Skip to main content

Taisyklinga laikysena – tai tinkama kūno ir ašinė stuburo padėtis, kuri suteikia gerą savijautą fiziologiniu atžvilgiu. Netinkamai išsidėsčius sąnarių kampams, tikėtina, kad raumenys bus praradę pradinį fiziologinį ilgį. Taisyklingos laikysenos padėties pajautimas prarandamas palaipsniui. Laikui bėgant po truputį prisitaikoma prie blogų įpročių ir klaidinga kūno padėtis suvokiami kaip įprastinė. Labai dažnai tik skausmas leidžia suprasti, kad kažkas yra ne taip.

Pagrindiniai laikysenos tipai:

Plokščia nugara (angl. Flat back)

Juosmeninės stuburo dalies sulenkimas ir pakumpusi laikysena didina kaklinės stuburo dalies raumenų ir raiščių įtampą. Dažniausiai ir greičiausiai nuvargsta nugaros tiesiamieji raumenys, sumažėja juosmeninė lordozė, plokštėja nugara, dubuo pasisuka atgal.

 

Kifozinė, lordozinė nugara

Krūtininė stuburo dalis pasislinkusi atgal, viršutinė jos dalis – lenkimo padėtyje. Dubuo pasviręs pirmyn, nugaros tiesiamieji, kaklo lenkiamieji, viršutinės nugaros dalies raumenys ir apatiniai tiesiamojo pilvo bei įstrižiniai pilvo raumenys disbalanse. Lordozinį – juosmeninės nugaros dalies padidėjusį linkį pirmyn įtakoja sutrumpėję klubiniai juosmens raumenys.

 

Lordozinė nugara

Ryškus juosmeninės stuburo dalies linkis, pilvas atsikišęs į priekį.

 

Atsilošęs atgal (angl. Sway back)

Tai viena sunkiausiai koreguojamų laikysenos tipų. Kai dubuo krypsta pirmyn gravitacijos linijos atžvilgiu, to pasekoje vykstant kūno mechaninių grandinių pakitimams, visas žmogaus kūnas kompensuodamas virsta atgal. Šis laikysenos tipas didina riziką:

  • Klubų – sąnarių ankštumui, bursitui, tendinopatijai, hamstringu patempimams.
  • Juosmeninės stuburo dallies – raumenų įtampai, facetinių sąnarių degeneracijai, slankstelio listezei.
  • Pečių – sąnarių ankštumui, bursitui.
  • Kaklo – raumenų įtampai.

 

Anatominiai orientyrai, pagal kuriuos vertinama ar laikysena taisyklinga

Ydinga laikysena visais atvejais paveikia viso kūno biomechaniką. Neretai mažas fizinis aktyvumas, įgimti veiksniai ar ilgalaikė pasikartojanti kūno padėtis lemia atsirandančius struktūrinius pokyčius bei skausmingus, diskomfortinius pojūčius. Netaisyklingos laikysenos orientyrai:

  • Pečių aukščiu skirtumas.
  • Menčiu aukščiu skirtumas.
  • Klubu aukščiu skirtumas.
  • Riboti krūtininės stuburo dalies judesiai.
  • Riboti juosmeninės stuburo dalies judesiai.
  • Skirtingas atstumas tarp rankų ir šonų.

 

Skoliozė

Dėl biocheminių pakitimų jungiamajame audinyje stuburo slanksteliai pasisuka apie savo ašį, kartu su jais sukasi, deformuojasi prie jų prisitvirtine šonkauliai, vystosi stuburo iškrypimas – skoliozė. Skoliozė –  tai stuburo iškrypimas į šoną: stuburas tampa S arba C raidžių formos, stuburas gali iškrypti visas arba viena jo dalis. Tai sudėtinga stuburo liga, sukelianti ne tik nugaros skausmus, bet ir vidaus organų –  plaučių, širdies ir kitų sutrikimus.

(a) Taisyklingas slankstelių išsidėstymas; (b) dešinės pusės krūtininės dalies skoliozė; (c) kairės pusės juosmeninės dalies skoliozė; (d) dešinės pusės krūtininės juosmens dalies skoliozė; (e) abipusė skoliozė: dešinės pusės krūtininės ir kairės pusės juosmeninės dalies skoliozė.

 

Skoliozė linkusi progresuoti, todėl svarbu ją pastebėjus kuo skubiau taikyti gydymą. Laiku neužkirtus kelio, stuburo deformacijos susiformuoja nepagydomai. Praktikoje keturiems iš penkių pacientų gydytojai negali pasakyti, kodėl pasireiškė skoliozė; didžioji dalis šių atvejų nežinomi – idiopatiniai. Pagrindinai skoliozė pasireiškia ankstyvoje vaikystėje – paauglystėje, apie 2-3%, o didžiausias skoliozės progresavimas vyksta vaikų augimo šuolio metu.Jei vienas iš vaiko tėvų turi skoliozę,  rizika, jog vaikas paveldės ją, didėja.

Skoliozės gydymas

Praktikoje skoliozės gydymas sudėtingas, reikalaujantis daug laiko ir pastangų. Būtent todėl gydytojai ir kiti specialistai akcentuoja profilaktiką. Prieš pradedant gydymą svarbu ištestuoti judėjimo – atramos aparatą, išsiaiškinti, ar nėra anatominių kojų ilgio pakitimo -skirtumo, pėdų, čiurnų, kelių, klubų sąnarių funkcinių sutrikimų. Taikomos gydymo metodikos priklauso nuo skausmo ir stuburo iškrypimo laipsnio. Taikoma kineziterapija; specifiniai asimetriniai – simetriniai koreguojantys pratimai, mobilizacinis gydymas, osteopatija, gydomasis masažas. Tam tikrais atvejais gydymas derinamas su korekcinio įtvaro taikymu.

Ar tai skoliozė, ar ydinga laikysena?

Išorinis kūno laikysenos vaizdas pradinėje stadijoje yra labai panašus. Vienas pagrindinių aspektų, skiriančių skoliozę nuo ydingos laikysenos – slankstelių pasisukimas aplink savo ašį dėl geltonojo raiščio patologijos. Tuo tarpu ydinga laikysena yra raumeninės patologijos – sutrikimo pasekmė.

Visus, turinčius problemą, ir ieškančius kvalifikuotos specialistų pagalbos, mielai kviečiame kreiptis į kineziterapijos kliniką „Osteomedika“.

Filter

Be kategorijos

Avast Review

18 gegužės, 2022
Avast is certainly an malware program that is most well-liked by free users. This anti-virus…
Windows Drivers

Drivers & Downloads

17 gegužės, 2022
The diversity in mobile platforms have led to various standardization efforts around device PDLs such…
Windows Drivers

How To Check Chipset Driver Version Ryzen

17 gegužės, 2022
The problem logically comes with the secure boot and TPM 2.0 and not 1.2. This…
Windows

There’s A New Outlook App Coming To Windows 11 And Windows 10

17 gegužės, 2022
AS the partition always does not start from the starting position of the physical sector,…
Windows

Windows 11 In Detail

16 gegužės, 2022
The most important general performance component in your laptop is the CPU or Central Processing…
Be kategorijos

Important Science Items For Homeschooling Students

16 gegužės, 2022
Students are able to use these technology supplies to know about the moon and stars.…

Registruokitės konsultacijai

Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.

Gydykime priežastis, o ne simptomus.

Registracijos tel.
Sekite mus