Skip to main content

Taisyklinga laikysena – tai tinkama kūno ir ašinė stuburo padėtis, kuri suteikia gerą savijautą fiziologiniu atžvilgiu. Netinkamai išsidėsčius sąnarių kampams, tikėtina, kad raumenys bus praradę pradinį fiziologinį ilgį. Taisyklingos laikysenos padėties pajautimas prarandamas palaipsniui. Laikui bėgant po truputį prisitaikoma prie blogų įpročių ir klaidinga kūno padėtis suvokiami kaip įprastinė. Labai dažnai tik skausmas leidžia suprasti, kad kažkas yra ne taip.

Pagrindiniai laikysenos tipai:

Plokščia nugara (angl. Flat back)

Juosmeninės stuburo dalies sulenkimas ir pakumpusi laikysena didina kaklinės stuburo dalies raumenų ir raiščių įtampą. Dažniausiai ir greičiausiai nuvargsta nugaros tiesiamieji raumenys, sumažėja juosmeninė lordozė, plokštėja nugara, dubuo pasisuka atgal.

 

Kifozinė, lordozinė nugara

Krūtininė stuburo dalis pasislinkusi atgal, viršutinė jos dalis – lenkimo padėtyje. Dubuo pasviręs pirmyn, nugaros tiesiamieji, kaklo lenkiamieji, viršutinės nugaros dalies raumenys ir apatiniai tiesiamojo pilvo bei įstrižiniai pilvo raumenys disbalanse. Lordozinį – juosmeninės nugaros dalies padidėjusį linkį pirmyn įtakoja sutrumpėję klubiniai juosmens raumenys.

 

Lordozinė nugara

Ryškus juosmeninės stuburo dalies linkis, pilvas atsikišęs į priekį.

 

Atsilošęs atgal (angl. Sway back)

Tai viena sunkiausiai koreguojamų laikysenos tipų. Kai dubuo krypsta pirmyn gravitacijos linijos atžvilgiu, to pasekoje vykstant kūno mechaninių grandinių pakitimams, visas žmogaus kūnas kompensuodamas virsta atgal. Šis laikysenos tipas didina riziką:

  • Klubų – sąnarių ankštumui, bursitui, tendinopatijai, hamstringu patempimams.
  • Juosmeninės stuburo dallies – raumenų įtampai, facetinių sąnarių degeneracijai, slankstelio listezei.
  • Pečių – sąnarių ankštumui, bursitui.
  • Kaklo – raumenų įtampai.

 

Anatominiai orientyrai, pagal kuriuos vertinama ar laikysena taisyklinga

Ydinga laikysena visais atvejais paveikia viso kūno biomechaniką. Neretai mažas fizinis aktyvumas, įgimti veiksniai ar ilgalaikė pasikartojanti kūno padėtis lemia atsirandančius struktūrinius pokyčius bei skausmingus, diskomfortinius pojūčius. Netaisyklingos laikysenos orientyrai:

  • Pečių aukščiu skirtumas.
  • Menčiu aukščiu skirtumas.
  • Klubu aukščiu skirtumas.
  • Riboti krūtininės stuburo dalies judesiai.
  • Riboti juosmeninės stuburo dalies judesiai.
  • Skirtingas atstumas tarp rankų ir šonų.

 

Skoliozė

Dėl biocheminių pakitimų jungiamajame audinyje stuburo slanksteliai pasisuka apie savo ašį, kartu su jais sukasi, deformuojasi prie jų prisitvirtine šonkauliai, vystosi stuburo iškrypimas – skoliozė. Skoliozė –  tai stuburo iškrypimas į šoną: stuburas tampa S arba C raidžių formos, stuburas gali iškrypti visas arba viena jo dalis. Tai sudėtinga stuburo liga, sukelianti ne tik nugaros skausmus, bet ir vidaus organų –  plaučių, širdies ir kitų sutrikimus.

(a) Taisyklingas slankstelių išsidėstymas; (b) dešinės pusės krūtininės dalies skoliozė; (c) kairės pusės juosmeninės dalies skoliozė; (d) dešinės pusės krūtininės juosmens dalies skoliozė; (e) abipusė skoliozė: dešinės pusės krūtininės ir kairės pusės juosmeninės dalies skoliozė.

 

Skoliozė linkusi progresuoti, todėl svarbu ją pastebėjus kuo skubiau taikyti gydymą. Laiku neužkirtus kelio, stuburo deformacijos susiformuoja nepagydomai. Praktikoje keturiems iš penkių pacientų gydytojai negali pasakyti, kodėl pasireiškė skoliozė; didžioji dalis šių atvejų nežinomi – idiopatiniai. Pagrindinai skoliozė pasireiškia ankstyvoje vaikystėje – paauglystėje, apie 2-3%, o didžiausias skoliozės progresavimas vyksta vaikų augimo šuolio metu.Jei vienas iš vaiko tėvų turi skoliozę,  rizika, jog vaikas paveldės ją, didėja.

Skoliozės gydymas

Praktikoje skoliozės gydymas sudėtingas, reikalaujantis daug laiko ir pastangų. Būtent todėl gydytojai ir kiti specialistai akcentuoja profilaktiką. Prieš pradedant gydymą svarbu ištestuoti judėjimo – atramos aparatą, išsiaiškinti, ar nėra anatominių kojų ilgio pakitimo -skirtumo, pėdų, čiurnų, kelių, klubų sąnarių funkcinių sutrikimų. Taikomos gydymo metodikos priklauso nuo skausmo ir stuburo iškrypimo laipsnio. Taikoma kineziterapija; specifiniai asimetriniai – simetriniai koreguojantys pratimai, mobilizacinis gydymas, osteopatija, gydomasis masažas. Tam tikrais atvejais gydymas derinamas su korekcinio įtvaro taikymu.

Ar tai skoliozė, ar ydinga laikysena?

Išorinis kūno laikysenos vaizdas pradinėje stadijoje yra labai panašus. Vienas pagrindinių aspektų, skiriančių skoliozę nuo ydingos laikysenos – slankstelių pasisukimas aplink savo ašį dėl geltonojo raiščio patologijos. Tuo tarpu ydinga laikysena yra raumeninės patologijos – sutrikimo pasekmė.

Visus, turinčius problemą, ir ieškančius kvalifikuotos specialistų pagalbos, mielai kviečiame kreiptis į kineziterapijos kliniką „Osteomedika“.

Filter

LigosPatarimai

Kaklo stuburo dalies išvarža

29 lapkričio, 2023
Kaip susidaro disko išvarža? Viena iš dažniausiai pastebimų kaklo stuburo problemų yra disko išvarža, kurios…
LigosPatarimai

Gastroezofaginio refliukso liga

28 lapkričio, 2023
Kaklo skausmas, krūtininės stuburo dalies skausmas, refliuksas ir kaip tai susiję? Gastroezofaginio refliukso liga (GERL)…
Patarimai

Menisko gydymas be operacijos

24 spalio, 2023
Meniskas yra pluoštinė kremzlės struktūra, esanti ant blauzdikaulio. Kiekviename kelyje yra du meniskai: medialinis meniskas…
Patarimai

RedCord – Neurac (įvertinimo ir įprasto judesio neuroraumeninio reedukavimo sistema)

1 rugsėjo, 2023
RedCord yra unikali pakabinamų diržų sistema, kuriai buvo sukurtas naujas Neurac metodas, pagrįstas mokslinių tyrimų…
LigosPatarimai

Neurologinis krūtinės angos sindromas

8 rugpjūčio, 2023
Neurologinis krūtinės angos sindromas (angl. neurogenic thoracic outlet syndrome) Apibūdinimas sumažėjusia erdve tarp pirmojo krūtininės…
Naujienos

Naujasis Osteomedika padalinys Savanorių pr. 11A, Vilnius

8 rugpjūčio, 2023
Norime pasidalinti geromis naujienomis. Nuo šių metų birželio mėnesio atsidarė dar viena Osteomedikos klinika adresu…

Registruokitės konsultacijai

Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.

Gydykime priežastis, o ne simptomus.

Registracijos tel.
Sekite mus