Stuburo iškrypimas, ydinga laikysena, skoliozė

Taisyklinga laikysena – tai tinkama kūno ir ašinė stuburo padėtis, kuri suteikia gerą savijautą fiziologiniu atžvilgiu. Netinkamai išsidėsčius sąnarių kampams, tikėtina, kad raumenys bus praradę pradinį fiziologinį ilgį. Taisyklingos laikysenos padėties pajautimas prarandamas palaipsniui. Laikui bėgant po truputį prisitaikoma prie blogų įpročių ir klaidinga kūno padėtis suvokiami kaip įprastinė. Labai dažnai tik skausmas leidžia suprasti, kad kažkas yra ne taip.

Pagrindiniai laikysenos tipai:

Plokščia nugara (angl. Flat back)

Juosmeninės stuburo dalies sulenkimas ir pakumpusi laikysena didina kaklinės stuburo dalies raumenų ir raiščių įtampą. Dažniausiai ir greičiausiai nuvargsta nugaros tiesiamieji raumenys, sumažėja juosmeninė lordozė, plokštėja nugara, dubuo pasisuka atgal.

 

Kifozinė, lordozinė nugara

Krūtininė stuburo dalis pasislinkusi atgal, viršutinė jos dalis – lenkimo padėtyje. Dubuo pasviręs pirmyn, nugaros tiesiamieji, kaklo lenkiamieji, viršutinės nugaros dalies raumenys ir apatiniai tiesiamojo pilvo bei įstrižiniai pilvo raumenys disbalanse. Lordozinį – juosmeninės nugaros dalies padidėjusį linkį pirmyn įtakoja sutrumpėję klubiniai juosmens raumenys.

 

Lordozinė nugara

Ryškus juosmeninės stuburo dalies linkis, pilvas atsikišęs į priekį.

 

Atsilošęs atgal (angl. Sway back)

Tai viena sunkiausiai koreguojamų laikysenos tipų. Kai dubuo krypsta pirmyn gravitacijos linijos atžvilgiu, to pasekoje vykstant kūno mechaninių grandinių pakitimams, visas žmogaus kūnas kompensuodamas virsta atgal. Šis laikysenos tipas didina riziką:

 • Klubų – sąnarių ankštumui, bursitui, tendinopatijai, hamstringu patempimams.
 • Juosmeninės stuburo dallies – raumenų įtampai, facetinių sąnarių degeneracijai, slankstelio listezei.
 • Pečių – sąnarių ankštumui, bursitui.
 • Kaklo – raumenų įtampai.

 

Anatominiai orientyrai, pagal kuriuos vertinama ar laikysena taisyklinga

Ydinga laikysena visais atvejais paveikia viso kūno biomechaniką. Neretai mažas fizinis aktyvumas, įgimti veiksniai ar ilgalaikė pasikartojanti kūno padėtis lemia atsirandančius struktūrinius pokyčius bei skausmingus, diskomfortinius pojūčius. Netaisyklingos laikysenos orientyrai:

 • Pečių aukščiu skirtumas.
 • Menčiu aukščiu skirtumas.
 • Klubu aukščiu skirtumas.
 • Riboti krūtininės stuburo dalies judesiai.
 • Riboti juosmeninės stuburo dalies judesiai.
 • Skirtingas atstumas tarp rankų ir šonų.

 

Skoliozė

Dėl biocheminių pakitimų jungiamajame audinyje stuburo slanksteliai pasisuka apie savo ašį, kartu su jais sukasi, deformuojasi prie jų prisitvirtine šonkauliai, vystosi stuburo iškrypimas – skoliozė. Skoliozė –  tai stuburo iškrypimas į šoną: stuburas tampa S arba C raidžių formos, stuburas gali iškrypti visas arba viena jo dalis. Tai sudėtinga stuburo liga, sukelianti ne tik nugaros skausmus, bet ir vidaus organų –  plaučių, širdies ir kitų sutrikimus.

(a) Taisyklingas slankstelių išsidėstymas; (b) dešinės pusės krūtininės dalies skoliozė; (c) kairės pusės juosmeninės dalies skoliozė; (d) dešinės pusės krūtininės juosmens dalies skoliozė; (e) abipusė skoliozė: dešinės pusės krūtininės ir kairės pusės juosmeninės dalies skoliozė.

 

Skoliozė linkusi progresuoti, todėl svarbu ją pastebėjus kuo skubiau taikyti gydymą. Laiku neužkirtus kelio, stuburo deformacijos susiformuoja nepagydomai. Praktikoje keturiems iš penkių pacientų gydytojai negali pasakyti, kodėl pasireiškė skoliozė; didžioji dalis šių atvejų nežinomi – idiopatiniai. Pagrindinai skoliozė pasireiškia ankstyvoje vaikystėje – paauglystėje, apie 2-3%, o didžiausias skoliozės progresavimas vyksta vaikų augimo šuolio metu.Jei vienas iš vaiko tėvų turi skoliozę,  rizika, jog vaikas paveldės ją, didėja.

Skoliozės gydymas

Praktikoje skoliozės gydymas sudėtingas, reikalaujantis daug laiko ir pastangų. Būtent todėl gydytojai ir kiti specialistai akcentuoja profilaktiką. Prieš pradedant gydymą svarbu ištestuoti judėjimo – atramos aparatą, išsiaiškinti, ar nėra anatominių kojų ilgio pakitimo -skirtumo, pėdų, čiurnų, kelių, klubų sąnarių funkcinių sutrikimų. Taikomos gydymo metodikos priklauso nuo skausmo ir stuburo iškrypimo laipsnio. Taikoma kineziterapija; specifiniai asimetriniai – simetriniai koreguojantys pratimai, mobilizacinis gydymas, osteopatija, gydomasis masažas. Tam tikrais atvejais gydymas derinamas su korekcinio įtvaro taikymu.

Ar tai skoliozė, ar ydinga laikysena?

Išorinis kūno laikysenos vaizdas pradinėje stadijoje yra labai panašus. Vienas pagrindinių aspektų, skiriančių skoliozę nuo ydingos laikysenos – slankstelių pasisukimas aplink savo ašį dėl geltonojo raiščio patologijos. Tuo tarpu ydinga laikysena yra raumeninės patologijos – sutrikimo pasekmė.

Visus, turinčius problemą, ir ieškančius kvalifikuotos specialistų pagalbos, mielai kviečiame kreiptis į kineziterapijos kliniką „Osteomedika“.

 

22 Komentarai

 • Avatar
  Netaisyklinga laikysena išlieka kone visą gyvenimą. Tad tikrai labai svarbu prevencinės priemonės. Vaikams nuolat priminti kaip sėdėti, vaikščioti. Žinoma kuo daugiau aktyvaus laisvalaikio. O namų darbus ruošti prie vaiko ūgiui pritaikytų baldų
 • Avatar
  Giedrius
  Laba diena Patarkit ka reiškia :Patiesinta fiziologinė lordoze?Juosmeni jauciu toki buka maudima, nuovargi raumenyse,eisena pakitus,suletejus.Ar tai gali būti išlinkis i pilva padidėjas?Nes gulint ant nugaros,tarp dubens ir juosmens jauciamas tempimas,tik surietus kojas dinksta nemalonus maudimas.Kas tai gali būti?
  • Avatar
   Osteomedika
   Sveiki Giedriau, Jūsų atvėju juosmens linkis sumažėjęs tą galimai sukėlė raumenų apkrovų pasiskirstymas juosmens srityje, vidaus organų - dubens sutrikimai, krūtininės stuburo dalies hipomobilumas, ar kelių problemos. Pavojus esant šiai juosmens padėčiai didina riziką tarpslankstelinių diskų išvaržų formavimuisi. Minėjote, kad atsigulus juntate maudimą nugaroje, kuri sukelia statinis raumenų perkrovimas sukeltas įtampos dienos eigoje jums atsigulus kūnas atsipalaiduoja tačiau juosmuo išlieka įtampoje.
 • Avatar
  Edita
  Sveiki, man jau koks pusmetis suaktyvėjas stoburo ties mentimis skausmas, ypač juntamas gulint nesvarbu ar šono, ar tiesiai. Po rebilitacijos skausmą pradėjau jausti ir dienos metu negaliu būti ilgai atsirėmusi į atlošą, skauda. Geriau būna pasirėmus į kelius sėdėti. Kas tai galėtų būti ir ar padėtų specialūs įtvarai nugarai-mentims, ar atliekami pratimai. Ačiū už atsakymą.
 • Avatar
  Osteomedika
  Laba diena ponia Edita, Jums galimai yra periferinės inervacijos sensatizacija (padidėjęs minkštų audinių jautrumas/dirginimas) mažai tikėtina, kad įtvaras pagelbės, Pratimai bus naudingesni.
  • Avatar
   Kristina
   Sveiki, visur kalbama tik apie vaikų laikysenos korekciją, o ar įmanoma pakoreguoti netaisyklingą laikyseną [vidutinio amžiaus] suaugusiajam ir kokiomis priemonėmis tai galima padaryti? Pas mane, kaip suprantu, kifozinė-lordozinė nugara, nes pernelyg ryškus juosmens išlenkimas, o krūtinė įdubusi, dėl ko išlaikyti tiesią laikyseną labai sunku, atrodo, išsitiesus net sunku įkvėpti, trūksta oro, todėl iškart norisi kūprintis. Galbūt šiuo atveju galėtų padėti tam tikri pratimai? O gal tiktų ir kažkokie krūtinės-nugaros korektoriai, specialūs įtvarai, diržai, skirti tiesinti nugarą?
 • Avatar
  Deivydas
  Sveiki, norejau pasidometi ar yra galimyne stuburo kolioze isgyditi? Turiu iskrypusi stubura, "S" formos skolioze, 30° kampas ir 24° kampas,
 • Avatar
  Osteomedika
  Sveiki Deivydai, Skoliozė koreguojama jūsų atvėju ji stipriai progresavusi pilnai ištiesint stuburo nepavyks tačiau korekcija galima kiek ji bus sėkminga sunku pasakyti daug ką lemia amžius kuo žmogus jaunesnis tuo lengviau stuburas tiesinamas.
  • Avatar
   Deivydas
   Man 26, kaip vyktu visas procesas? Nuo ko pradeti ir t.t idomu kiek sekmingo gydimo galeciau tiketis
   • Avatar
    Osteomedika
    Sveiki Deividai, Pirma koreguotumėm stuktūrinius pakitimus stuburo facetu restrikcijas, šonkaulines deformacijas. Vėliau sektu funkcinės segmentinės korekcijos, fascijinių grandinių, minkštųjų audinių, vidaus organų pvz. plaučiu. Gyvai jūsų nepamačius sunku pasakyti kiek korekcija bus progresivi ir sėkminga tačiau tikrai bus.
 • Avatar
  Diana
  Labas vakaras,norėčiau sužinoti ką reiškiaTh stuburo kifoskoliozė su torsija.Ačiū už atsakymą.
  • Avatar
   Osteomedika
   Laba diena ponia Diana, Tai reiškia, kad jūsų krūtininėje stuburo dalyje susiformavusi skoliozė su galimu kifoziniu linkiu pakitimu.
 • Avatar
  Raimonda
  Sveiki, 2016 m. Turejau plastinę pilvo operaciją su raumenų siuvimu. Šį pavasarį pradejau jausti nemalonų pilvo tempimą, judesio metu jaučiu lyg pilvas sukietetu, sunku net nupasakoti pojučius, kartais jausmas yra toks lyg buciau patinusi. Daugiau pavalgius pilvas smarkia, skausmingai isitempia. Keliant rankas i virsų labai smarkiai tempia pilva nuo pat gaktikaulio iki pat šonkaulių duobutes. Ar gali šie simptomai būti susije ir ar galejo juos sukelti kažkokios pilvo/nugaros raumenų problemos? Ar pratempus pilvo raumenis pratimais galima tiketis komforto pilvo srityje? Dėkoju už atsakyma
  • Avatar
   Osteomedika
   Laba diena ponia Raimonda, Betkokia estetinė ar funkcinė chirurginė intervencija ar tai būtų odontologinė-ortodontinė, plastinė ar traumatologinė ir t.t. turės neigiamų pasekmių artimoje, dažniausiai tolimesnėje perpektyvoje. Pasireiškiančia įvairia simptomatika (kaip jūsų atvėjis). Pratimai nepadės reikalingas miofascijinis gydymas tikėtinas sutrikimas ne tik juosmens/dubens srityje.
 • Avatar
  Darijus
  Sveiki, gal galite paaiskinti sita teiginy? "Kaklinės stuburo dalies fiziologinė lordozė nepakankama. " Ir kaip su juo kovoti.
  • Avatar
   Osteomedika
   Sveiki Darijau, Tai reiškia, kad kaklinės stuburo dalies linkis perdaug suplokštėjęs kas didiną tokių rizikų kaip išvaržų formavimasį, cervikalgiją, galvos skausmus ir t.t. Gydymas daugiu raumeninis, struktūrinis jei nėra kokių papildomų simptomų, kineziterapija, miofascijinis gydymas.
 • Avatar
  Dalia
  Labas vakaras, turiu S tipo stuburo skoliozę. Dažnai spaudžia, maudžia po krūtinės šonkauliais, spazmuoja tarp menčių. Ar tokie simptomai gali būti dėl stuburo skoliozės? Dėkoju, jei atsakysite
  • Avatar
   Mantas Norkūnas
   Laba vakara ponia Dalia, Taip simptomatika gali ir yra provokuojama skoliozės. Reikalingas gydymas apeksiniu fiksuotu slanksteliu, pataloginiu stuburo lateraliniu linkiu, dubens korekcijos bei vidaus organų ptozės gydymas.
 • Avatar
  Kristina
  Sveiki, paaiškinkite prašau, ką reiškia "fiziologinė kifozė palyginta". Ar tai gali są lygoti tarpumenčio skausmus, plintančius į krūtinkaulį? Tai čia labiau kūprintis ar atgal loštis?
  • Avatar
   Mantas Norkūnas
   Laba diena ponia Kristina, Tai reiškia, kad krūtininės stuburo dalies linkis suplokštėjęs. Tai gali sąlygoti jūsų įvardintus simptomus, kaklo, galvos skausmus ir t.t.
 • Avatar
  Dange
  Laba diena ,vaikui 13m,gydytoja nustate krutines rankeną ir truputį stuburo pakrypimą į vieną šoną.Gal parekomenduotumėt,kokiais pratimais galima būtų tai ištaisyti?
  • Avatar
   Mantas Norkūnas
   Laba vakare ponia Dange, Mūsų klinikoje taikomas Schroth gydymo metodas, restrikciniu costotransversaliniu ir costokorporaliniu sąnariu mobilizacija, diafragmos aktyvinimas atitinkami kineziterapiniai pratimai priklausomai nuo stuburo paveiktos skoliozės loacijos ir tipo.

Palikti komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.