Pakaušio srityje jaučiate dilgčiojimą, sustingimą? Nuolat skauda pakaušį arba kaklą? Jaučiate pulsuojantį skausmą viršugalvyje arba už akių? Šie simptomai gali būti susiję su pakaušio neuralgija.
Okcipitalinei neuralgijai būdingas kaklo ir galvos skausmas vienoje arba dviejose pusėse, pakaušio odos jautrumas. Manoma, kad pakaušio neuralgijos priežastis – pakaušio nervo dirginimas išoriniu suspaudimu. Paprastai jaučiamas aštrus, „šaudantis“, duriantis, į nudilginimą elektra panašus galvos skausmas, pasiskirstantis pakaušio nervo srityje. Tai nutinka, kai vienas ar abu pakaušio nervai sudirginami ar pažeidžiami, todėl vadinama okcipitaline (pakaušio) neuralgija. Pakaušio neuralgiją dažniau patiria moterys nei vyrai.
Pakaušio neuralgija ar migrena?
Pakaušio neuralgija gali būti supainiota su migrena ar kitais galvos skausmai dėl panašių simptomų. Dauguma žmonių yra patyrę galvos skausmą. Dažniausiai tai – įtampos tipo galvos skausmas. Jei beveik kasdien jaučiate kaklo ar pakaušio skausmus, tikėtina, kad tai – migrena. Tačiau jei nejaučiate kitų migrenai būdingų simptomų (pykinimas, jautrumas šviesai), skausmo priežastimi gali būti ir pakaušio neuralgija. Paprastai pakaušio neuralgijos skausmas būna trumpas, intensyvus, o migrenos – bukas, pulsuojantis ir ilgalaikis. Tačiau abu gali sukelti skausmą vienoje galvos pusėje.
Anatomija
Pakaušio raumenys yra tiesiai po pakaušio kaulu, ten, kur kaukolės pagrindas susitinka su kaklu. Šie raumenys daugiausia atsakingi už laikyseną ir judesius tarp kaukolės ir viršutinių slankstelių.
Nugarinė kaklo dalis susideda iš paviršinių (trapecinis, diržinis galvos, pusketerinis kaklo ir keliamasis mentės raumenys) ir giliųjų raumenų sluoksnių. Tačiau giliame kaklo sluoksnyje yra ir kitos labai svarbios struktūros, tokios kaip kraujagyslės bei nervai.
Kaklo ir galvos gilieji raumenys sudaro subokcipitalinę (pakauškaulinę) grupę: mažasis tiesusis užpakalinis galvos raumuo, didysis tiesusis užpakalinis galvos raumuo, viršutinis įstrižinis galvos raumuo, apatinis įstrižinis galvos raumuo. Virš šių raumenų yra pakaušio nervai. Giliau į subokcipitalinį trikampį įeina slankstelinė arterija / vena, gilioji kaklo vena ir subokcipitalinis nervas. Jie inervuoja giliuosius kaklo raumenis. Mažasis pakaušio nervas (n. occipitalis minor) inervuoja pakaušio lateralinės dalies odą. Likusią pakaušio odos dalį inervuoja didysis pakaušio nervas (n. occipitalis major).
Kas sukelia pakaušio neuralgiją?
Dažniausios pakaušio neuralgijos priežastys – didžiojo pakaušio nervo (90 % atvejų) ar mažojo pakaušio nervo (10 % atvejų) užspaudimas. Tačiau okcipitalinę neuralgiją gali sukelti ir kiti veiksniai:
- įtempti raumenys ar raumenų spazmai kaklo srityje (pavyzdžiui, ilgą laiką naudojant išmanųjį telefoną ar kompiuterį, kai galva nukreipta žemyn ir į priekį);
- kaklo sužalojimas, smūgis, kuris gali sukelti uždegimą, pakaušio srities pažeidimą, nervų šaknelės užspaudimą, dirginimą ir skausmą;
- stuburo problemos (artritas, diskų degeneracija, kaklo slankstelių spondiliozės);
- fizinis stresas;
- galvos traumos;
- diabetas;
- išsėtinė sklerozė;
- navikai ar cistos, kurios užspaudžia nervą.
Simptomai:
- skausmas pakaušio srityje (vienoje arba abiejose galvos pusėse);
- skausmas galvos šone, nueinantis į priekį, kaktą ar net už ausies, akies;
- diskomfortas kaklo viršutinėje dalyje;
- regėjimo sutrikimas;
- dantų griežimas;
- galvos odos įtempimas, skausmas;
- jaučiamas jautrumas pažeisto pakaušio nervų srityje;
- spengimas, ūžimas, dūzgimas ausyje;
- galvos skausmą sukelia viršutinės trapecinės raumenų dalies, kaklo ir galvos sukamojo raumens, pakauškaulinių raumenų ir smilkininio raumens įtempimas.
Kuo gali padėti kineziterapija?
Konsultacijos metu įvertinama laikysena, pakaušio raumenų ir sąnarių mobilumas viršutinėje kaklinėje stuburo dalyje, skausmingi pakaušio nervai bei kiti fiziniai veiksniai, kurie gali paveikti viršutinę kaklo dalį.
Atlikus vertinimą, skiriamas kineziterapinis gydymas. Juo siekiama pagerinti viršutinės kaklo dalies mobilumą ir laikyseną bei normalizuoti raumenų tonusą. Šios procedūros gali apimti minkštųjų audinių mobilizaciją ir sąnario mobilizaciją (judinimas), siekiant sumažinti kaukolės ir viršutinės kaklinės dalies struktūrų spaudimą į pakaušio nervą. Taip pat galimas specifinių pratimų paskyrimas stuburo stabilumui gerinti.
Registrtuokitės konsultacijai
Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.
Gydykime priežastis, o ne simptomus.