyta kineziterapija ir rando mobilizacija. Kontrolinė grupė – taikyta tik kineziterapija.

Nugaros raumenų ištvermės testas

 

Pilvo preso ištvermės testas

#p<0,05 tyrimui pasibaigus rezultatai tarp grupių
* p<0,05 grupės rezultatai pradžioje tyrimo ir jam pasibaigus

Kineziterapijos ir rando mobilizacijos programos poveikis buvo didesnis stuburo juosmeninės dalies funkcinei būklei bei nugaros ir pilvo preso raumenų ištvermei, nei vien kineziterapijos programa.

6 Komentarai

 • Avatar
  Daiva
  O kaip su negimdiniu nėštumu? Ir senaties terminu? Man prieš 26 m. buvo negimdinis nėśtumas, ıšvalė tūbas,po to pastojau beveik iškart, pagimdžiau, bet randas liko įauges beveik į kaulą. Niekada nemaniau, kad tai surišta su nugaros skausmais?! O nugarą skauda pastoviai ar yra kokia nors terapijanežinoma?
  • Avatar
   Greta
   Taip randinis audinys gali būti tiesiogiai surištas su nugaros skausmais, bet tam reikalingas platesnis Jūsų atvejo vertinimas. Senaties termino nėra. Tiek naujausi tyrimai tiek publikacijos rodo, kad ir po daugiau nei 25 metų galime pasiekti puikių rezultatų. Taip, terapinis gydimas tokiais atvejais yra ir turi būti taikomas.
 • Avatar
  Ruta
  Sveiki,esu po 2 cezario operacijos.Praejo beveik 5menesiai,bet vis dar jauciu skausma rando srity ir zinoma nugaroje skausmas intesiveja.Kokius pratimus rekomendutume atlikti rando mobilizacijai?ir nugarai?
  • Greta
   Greta
   Sveiki, Gerb. Rūta, visų pirma rekomenduotume išsiaiškinti kokie pratimai yra tinkami ir reikalingi, būtinas raumenų testavimas, tik tada galima tiksliai parinkti Jums tinkamiausią pratimų programą. O jei kalbame apie atskirai rando mobilizaciją, tai labiau panašu į ,,giluminį masažą" paties randinio audinio, kuomet Jūs pati arba specialistas atlieka pirštais mobilizacinius judesius. Pirmais kartais randas jautrus ir skausmingas, bet to išsigąsti nereiktų, tai normali reakcija ir pojūtis. Jei turite daugiau klausimų visada galite kreiptis klinikos telefonu arba atvykti į konsultaciją.
 • Avatar
  inga
  Sveiki,esu 5metai po cezario operacijos o metai laiko kankinuosi apacioj desinej pusej prie rando skauda ,kas gali buti😔😌😔 kur kreiptis galiu,ginekologiskai viskas gerai,vidaus organu echoskopija sake gerai ,bet man skauda visi metai jau,sunku susilenkti desinej pusej duria visada,skauda,padekite
  • Avatar
   Mantas Norkūnas
   Laba diena ponia Inga, Esant galimybei atvykite į mūsų kliniką, gali būti susidare miofascijiniai randai, visceralinės hemodinamikos sutrikimai, visceralinė ptozė.

Palikti komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.