Stuburo išvaržos gydymas: kokios priemonės gali būti taikomos?
Stuburo išvarža – tai viena dažniausių nugaros skausmo priežasčių. Nors nugaros skausmais skundžiasi beveik aštuoniasdešimt procentų darbingo amžiaus žmonių, tačiau šį sveikatos sutrikimą ne visada lemia būtent stuburo išvarža. Vis dėlto, stuburo išvarža – gana dažnai pasitaikanti problema. Lietuvoje kiekvienais metais atliekama daugiau nei šimtas stuburo išvaržos operacijų, po kurių maždaug pusė pacientų vėl gali džiaugtis visaverčiu gyvenimu. Nors statistika nėra džiuginanti, tačiau kartais stuburo išvaržos gydymas gali būti atliekamas ir be operacijos – svarbiausia yra tai, kad pacientas nedelstų, ir pajutęs pirmuosius simptomus kreiptųsi į specialistus.
Kas yra stuburo išvarža?
Stuburo išvarža – tai toks sveikatos sutrikimas, kurio metu tarpslankstelinio disko žiedas arba minkštoji jo dalis prasiveržia į stuburo kanalą, ir tai pacientui sukelia labai didelius skausmus. Žmogaus stuburas yra sudarytas iš daugiau nei septyniasdešimt atskirų sąnarių, slankstelių ir tarpslankstelinių diskų. Jei nesergama tam tikromis ligomis, jaunas žmogus dažniausiai nesiskundžia stuburo problemomis, tačiau tuomet, jei užsiimama tam tikru sportu, kuris apkrauna stuburą, dirbamas sėdimas darbas, ar pan., anksčiau ar vėliau imama skųstis nugaros skausmais. Žmogui senstant, judinamasis aparatas ima dėvėtis, jo funkcionavimas tampa ne toks geras, koks buvo anksčiau. Nors gana dažnai manoma, kad stuburo išvarža – išimtinai tik vyresnio amžiaus žmonių problema, tačiau tai tikrai nėra tiesa. Šiuo metu stuburo išvarža vis dažniau diagnozuojama jauniems žmonėms, o stuburo išvaržos gydymas kartais turi būti atliekamas taikant operaciją.
Stuburo išvaržos priežastys
Stuburo išvarža gali pasireikšti dėl daugybės įvairių priežasčių. Dažniausiai išvarža atsiranda palaipsniui, tam gali turėti įtakos didelė stuburo apkrova (pavyzdžiui, sunkaus svorio kilnojimas), nevisavertė mityba, anksčiau patirtos traumos, pasikartojančios nedidelės traumos, sėdimas darbas, paveldimumas, ir t.t.
Stuburo išvaržos tipai
Skiriami keli stuburo išvaržos tipai:
• Ekstruzija – tai skaidulinio žiedo plyšimas, kuris lemia minkštiminio disko branduolio prasiveržimą į epidurinį tarpą;
• Prolapsas – minkštiminio branduolio dalelių prasiveržimas į užpakalinį disko kraštą;
• Sekvestracija – minkštiminio branduolio dalelių pasklidimas epiduriniame tarpe;
• Protruzija – besiveržiančio minkštiminio branduolio atsidūrimas skaidulinio žiedo viduje.
Stuburo išvaržos simptomai
• Juosmens maudimas;
• Ūmus skausmas, pasireiškiantis juosmens arba kaklo srityje;
• Skausmingi nugaros judesiai;
• Pakitusi laikysena (esant stuburo išvaržai, būdinga tipiškai sukrypusi laikysena);
• Kojų silpnumas;
• Nevalingas tuštinimasis ir šlapinimasis.
Dažnais atvejais pacientai jaučia nugaros skausmą, kuris plinta į galūnes. Jei stuburo išvarža yra kaklo srityje, tokiu atveju skausmas gali būti jaučiamas rankose, jei juosmens srityje – kojose. Labai sudėtingais atvejais gali pasireikšti galūnių nejautra.
Stuburo išvaržos gydymas
Neretai manoma, kad greičiausias ir efektyviausias stuburo išvaržos gydymas – skubi operacija, tačiau toks sprendimas problemą išsprendžia tikrai ne visada. Kaip jau minėta anksčiau, tik maždaug pusė stuburo išvaržos operacijų yra laikomos sėkmingomis, be to, bet kokia chirurginė intervencija organizmą veikia traumuojančiai, tad esant galimybei operacijų geriausia vengti. Pooperacinis laikotarpis neretais atvejais yra gana sunkus, kartais pasireiškia komplikacijos, ir t.t. Taigi, nereikėtų skubotai priimti sprendimo, ir pirmiausia apgalvoti įvairius alternatyvius gydymo metodus. Pavyzdžiui, stuburo išvaržos gydymas gali būti atliekamas taikant kineziterapijos bei fizioterapijos procedūras, kurios net šešiasdešimčiai procentų pacientų leidžia atkurti iki išvaržos buvusią judėjimo funkciją. Chirurginis gydymas turėtų būti taikomas tik tada, jei anksčiau išbandyti gydymo metodai nebuvo sėkmingi, ar tuomet, kada stuburo išvarža lemia vidaus organų funkcionavimo sutrikimus.
Stuburo išvaržos operacijos alternatyvos
Esant stuburo išvaržai gali pagelbėti kineziterapeuto skiriama terapija, tačiau tai nėra vienintelė galimybė, kuri gali padėti išvengti stuburo išvaržos operacijos. Stuburo išvaržos gydymas taip pat gali būti atliekamas taikant šiuos metodus:
• Osteopatija gali padėti pašalinti pirmines stuburo pakenkimo priežastis, koreguoti fiksuotų sąnarių padėtis, ir t.t. Palanku tai, kad tokie gydymo metodai yra neskausmingi ir nereikalaujantys daugybės vizitų pas specialistą, tačiau osteopatas esant stuburo išvaržai gali pagelbėti ne visada;
• Akupunktūra ir akupresūra spaudimo poveikiu gali padėti sumažinti skausmą;
• Manualinė terapija padeda atpalaiduoti aplinkines struktūras, stabilizuoti stuburo padėtį, ir t.t.
Kokių veiksmų vertėtų imtis pirmiausia?
Pirmiausia vertėtų pasikonsultuoti su kineziterapeutu. Stuburo išvaržos gydymas ne visada yra atliekamas taikant operaciją, todėl palanku įvertinti ir kitas galimybes. Konsultacijos metu gali būti atsistoti tam tikroje padėtyje, atlikti tam tikrus judesius, ir pan. Tai gali padėti įvertinti silpnąsias paciento kūno grandis bei nustatyti skausmo priežastį. Gali būti siūlomas ramybės periodas ar kineziterapijos procedūros. Svarbiausia yra tai, kad pacientas būtų motyvuotas pasveikti, ir laikytųsi tam tikrų nurodymų, kurie leis pasijusti geriau. Nors kartais manoma, kad stuburo išvaržos gydymas gali būti atliekamas taikant masažų seansus, tačiau toks sprendimas nėra pats geriausias. Taip yra dėl to, kad masažo galimybės yra gana ribotos – jis mažina įtampą ir skausmą, tačiau išvaržos nepašalina. Individualiai parinktos kineziterapijos procedūros gali ne tik sumažinti stuburo išvaržą, bet taip pat gali visiškai ją pašalinti. Vis dėlto, greito rezultato tikėtis nereikėtų – paprastai stuburo išvaržos gydymas yra gana ilgai trunkantis procesas, kuris reikalauja ne tik kantrybės, bet taip pat ir individualių pastangų. Kartais gydymo laikotarpis užsitęsia net iki kelerių metų, tačiau rezultatas neretai būna visa tai pateisinantis.
Patarimai kenčiantiems nuo stuburo išvaržos
• Taisyklinga mityba ir pakankamas skysčių vartojimas – tai viena svarbiausių taisyklių, kurios turėtų laikytis nuo stuburo išvaržos kenčiantys žmonės;
• Svarbu nekelti sunkių svorių – jei turite stuburo išvaržą, pasilenkę nekelkite didesnio nei 10-15 kilogramų svorio. Jei tektų pakelti sunkiai sveriančius daiktus, tą darykite pritūpę, nugarą išlaikydami tiesią. Tokiu būdu svoris bus paskirstomas ne nugarai, bet kojoms;
• Jei sportuojate, labai svarbu tai, kad visi pratimai būtų atliekami taisyklingai, todėl būtina laikytis specialistų nurodymų;
• Laikykitės gydymo plano ir į tai žiūrėkite atsakingai.
Kaip išvengti stuburo išvaržos?
Deja, gana dažnais atvejais sveikata susirūpinama tik tada, kai ji suprastėja, tačiau tuomet, jei puiiai savijautai bus skiriamas pakankamas dėmesys, tam tikrų sveikatos sutrikimų bus galima išvengti. Stuburo išvarža – taip pat nėra išimtis, tad tuomet, jei stuburo išvaržos gydymas jums dar nėra aktualus, keli patarimai padės jums išvengti šio sunkaus sveikatos sutrikdymo:
• Stenkitės nekelti sunkių svorių, tačiau prireikus tą darykite pritūpę, išlaikydami nugarą tiesią. Jei svarstote užsiimti tam tikru sportu, kuris apkrauna stuburą, pirmiausia vertėtų patikrinti stuburo būklę;
• Paskutiniais dešimtmečiais JAV atlikti tyrimai parodė, kad stuburo išvaržos tikimybė yra didesnė, kai organizmui stinga vitamino C;
• Neignoruokite atsiradusio nugaros skausmo, ir laiku kreipkitės į specialistus – negydomos stuburo išvaržos pasekmės gali būti labai skausmingos.
Taigi, jei išgirsite diagnozę, kad jums – stuburo išvarža, neišsigąskite, ir nepulkite į neviltį, nes šiandien specialistai jums tikrai galės pagelbėti. Stuburo išvaržos gydymas gali būti atliekamas be chirurginės intervencijos, o tai – labai didelis privalumas. Įdomu tai, kad kineziterapinis gydymas yra net dešimčia procentų sėkmingesnis už stuburo išvaržos operacijas – nors toks gydymas trunka ilgiau, tačiau rezultatai gali būti dar geresni, o organizmas nepatirs streso.
Registruokitės konsultacijai
Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.
Gydykime priežastis, o ne simptomus.