Straipsnį parengė kineziterapeutas Paulius Rakauskas.
Artrozė – tai sąnario kremzlinio paviršiaus degeneracinė patologija. Kremzliniame audinyje, kaip ir kituose minkštuose audiniuose, vyksta audinio atsistatymo ir naikinimo procesai. Tačiau sutrikus chondracitų ląstelių atsinaujinimui, kremzlės audinys pradeda plonėti ir po truputi irti. Pati kremzlė tampa nelygi, sutrūkinėjusi, taip apkraunant aplink peties sąnarį esančias struktūras.
Patologijos atsiradimo priežastys:
- Peties sąnario imobilizacija ilgiau nei 4 dienos.
- Judesių pasyvumas.
- Peties sąnario panirimai.
- Ph pokytis sąnaryje (dėl uždegimo, gretutinių ligų, netinkamos mitybos ir kt.).
- Temperatūros pokytis sąnaryje.
- Mineralų sudėties pasikeitimas.
- Padidėjusi hialuronidazė (hialurono fermentų padidėjimas).
Negydoma peties sąnario artrozė progresuoja ir negrįžtamai pakeičia ne tik kremzlės audinio struktūras, tačiau gali paveikti ir sąnarį supančias struktūras: sinovinį skystį, sąnarinę kapsulę, peties sąnarį gaubiančius raiščius bei raumenis ir sausgysles.
Tiksli peties sąnario artrozės patologijos atsiradimo priežastis dar iki šiol nėra visiškai aiški. Daugelis sąnario pažeidimų yra atsitiktiniai ir gerai toleruojami, kad net dideli kremzlės audinio pažeidimai gali būti besimptomiai.
Todėl skausmas būtent dėl artrozės tampa antriniu šios kremzlės audinio degeneracinės patologijos simptomu, nes dažniausiai jis kyla iš peties sąnarį supančių minkštųjų audinių sutrikimo.
Pagrindiniai simptomai:
- Peties sąnario judesių apribojimas (dažniausiai išorinė rotacija, atitraukimas, vidinė rotacija).
- Skausmas judesio pabaigoje.
- Pablogėjusi gyvenimo kokybė.
Gydymas:
Konservatyvus gydymo būdas:
- Manualinė terapija.
- Kineziterapija.
- Fizioterapija.
- Ergoterapija.
Chirurginis gydymo būdas:
- Artroskopija.
- Artroplastika.
- Žastikaulio galvos endoprotezavimas.
Artrozei gydyti taikomi du būdai: konservatyvus arba chirurginis.
Konservatyvus gydymas – kineziterapija, taikoma tiek pirminei, tiek pažengusiai artrozes formai gydyti. Pirminiai tokio gydymo tikslai yra judesių amplitudės didinimas, taikant kineziterapiją, pasyvius arba aktyvius peties sąnario judesius. Taip pat, atliekant manualinę terapiją, naudojama sąnario mobilizacijos technika. Jos metu padidėja judesių amplitudė, nes minkštėja sąnario kapsulė, kurioje prisipildo daugiau sąnarinio skysčio, pagerėja kremzlės audinio maitinimas peties sąnaryje. Skausmo mažinimui naudojama ta pati manualinė terapija, tokiu būdu ištempiamas peties sąnario kapsulės audinys bei aplink supančios peties sąnario struktūros, taip sumažėja pažeidimo jautrumas ir skausmas. Be to, taikoma ir fizioterapija. Elektrostimuliacijos metu mažinamas ne tik skausmas, bet ir slopinamas uždegimas. Gali būti taikoma ergoterapija pacientams, kuriems dėl peties sąnario judesių apribojimo sunku atlikti funkcinius judesius darbe ar namuose. Šiuo atveju nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ir nuskausminamieji vaistai veikia tik laikinai, taip pat, kaip ir kortikosteroidų injekcijos. Chirurginis gydymas dažniausiai taikomas tada, kai konservatyvus gydymo būdas yra neveiksmingas ar esant potrauminei komplikacijai.
Šaltiniai:
Boselli, K. J., Ahmad, C. S., & Levine, W. N. (2010). Treatment of Glenohumeral Arthrosis. The American Journal of Sports Medicine, 38(12), 2558–2572. https://doi.org/10.1177/0363546510369250
Kyle M. Cook,Bryan C. Heiderscheit
Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy
Published Online:December 1, 2009Volume39Issue12Pages858-866