Taisyklinga laikysena – tai tinkama kūno ir ašinė stuburo padėtis, kuri suteikia gerą savijautą fiziologiniu atžvilgiu. Netinkamai išsidėsčius sąnarių kampams, tikėtina, kad raumenys bus praradę pradinį fiziologinį ilgį. Taisyklingos laikysenos padėties pajautimas prarandamas palaipsniui. Laikui bėgant po truputį prisitaikoma prie blogų įpročių ir klaidinga kūno padėtis suvokiami kaip įprastinė. Labai dažnai tik skausmas leidžia suprasti, kad kažkas yra ne taip.
Pagrindiniai laikysenos tipai:
Plokščia nugara (angl. Flat back)
Juosmeninės stuburo dalies sulenkimas ir pakumpusi laikysena didina kaklinės stuburo dalies raumenų ir raiščių įtampą. Dažniausiai ir greičiausiai nuvargsta nugaros tiesiamieji raumenys, sumažėja juosmeninė lordozė, plokštėja nugara, dubuo pasisuka atgal.
Kifozinė, lordozinė nugara
Krūtininė stuburo dalis pasislinkusi atgal, viršutinė jos dalis – lenkimo padėtyje. Dubuo pasviręs pirmyn, nugaros tiesiamieji, kaklo lenkiamieji, viršutinės nugaros dalies raumenys ir apatiniai tiesiamojo pilvo bei įstrižiniai pilvo raumenys disbalanse. Lordozinį – juosmeninės nugaros dalies padidėjusį linkį pirmyn įtakoja sutrumpėję klubiniai juosmens raumenys.
Lordozinė nugara
Ryškus juosmeninės stuburo dalies linkis, pilvas atsikišęs į priekį.
Atsilošęs atgal (angl. Sway back)
Tai viena sunkiausiai koreguojamų laikysenos tipų. Kai dubuo krypsta pirmyn gravitacijos linijos atžvilgiu, to pasekoje vykstant kūno mechaninių grandinių pakitimams, visas žmogaus kūnas kompensuodamas virsta atgal. Šis laikysenos tipas didina riziką:
- Klubų – sąnarių ankštumui, bursitui, tendinopatijai, hamstringu patempimams.
- Juosmeninės stuburo dallies – raumenų įtampai, facetinių sąnarių degeneracijai, slankstelio listezei.
- Pečių – sąnarių ankštumui, bursitui.
- Kaklo – raumenų įtampai.
Anatominiai orientyrai, pagal kuriuos vertinama ar laikysena taisyklinga
Ydinga laikysena visais atvejais paveikia viso kūno biomechaniką. Neretai mažas fizinis aktyvumas, įgimti veiksniai ar ilgalaikė pasikartojanti kūno padėtis lemia atsirandančius struktūrinius pokyčius bei skausmingus, diskomfortinius pojūčius. Netaisyklingos laikysenos orientyrai:
- Pečių aukščiu skirtumas.
- Menčiu aukščiu skirtumas.
- Klubu aukščiu skirtumas.
- Riboti krūtininės stuburo dalies judesiai.
- Riboti juosmeninės stuburo dalies judesiai.
- Skirtingas atstumas tarp rankų ir šonų.
Skoliozė
Dėl biocheminių pakitimų jungiamajame audinyje stuburo slanksteliai pasisuka apie savo ašį, kartu su jais sukasi, deformuojasi prie jų prisitvirtine šonkauliai, vystosi stuburo iškrypimas – skoliozė. Skoliozė – tai stuburo iškrypimas į šoną: stuburas tampa S arba C raidžių formos, stuburas gali iškrypti visas arba viena jo dalis. Tai sudėtinga stuburo liga, sukelianti ne tik nugaros skausmus, bet ir vidaus organų – plaučių, širdies ir kitų sutrikimus.
Skoliozė linkusi progresuoti, todėl svarbu ją pastebėjus kuo skubiau taikyti gydymą. Laiku neužkirtus kelio, stuburo deformacijos susiformuoja nepagydomai. Praktikoje keturiems iš penkių pacientų gydytojai negali pasakyti, kodėl pasireiškė skoliozė; didžioji dalis šių atvejų nežinomi – idiopatiniai. Pagrindinai skoliozė pasireiškia ankstyvoje vaikystėje – paauglystėje, apie 2-3%, o didžiausias skoliozės progresavimas vyksta vaikų augimo šuolio metu.Jei vienas iš vaiko tėvų turi skoliozę, rizika, jog vaikas paveldės ją, didėja.
Skoliozės gydymas
Praktikoje skoliozės gydymas sudėtingas, reikalaujantis daug laiko ir pastangų. Būtent todėl gydytojai ir kiti specialistai akcentuoja profilaktiką. Prieš pradedant gydymą svarbu ištestuoti judėjimo – atramos aparatą, išsiaiškinti, ar nėra anatominių kojų ilgio pakitimo -skirtumo, pėdų, čiurnų, kelių, klubų sąnarių funkcinių sutrikimų. Taikomos gydymo metodikos priklauso nuo skausmo ir stuburo iškrypimo laipsnio. Taikoma kineziterapija; specifiniai asimetriniai – simetriniai koreguojantys pratimai, mobilizacinis gydymas, osteopatija, gydomasis masažas. Tam tikrais atvejais gydymas derinamas su korekcinio įtvaro taikymu.
Ar tai skoliozė, ar ydinga laikysena?
Išorinis kūno laikysenos vaizdas pradinėje stadijoje yra labai panašus. Vienas pagrindinių aspektų, skiriančių skoliozę nuo ydingos laikysenos – slankstelių pasisukimas aplink savo ašį dėl geltonojo raiščio patologijos. Tuo tarpu ydinga laikysena yra raumeninės patologijos – sutrikimo pasekmė.
Visus, turinčius problemą, ir ieškančius kvalifikuotos specialistų pagalbos, mielai kviečiame kreiptis į kineziterapijos kliniką „Osteomedika“.
Registruokitės konsultacijai
Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.
Gydykime priežastis, o ne simptomus.