Dorsalgija tai medicininis terminas apibūdinantis tarpumenčio srities nugaros skausmą, reikia pabrėžti, kad tai ne liga o simptomas, kurio priežasties diapazonas labai platus, pagal savo trukmę ir pobūdį gali būti ūminis arba lėtinis. Dėl šiuolaikinių darbo, mokslo ir kitų buitinių išorinių aplinkybių realijų šio tipo skausmas dažnai pasireiškia mūsų kūno raumenų-skeleto
sistemoje. Vieni pacientai jaučia ūmų aštrų, deginantį ar į tirpimą panašų skausmą, judesio ribojimą tuo tarpu kiti pacientai nurodo, kad jaučia nuolatinį buką, maudžiantį ir spaudžiantį skausmą. Tarpumenčio skausmo simptomatika gali plisti šonkaulių projekcija link krūtinkaulio,
asocijuotis su vidaus organų sutrikimų sukeliamais simptomais, yra viena iš kaklinių stuburo tarpslankstelinių diskų protrūzijų/išvaržų formavimosi priežasčių.
Apžiūros ir vertinimo metu Osteopatas atlieka tarpumenčio stuburo dalies raumenų, tarpslankstelinių diskų, slankstelių sąnarių ir gretimų kaulinių struktūrų tokių kaip šonkauliai, mentys, įvertinimą ir nustato galimus funkcinius sutrikimus.
Šiame straipsnyje aptarsime sutrikimo priežastis kurios sukelia simptomatiką ir gydymo metodikas taikant Osteopatijos gydymą Osteomedikos klinikoje.
Tarpumenčio stuburo srities anatomija
Tarpumenčio stuburo dalis susideda iš dvylikos krūtinės slankstelių, kurie per krūtinėsšonkaulių sąnarius jungiasi su dvylika šonkaulių porų, tai sudaro kintamo pajėgumo tūrįkrūtinės lasta užpildoma širdies ir kvėpavimo sistemomis.
Ši mūsų stuburo dalis dėka šonkaulių tvirtinimosi prie slansktelių yra ribotos judesio amplitudės taip sukeldama viršutinės tarpumenčio stuburo dalies srities nejudrumą. Tai dažnu klinikiniu atvėju sukelia kaklinės stuburo dalies skausmą (cervikalginę simptomatiką) ir kaklo, rankos skausmą, tirpimą (cerviko-brachialine simptomatiką), padidėjusi kaklinės stuburo dalies slankstelių judrumą įtakojanti kaklinės stuburo dalies degeneraciją, tarpslankstelinių diskų protrūzijų/išvaržų formavimasį. Taip pat sukelia funkcinį sutrikimą mentės-žąstikaulio sąnarių jungtyje dėl mentę supančių raumenų įtampos lydymos raumenų įtampos sukeliamų skaumingų taškų mediciniškai vadinamu trigerinių taškų susiformavimo.
1. Pav. tarpumenčio stuburo dalies slanskteliai ir raiščiai.
„Šonkaulio ir tarpumenčio stuburo dalies slankstelio kūno-skersinės ataugos sąnarinės jungties sutrikimo atveju pacientas jaus skausmo simptomatiką kvėpuojant ar judesio metu dėl šonkaulio užstrigimo nugarine kryptimi sukeliamu raištinių struktūrų dirginimo.”
2. Pav. tarpumenčio stuburo dalies giliojo sluoksnio raumenys.
3. Pav. tarpumenčio stuburo dalies vidurinio sluoksnio raumenys.
4. Pav. tarpumenčio stuburo dalies paviršinio sluoksnio raumenys.
Tarpumenčio stuburo srities neurologija:
Neurologiniu atžvilgiu tarpumenčio stuburo dalies sutrikimas turi didelę reikšmę vidaus organų funkcijai dėl galimo greta slankstelių esančių simpatiniu nerviniu ganglijų dirginimo. Simpatinės nervinės ganglijos tai greta tarpumenčio stuburo slanksteliu esantys nerviniai dariniai, kurie driekiasi visa stuburo dalimi vertikaliai žemyn, šale slanksteliu kūnu, tarpslankstelinių diskų, priešais šonkaulių sąnarius. Šie nerviniai dariniai inervuoja krūtinės
ląstos vidaus organus per nervinius rezginius – plaučiu nervinis rezginys, stemplės nervinis rezginys su klajoklio nervo nervinėmis atšakomis, ir kraujagysliu sistemą – tarpumenčio stuburo dalies kraujagyslės venos, arterijos, tarpšonkaulinė arterijos, krūtinės ląstos aorta,
lykinė ir pusiau lykinės venos.
…
5. Pav. tarpumenčio stuburo dalies simpatinės nervinės ganglijos įnervuojančios vidaus organų veiklą.
„Vertinant iš chirurginės perspektyvos trečioji tarpumenčio stuburo dalies ganglija svarbi tuo, kad užtikrina viršutinių galūnių kraujotaką, neurochirurginės intervencijos metu tai viena esminiu vietu.”
„Patologinė vidinės krūtinės fascijos įtampa sukelia tapumenčio stuburo dalies stuburo suplokštėjimą, bilateralini ERS sutrikimą taip dirginant šio segmento vidaus organų veiklą.”
6. Pav. tarpumenčio stuburo dalies simpatinės nervinės ganglijos įnervuojančios vidaus organų veiklą, kraujagysliu sieneles
7. Pav. tarpumenčio stuburo dalies arterinė ir veninė kraujotaka.
Tarpumenčio stuburo srities raumenų-skeleto sistemos sutrikimai:
Tarpslansktelinio disko protrūzija/išvarža – dėl ribotos segmento judesio amplitudės tarpslankstelinių diskų pažeidimai tarpumenčio stuburo dalyje daug retesni nei juosmeninėje ar kaklinėje stuburo dalyje.
Dažniausiai pasireiškiančios tarpslankstelinio disko protrūzijos/išvaržos tarpumenčio stuburo dalyje yra vienuolikto ir dvylikto stuburo slankstelio srityje (dėl didelio šiu slanksteliu judrumo susijusio su slankstelių forma, šonkaulių forma, laisvumu ir aukščiau esančių slansktelių ir šonkauliu nejudrumu susijusiu suslankstelių forma, šonkaulių forma ir jungtimi su krūtinkauliu).
Tarpumenčio stuburo dalies išvarža pažeidžia stuburo smegenų kanalo neurologinę funkciją dėl tiesioginio stuburo kanalo spaudimo arba netiesiogiai dirginant stuburo kanalo kraujotakos struktūras.
…
8. Pav. tarpumenčio stuburo dalies tarpslankstelinio disko protrūzija/išvarža plintanti į šonkaulio sąnarį.
Tarpslankstelinio disko protruzija skatina aplinkinių struktūrų uždegimą, kraujotakos sutrikimą paveikiant raiščius, vidine šaknelę nugarinės dalies nervų atšakos vadinama Luschka, kuri išsidėsčiusi tarp tarpslankstelinio disko bei nugaros smegenu.
Simptomatika dažnu atveju pasireiškia tarpumenčio-juosmens stuburo jungties srities skausmu provokuojamo gilaus kvėpavimo, radikulopatiniais skausmais apatinėje tarpumenčio stuburo dalyje ar mielopatija, tipiškai simptomatika paūmėja atliekant galvos/kaklo didelės amplitudės lenkimus žemyn, nurimsta gulimoje padėtyje.
…
9. Pav. tarpumenčio stuburo dalies tarpslankstelinio disko protrūzijų/išvaržų tipai su slansktelio degenraciniais pakitimais.
Tarpumenčio stuburo dalies artrozė – yra degeneracinė stuburo liga, paveikianti stuburo facetinius sąnarius. Ši būklė paprastai yra susijusi su natūraliu senėjimu ir laipsnišku kaulų bei kremzlių audinių nusidėvėjimu, tačiau galimas ir išorinis veiksnys spartinantis sąnarių dilimą.
Tai dažnas sutrikimas, bet esant tarpumenčio stuburo dalies artroziniam sutrikimui retai pasireiškia skausmo simptomatika dėl riboto tarpumenčio stuburo dalies mobilumo tačiau galimi kiti simptomai tokie kaip:
• Skausmas nugaros srityje, kuris gali paūmėti judesio metu.
• Tarpumenčio sustingimas, ypač po ilgesnio sėdėjimo statinės padėties ar nugaros poilsio pvz. ryte po miego.
• Judesių ribotumas ir standumas, ypač ryte.
• Gali pasireikšti ir neurologiniai simptomai, jei sąnarių degeneraciniai pakitimai veikia foraminalines angas taip galimai spaudžia nervus.
…
10. Pav. tarpumenčio stuburo dalies slanksteliu sąnariu artroziniai pakitimai MRT it KT tyrimo nuotraukos.
Raumens įtampa, skausmingi raumens įtampos taškai – nuolatinė raumens įtampa, spazmas netik ksuoja funkcini stuburo slankstelio sutrikimą, bet ir gali būti papildomas skausmo simptomatikos šaltinis. Nuolatinis lėtinis raumens susitraukimas sukelia raumens skaidulų išemiją (kraujotakos sutrikimą), kuri suformuoja skausmingus raumens spazmo taškus „Trigerinius
taškus”. Tai yra specinės, jautrios raumenų pluoštų dalys, kurios gali sukelti skausmą ar diskomfortą, kai yra spaudžiamos. Trigeriniai taškai dažnai sukelia lokalizuotą skausmą, kuris gali radijuoti į tolimesnes pažeisto raumens ar gretimų kūno paviršių projekcijas. Šie taškai dažnai atsiranda dėl raumenų įtampos, zinio nuovargio, streso, traumos ar laikysenos problemų.
Šių raumeninių spazmų sutrikimas dirgina centrinę nervų sistemą todėl juos būtina gydyti norint panaikinti simptomatikas.
…
11. Pav. Trigerinis taškas.
12. Pav. Trigerinių taškų sukeliamo skausmo projekcijos.
Neurologiniai sutrikimai odos ir poodinių nervinės atšakų, dermatomos:
Šis sutrikimas pasireiškia tarpumenčio, apatinės nugaros dalies, krūtinės ar šonkaulių priekinės pusės projekcijų odos dirglumu, jautrumu/nejautrumu, skausmu ar deginimo pojūčiu.
Dermatomos yra svarbios diagnozuojant neurologinius sutrikimus, tokius kaip nervų šaknelių pažeidimai ar išvaržos. Jos padeda nustatyti, kuri nugaros smegenų dalis gali būti paveikta, remiantis tuo, kur pacientas jaučia diskomfortą, skausmą ar kitus pojūčius. Kiekviena nugaros smegenų nervų šaknis, išeinanti iš stuburo, atitinka tam tikras dermatomas zonoje, ir jų žinojimas gali būti naudingas klinikinėje praktikoje.
Tarpumenčio stuburo dalies dermatomų žemėlapis nurodo odos, poodinių nervų jautrumą aukščiau esančių nervų sutrikimo.
…
13. Pav. Tarpumenčio stuburo dalies odos nervinės dermatomos.
Tarpumenčio stuburo dalies raumenų-skeleto sistemos sutrikimas ir Osteopatijos gydymas:
Tarpumenčio stuburo dalies padidėjęs stuburo slanksteliu judrumas/sumažėjęs
stuburo slanksteliu judrumas – tarpumenčio stuburo dalies slankstelių ksacija/restrikcija į priekį kryptimi yra simptominio tipo sutrikimas sukeliantis neurologinius kraujotakos sutrikimus, ir kietosios smegenų žievės dirginimą.
Perdaug judrus stuburo slankstelių segmentas tai virš ar po esančių nejudriu slankstelių segmentų pasekmė.
…
14. Pav. Tarpumenčio stuburo dalies grupiniu slanskteliu užstrigimas.
Funkcinis sutrikimas slankstelių lenkimosi į priekį užstrigimas – šis sutrikimas paveikia grupę tarpumenčio stuburo dalies slankstelių, formuoja padidėjusi tarpumenčio stuburo dalies linkį.
Sutrikimas skatiną slankstelių slydimą nugarine ir apatine kryptimi, didinant tarpą tarp keterinių ataugų, kompreasuojant tarpslankstelinius diskus priekinėje dalyje sukeliant tarpslankstelinio disko branduolio poslinkį nugarine kryptimi taip didinant tarpslankstelinių diskų/protrūzijų formavimasį, tempiant ir dirginant tarpketrinius raiščius.
Esant Šiam sutrikimui šonkaulių judesiai taip pat vyksta nugarine kryptimi taip didinant dar labiau tarpumenčio stuburo dalies nejudrumą, didėja kaklinės ir juosmeninės stuburo dalies linkiai.
Esant šiam sutrikimui lenkimosi į priekį judesio amplitudė laisva/neribota tačiau lošimosi atgal ir sukimosi į šoną judesio amplitudė ribota.
Osteopato tikslas gydymo intervencijos metu gydyti tarpumenčio stuburo dalies facetinių sąnarių užstrigimą sumažinant segmento linkio padidėjimą, didinant lošimosi atgal ir sukimosi judesių nejudrumą.
…
15. Pav. Tarpumenčio stuburo dalies grupiniu slanskteliu užstrigimas lenkimosi kryptimi.
Funkcinis sutrikimas slankstelių lošimosi atgal užstrigimas – šis sutrikimas paveikia grupę tarpumenčio stuburo dalies slankstelių, formuoja sumažėjusi tarpumenčio stuburo dalies linkį ir segmento suplokštėjimą.
Sutrikimas skatiną slankstelių slidimą į priekį ir į viršų kryptimi, mažinant tarpą tarp keterinių ataugų klinikinių atvejų metu vidurinio slankstelio keterinė atauga būna labiausiai įdubusi jo lietimas jautriausias/skausmingiausias.
Tai labiausiai patogeniškas sutrikimas biomechanine prasme, dėl vykstančio kraujotakos, vidaus organų, ar kietosios smegenų žievės struktūrų sutrikimo esančiu tarpumenčio stuburo dalyje. Galimi neurologinio tipo šaknelių dirginimai foraminalinėse angose.
Esant šiam sutrikimui atliekant tarpumenčio stuburo dalies lenkimosi į priekį judesio metu išryškėja suplokštėjimas susidarantis iš 3-4 slankstelių tarpumenčio stuburo dalyje, su vienu giliausiu ir jautriausiu slanksteliu kuri reikia manipuliuoti.
Esant šiam sutrikimui lošimosi atgal judesio amplitudė laisva/neribota tačiau lenkimosi į priekį ir šoninio lenkimosi judesio amplitudė ribota.
Osteopato tikslas gydymo intervencijos metu gydyti tarpumenčio stuburo dalies facetinių sąnarių užstrigimą sumažinant segmento linkio sumažėjimą, didinant lenkimosi į priekį ir šoninio lenkimosi judesių nejudrumą.
…
16. Pav. Tarpumenčio stuburo dalies grupiniu slanskteliu užstrigimas lošimosi atgal kryptimi.
„Apie 50% pacientų turinčių cervikalgija dėl kaklinės stuburo dalies protrūzijų/išvaržų simptomatika pagerėja vien koreguojant tarpumenčio stuburo dalies lošimosi atgal restrikciją.”
Funkcinis slankstelių adaptacijos sutrikimas – tai pirminio tipo sutrikimas paveikiantis kelis slankstelius, esant žemiau arba aukščiau esančio slankstelio antrinio tipo sutrikimui/užstigimui esant slankstelio facetinio sąnario užsidarimui ar atsidarimui. Esant šiam sutrikimui slankstelis švelniai lenkiasi į priekį ir į šoną į vieną pusę (įgaubta) ir sukasi į kitą pusę (išgaubta).
…
Išgaubtoje pusėje šonkauliai sukasi nugarine ir į viršų kryptimis, tuo tarpu įgaubtoje pusėje šonkauliai rotuojasi priekį ir žemyn kryptimi.
17. Pav. Tarpumenčio stuburo dalies slansktelio funkcinis adaptacinis sutrikimas
Funkcinis slankstelių sutrikimas esant facetinio sąnario užsidarymui – tai struktūrinis antrinio tipo sutrikimas, šis tarpumenčio stuburo dalies facetinio sąnario sutrikimas rodo, kad slankstelio sąnarys yra užsidaręs ir negali atsidaryti. Slankstelis pajuda atgal, sukasi ir atlieka šonini lenkimasi tą pačia kryptimi kurioje yra užsivėręs slankstelio sąnarys. Slankstelio sąnaryje
esantis meniskas pasislenka į priekį taip sukeldamas sąnario užstrigimą ir šalia sąnario esančios nervu šaknelės dirginimą.
Sutrikimo pusėje šonkauliai sukasi nugarine ir apatine kryptimis, tuo tarpu išgaubtoje priešingoje sutrikimo pusėje šonkauliai sukasi į priekį ir į viršų kryptimi.
…
18. Pav. Tarpumenčio stuburo dalies slansktelio struktūrinis sutrikimas esant slansktelio sąnario užsidarymui ir negalėjimui atsiverti.
Funkcinis slankstelių sutrikimas esant facetinio sąnario atsidarymui – tai struktūrinis antrinio tipo sutrikimas, šis sutrikimas rodo, kad slankstelio sąnarys yra atsidaręs ir negali užsidaryti, slankstelis lenkiasi į priekį, sukasi ir atlieka šonini lenkimasi priešinga kryptimi nei yra atsivėręs slankstelio sąnarys. Slankstelio tarpslansktelinio disko brabduolis dėl spaudimo jėgos pasislenka į atsivėrusio sąnario pusę taip sukeldamas tarpslankstelinio disko protrūzijos ar išvaržos formavimąsį galinčios dirginti šalia tarpslankstelinio disko esančia nervu šaknelę ar užpakalinį bendrinį stuburo raištį taip sukeliant lokalų skausmą, radikulopatinius simptomus.
Sutrikimo pusėje šonkauliai sukasi į priekį ir į viršų kryptimis, tuo tarpu įgaubtoje priešingoje pusėje šonkauliai sukasi nugarine ir apatine kryptimi.
…
19. Pav. Tarpumenčio stuburo dalies slansktelio struktūrinis sutrikimas esant slansktelio sąnario atsidarymui ir negalėjimui užsiverti.
Susije straipsniai
Kaklinės stuburo dalies kilmės galvos skausmas
Dar vadinamas kaklo patempimu, kai galva yra staigiai palenkiama į priekį arba staigiai atlošiama atgal. Dažniausia šios traumos priežastimi tampa autoįvykiai, sportinės traumos ir taip nelaimingi atsitikimai, kurių metu yra didelis greitis ir staiga stabdoma…
Kraujotakos, galvos smegenus dangalo kilmės galvos skausmai
Netinkamas žandikaulio sukandimas priekinio poslinkio kryptimi įtakotas vaiko atipiško čiulpimo veiksmo tampa dažna rijimo reflekso sutrikimo priežastimi. Tai skatina vaiko blogą lūpų kontaktą, ne taisiklingą padėtį, kurios pasekoje keičiasi liežuvio pozicija rijimo metu, ne pagal fiziologinius mechaninius žingsnius…
Pakaušio srities stuburo dalies sutrikimai
Dar vadinamas kaklo patempimu, kai galva yra staigiai palenkiama į priekį arba staigiai atlošiama atgal. Dažniausia šios traumos priežastimi tampa autoįvykiai, sportinės traumos ir taip nelaimingi atsitikimai, kurių metu yra didelis greitis ir staiga stabdoma…
Miofascijinio audinio fibrozė
Miofascijinis audinys arba tiesiog fascija, tai tankus, tvirtas audinys, kuris apgaubia ir sujungia visus Mūsų griaučių raumenis bei kaulus. Sudarytas iš kologeno, elastino skaidulų taip pat helurono rūgšties ir kitų komponentų. Pats fascijos audinys yra labai tvirtas ir elastingas…
Osteopatijos gydymas
Svarbu identikuoti pirminę tarpumenčio stuburo dalies skausmo priežastį, ji gali būti umi spontaniškai prasidėjusi dėl tarpumenčio stuburo dalies slankstelių sąnarių sutrikusio judrumo, užstrigimo. O gal pacientas simptomus jaučia jau ne vienerius metus, kurie vis progresuoja neigiama linkme kiekvienais metais ir gali būti kaklinės ar juosmeninės stuburo dalies skausmo kilmės priežastimi. Straipsnyje aptarėme, kad tarpumenčio stuburo dalis dėl savo anatominiu savybiu yra nejudriausia stuburo dalis turinti glaudžias
anatomines ir ziologines sąsajas su kraujotaką ar vidaus organais todėl tarpumenčio stuburo srities, krūtinės skausmo priežastimi gali būti net vidaus organų ar aplinkinių kraujagyslių sutrikimas įtakotas tarpumenčio stuburo dalies sutrikimų.
Radus sutrikimo priežastį simptomams gydyti skiriamas Osteopatijos gydymas. Gydoma straipsnyje išvardintu tarpumenčio stuburo srities, slankstelių nejudrumas, užstrigimas sukeliantis nervinį dirginimą, mažinama raumenų įtampą ir spazmas, atkuriama tarpumenčio stuburo srities kraujotaka. Taikomos papildomos zioterapinės procedūros, kineziologinis teipavimas, skiriami gydomieji ir prevenciniai pratimai pacientui atlikti namuose, siūlomos pagalbinės gydomosios priemonės galimos naudoti namuose, darbe
ir t.t.
Kiekvienas pacientas turi gauti individualų gydymo planą ir optimaliausią jam pritaikytą gydymą.