Įvadas
Covid-19 arba koronavirusas, tai infekcinė virusinė liga, kurios pagrindinis plitimo būdas yra oro lašalinis patenkantis per kvėpavimo takus(nosies, burnos ertmė). Šio viruso pagrindinis pavojus yra jo plitimo greitis, nuo viruso sukeltos pandemijos pradžios 2019 m. ik dabar 2022 m. šia virusu buvo užsikrėtė daugiau nei 600mln. Žmonių visame pasaulyje pagal PSO (Pasaulio Sveikatos Organizacijos) duomenis ir šis skaičius vis dar didėja. Pagrindiniai simptomai sergant šią liga yra: karščiavimas, kosulys, galvos skausmas, bei tokių pojūčių praradimas kaip uoslė ir/ar skonis. Taip pat vienas kaip iš pagrindinių šios ligos sukeliamų simptomų minimas ir raumenų skausmas (myalgija), dažniausiai jaučiama 3 dienas nuo užsikrėtimo šiuo virusu, dienos. Šiuo metu, nors ir viruso plitimas ir nelėtėja, bet dėl vakcinacijos, Covid-19 viruso lengvesnių atmainų, ši infekcinė liga sukelia daugiausiai tik nedidelius sveikatos sutrikimus išvardintus aukščiau ir pagal PSO jie trunka apie 5-6 dienas. Taip pat kai kurie suserga ir besimptomia šios ligos forma, tačiau inkubacinis periodas išlieka toks pat kaip ir simptomu išnikimo, apie 5 dienas. Šiuo laikotarpiu vis dar privaloma saviizoliacija nuo aplinkinių žmonių, taip mažinant riziką plisti virusui. Bet tai pakankamai trumpas laikotarpis be fizinio aktyvumo, jog sukeltų didesnes pasekmes mūsų griaučių-raumenų sistemai. Tačiau pats Covid-19 virusas gali sukelti nepageidaujamus sutrikimus ne tik raumens audiniui, jo funkcijoms bet ir gyvenimo kokybei ateityje.
Galimi fiziologiniai pakitimai raumenyse sergant Covid-19:
Sergant Covid-19 dėl sumažėjusio deguonės pasisavinimo žmogaus organizme padidėja uždegiminų baltymų dar vadinamu, citokinais, gamyba. Šie baltymai jungiaisi su kitomis mūsų ląstelėmis ir jų pavadinimas gali skirtis nuo to su kokiomis organizmo ląstelėmis jie suranda sąveiką, tai gali būti limfakinai(sąveiki su limfocitais), interlaukinai(sąveika su leukocitais) ir kt. Būtent pagal interleukinų(IL-6, IL-8, IL-10), kiekį kraujyje sprendžiama ar organizme vyksta uždegiminiai procesai. Dėl citokinų gausos yra skatinamas organizmo Ph sumažėjimą, taip jis yra rūgštinamas, ko pasekoje yra sukuriama terpė plisti uždegimui, ne tik kvėpavimo takų sistemoje, bet ir raumenyse bei kituose organuose. Prasta mityba ir esamas pradinis uždegimas gali paskatinti citokinų spartų didėjimą, dar vadinama citokinų audras. Staigus uždegiminių baltymų padidėjimas sukelia raumenų degeracinius pokyčius, iš kurių būtų ir raumens apimties sumažėjimas. Taip pat paveikiama raumenų sąveika su hormonais, kurie atsakingi už baltymų sintezę, pvz. Testosteronas.
Rumenų masės sumažėjimą ir jo pažeidimus nustatyti galima ne tik apimčių, kūno svorio matavimais ar pasireiškiančių skausmu, bet ir patikrinus fermento kreatin kinazės(CK) rodiklius kraujyje. Maži šio fermento kiekiai kraujyje yra normalu, nes jis dažniausiai yra randamas graiaučių ir širdies raumenyse bei smegenyse, o jis atsakingas už organizmo energijos ir medžiagų apykaitą. Esant organizmo uždegimui padidėja ir kreatin kinazės rodyklai. Kai kraujyje pastebimi dideli šio fermento kiekiai (hyperCKemija), tai dažniausiai rodo, jog yra rimti griaučių raumenų pažeidimai(po traumos, ligos ir kt.) ar netgi gali perspėti apie didelę miokardo infarkto riziką.
Griaučių-raumenų sistemos sutrikimai ir simptomai sergant Covid-19:
- Raumenų skausmas(myalgija)
- Nuovargis
- Silpnumas
- Apatinių galūnių trūkčiojimas
Griaučių-raumenų sistemos ilgalaikiai sutrikimai ir simptomai persirgus Covid-19:
Koronavirusas raumenų sistemą paveikia ne tik ūmių šios ligos periodu, kuris maždaug tęsiasi vidutiniškai 5 dienas. Tačiau šios ligos sukeltus padarinius galime jausti praėjus 2-3 mėnesiams ar net daugiau po infekcijos pradžios. Dėl aukščiau išvardintų raumenų fiziologinių ir raumenų sintezės pokyčių dažniausiai sumažėja raumenų jėga ir ištvermė. Atliktame tyrime Kinijoje, Wuhan, kuriame dalyvavo n=214 Covid-19 persirgusiu žmonių, buvo testuojama raumenų jėgos ir ištvermės rodikliai po užsikretimo šiuo virusu praėjus 2-3 mėnesiams. Rankų sugrėbimo reumenų jėga buvo testuojama su dinamometru ir pastebėta, jog lyginant prieš susirgimu covid-19 ir praėjus apie 3 mėn rankų išvystoma jėga pas visus dalyvius vidutiniškai sumažėjo apie 32proc.. Taip pat vertinant raumenų ištvermę buvo pasirinktas 6 minučių ėjimo testas, kurio tikslas per šį laiko tarpą įveikti kuo tolesnį atstumą. Atlikus šį testą po infekcijos praėjus apie 3 mėn. buvo matomas apie 13proc. mažesnis nueitas atstumas pas visus dalyvius lyginant su rezultatais gautais prieš covid-19.
Ilgalaikės pasakmės griaučių-raumenų sistemai po Covid-19:
- Raumenų jėgos sumažėjimas
- Raumenų ištvermės sumažėjimas
- Padidėjęs nuovargis
- Prastesnė gyvenimo kokybė
Ilgalaikių griaučių-raumenų sistemos sutrikimų po Covid-19 prevencija ir gydymas:
- Elektros stimuliacija(gerinti kraujotaką, stimulioti raumenų susitraukimą, mažinant raumenų skausmą)
- Progresuojantis pasipriešinimo pratimai namuose(didinti raumenų jėga ir ištvermę)
- Vaikščiojimas(didinti raumenų ir širdies raumenų ištvermę)
- Baltyminės kilmės produktų vartojimas(mėsa,žuvis,kiaušiniai ir kt.)
- Vitamino D padidntas vartojimas(saulės šviesa, žuvis ar maisto papildai)
Jei jūs persirgote Covid-19 ir jaučiate panašius ilgalaikius griaučių-raumenų sutrikimus, rekomenduojame apsilankyti Mūsų kineziterapijos klinikoje Osteomedika. Vizito metu ištirsime raumenų funkciją, aptarsime jų stiprinimo ir lavinimo strategiją, prireikus taikysime elektros stimuliacijos fizioterapiją.
Literatūros šaltiniai:
Ali AM, Kunugi H. (2021). Skeletal Muscle Damage in COVID-19: A Call for Action. Medicina, 57(4):372. https://doi.org/10.3390/medicina57040372
Disser, Nathaniel P. BS1; De Micheli, Andrea J. PhD1,2 and etc. (2020). Musculoskeletal Consequences of COVID-19. The Journal of Bone and Joint Surgery, 102(14), 1197-1204. https://doi.org/10.2106/JBJS.20.00847
Zhang, J. M., & An, J. (2007). Cytokines, inflammation, and pain. International anesthesiology clinics, 45(2), 27–37. https://doi.org/10.1097/AIA.0b013e318034194e
Jeffrey A. Woods, Noah T. Hutchinson, and etc. (2020). The COVID-19 pandemic and physical activity,Sports Medicine and Health Science.; 2(2), 55-64. https://doi.org/10.1016/j.smhs.2020.05.006
Registruokitės konsultacijai
Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.
Gydykime priežastis, o ne simptomus.