Powered by Smartsupp Skip to main content

Meniskas yra pluoštinė kremzlės struktūra, esanti ant blauzdikaulio. Kiekviename kelyje yra du meniskai: medialinis meniskas kelio vidinėje pusėje ir šoninis meniskas kelio išorėje. 

Abu meniskai yra pusmėnulio (arba C raidės) formos plokštelės, kurios veikia kaip sąnario amortizatorius (apsaugo nuo krūvių ir suteikia papildomo stabilumo, bei judrumo kelio sąnariui.

Menisko pagrindiniai vaidmenys: apkrovos paskirstymas, jėgos perdavimas, smūgio absorbcija, sąnario stabilumas bei lubrikaciją ir propriorecepcija.

Menisko plyšimas yra labiausiai paplitęs menisko sužalojimo tipas ir dažniau pasireiškia medialinėje pusėje nei šoniniame meniske.

Moksliniai šaltiniai teigia, kad dėl menisko plyšimo susiaurėja kelio sąnario tarpas ir pasikeičia sąnario biomechanika, ir jeigu su šia problema nėra tvarkomasi,  tai gali sukelti osteoartritą (sąnario susidėvėjimą). 

Kaip žinoti, ar aš susiduriu su menisko plyšimu?

Paprastai pacientams, kuriems yra menisko pažeidimai, skundžiasi skausmu ties kelio sąnario linija (pvz.: skausmas vidinėje kelio sąnario dalyje), patinimu aplink kelio sąnarį, judesių metu juntamas blokavimo/strigimo pojūtis arba nestabilumas, gali būti girdimas traškėjimo garsas, taip pat sumažėjusi kelio sąnario judesių amplitudė

Tam, kad būtų patvirtinta diagnozė, reikėtų kreiptis į specialistą, kuris atliktų klinikinį ištyrimą su specialiais menisko patologijai ištirti skirtais testais. Taip pat dažniausiai naudojamas įrankis diagnozei nustatyti/patvirtinti yra magnetinio rezonanso tyrimas.

Vienas iš testų, kurį galite atlikti namuose, yra vadinamas „Thessaly test“. Pridėtoje nuorodoje galite matyti, kaip testas atrodo: https://www.youtube.com/watch?v=hZgnl7IrjXM 

Atliekant testą reikėtų prisilaikant už sienos ar artimojo rankų, atlikti kelio bei viso kūno rotaciją (posūkį) į kairę ir į dešinę pusęs, stovint ant vienos, šiek tiek sulenktos kojos. Reikėtų atlikti 3 posūkius į kairę ir į dešinę puses, ant švelniai sulenktos kojos. Rekomenduojama testą pradžiai daryti su neskaudančiu keliu ir tik po to pasibandyti su skaudančiu keliu.

Jeigu juntamas skausmas, ar provokuojamas traškesys, diskomfortas ar pokšt garsas – siūlome apsilankyti pas specialistus detalesniam ištyrimui. Jeigu testas neigiamas, nieko neprovokuoja, tačiau jums vis tiek skauda kelius/kelį – taip pat kviečiame apsilankyti ir išsiaiškinti kelio skausmo priežastį, nes jų gali būti daugiau nei viena.

Ar galima išvengti operacijos, jeigu turiu menisko pažeidimą?

Gydymas menisko pažeidimui be operacijos yra įmanomas daugeliu atveju, ypač esant degeneraciniui procesui arba mažiems įplyšimams. Konservatyvus gydymo metodas apima įvairias osteopatines, kineziterapijos, Mulligan koncepto technikas, tinkamą pratimų programą, bei paciento edukacija, ko reikėtų vengti ir ką reikėtų daryti namuose, kad būtų galimas pasiekti geriausias rezultatas.

Žemiau rasite informaciją apie ne -operacinius gydymo metodus:

Sąnarių mobilizacija. Tai specialisto rankomis (manualinė) atliekama beskausmė technika, kurios pagrindinis tikslas yra pagerinti kelio sąnario mobilumą bei funkciją, sumažinti skausmą sąnaryje. Mobilizacijos metu yra veikiami sąnarį supantys minkštieji audiniai, atpalaiduojamas sąnarių paviršius, gerinama sinovinio (sąnarį maitinančio) skysčio gamyba, stimuliuojami sąnario mechanoreceptoriai, ko pasekoje skausmas mažėja arba visai dingsta ir sąnario judesių amplitudė didėja.

Gydymą gali apimti minkštųjų audinių technikos aplink kelį, patelofemoralinio ir tibiofemoralinio (blauzdikaulio-šeivikaulio) sąnarių, taip pat klubo bei čiurnos sąnarių mobilizacinės technikos, kurios yra įrodytos moksliškai, kaip teigiamą poveikį suteikiančios procedūros, siekiant atsikratyti skausmų, susigrąžinti pilną judesio amplitudę ir išvengti degeneracinių sąnario pokyčių.

Elektrostimuliacija. Tai terapinė procedūra, kurioje naudojami elektriniai stimuliatoriai (elektrostimuliatoriai), kurie dirgina raumenis ir nervines jungtis, siekiant sumažinti skausmą ir pagerinti sąnario funkciją. Šis metodas gali turėti įvairių teigiamų poveikių, įskaitant:

  1. Skausmo mažinimas: Elektrostimuliacija gali sumažinti kelio skausmą. Elektrodus dedant aplink pažeistą vietą, per nervinių jungčių blokavimą, skausmo signalas yra pakeičiamas kitu. Taip pat transkutaninė elektrinė nervų stimuliacija (TENS) skatina kūną gaminti natūralius skausmo malšinimo cheminius junginius, tokius kaip endorfiną, dar kitaip atpažįstamą kaip laimės hormoną.
  2. Raumenų atsipalaidavimas: Elektrostimuliacija gali padėti atpalaiduoti raumenis, kurie gali būti įtempti ar spazmuotis dėl kelio menisko problemos. Tai gali padėti sumažinti raumenų įtampą ir pagerinti judrumą.
  3. Kraujo apytakos gerinimas: Elektrostimuliacija gali skatinti kraujagyslių susitraukimą ir plečiamumą, todėl padidina kraujo tekėjimą į pažeistą sritį. Tai gali prisidėti prie natūralaus gijimo proceso ir mažinti patinimą.

Elektrostimuliacija

Masažo terapija. Ši technika gali būti naudinga kaip dalis išsamios kelio menisko plyšimo gydymo programos, nors svarbu suprasti, kad ji negali tiesiogiai sutaisyti pažeisto menisko audinio. Tačiau masažo terapija gali turėti šiuos teigiamus poveikius pacientams, kuriems yra menisko plyšimas:

  1. Raumenų atsipalaidavimas ir skausmo mažinimas: Menisko plyšimas gali sukelti raumenų įtampą aplink kelio sąnarį. Masažas gali padėti atpalaiduoti šiuos raumenis, pagerinti kraujotaką ir sumažinti jų įtampą, bei skausmo siunčiamus signalus
  2. Geresnė kraujotaka: Masažo terapija padidina kraujotaką apie pažeistą sąnarį. Tai gali padėti palaikyti gijimo procesą ir sumažinti patinimą.

Kineziologinis teipavimas. Tai technika, kurios metu, naudojant specialius elastingus klijus (kineziologines juostas) siekiama pagerinti sąnario funkciją, sumažinti skausmą ir palaikyti raumenų ir raiščių stabilumą. Ši technika gali būti naudinga įvairiose situacijose, įskaitant kelio sąnario sužalojimus. Kineziologinio teipavimo nauda kelio sąnariui apima šiuos aspektus:

  1. Skausmo mažinimas: Kineziologinės juostos gali padėti sumažinti skausmą kelio srityje. Jos sudaro tam tikrą slėgį ant odos ir raumenų, kurie gali padėti sumažinti skausmo signalų perdavimą į nervines jungtis.
  2. Sąnario stabilizavimas: Kineziologinio teipavimo nauda taip pat apima sąnario stabilizavimą. Juostos gali padėti palaikyti sąnario poziciją ir užtikrinti, kad sąnario judesiai vyktų tinkama biomechanika, sumažindamos perkrovą sąnaryje ir apsaugodamos jį nuo pernelyg didelio krūvio.
  3. Raumens pagalba: Kineziologinės juostos gali būti naudingos raumenų pagalbai kelio sąnario srityje. Jos gali padėti palaikyti raumenų tonusą ir palaikyti raumenų stabilumą.
  4. Pagerina kraujotaką: Kineziologinio teipavimo technika taip pat gali pagerinti kraujotaką aplink sąnarį. Tai gali padėti sumažinti patinimą ir palaikyti gijimo procesą po sužalojimo.
  5. Greitesnis atsigavimas po traumų: Kineziologinio teipavimo nauda taip pat gali apimti greitesnį atsigavimą po kelio sąnario traumų ar operacijų, padedant pacientui judėti ir atlikti reabilitacijos pratimus patogiau.

Kineziologinis teipavimas

Svarbu pažymėti, kad kineziologinio teipavimo poveikis gali skirtis priklausomai nuo paciento būklės, teipavimo būdo ir tikslų. Jokiu būdu kineziologinės juostos negali visiškai išgydyti rimtų kelio sąnario sutrikimų, tačiau jos gali būti naudingos kaip papildoma terapinė priemonė. Pacientams patariama kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, kuris gali nustatyti tinkamą teipavimo metodą ir planą.

Dažnai reabilitacijoje yra rekomenduojama pratimų terapija, kuri turi didelę naudą fizinėms ir fiziologinėms kelio sąnario funkcijoms, kurios taip pat skatina sąnarių mobilumą, stabilumą, pusiausvyrą bei bendrą širdies veiklos darbą. 

Svarbu nepamiršti, kad gydymo planas yra sudaromas individualiai, pritaikant žmogui pagal jo būklę ir kiekvienam žmogui gali būti taikomos skirtingos gydymo technikos.

LITERATŪROS SĄRAŠAS:

1. Hudson R, Richmond A, Sanchez B, Stevenson V, Baker RT, May J, et al. An
alternative approach to the treatment of meniscal pathologies: a case series analysis
of the Mulligan concept "squeeze" technique. Int J Sports Phys Ther. 2016;11(4):564
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4970847/pdf/ijspt-11-564.pdf

2. Feehan J, Macfarlane C, Vaughan B. Conservative management of a traumatic
meniscal injury utilising osteopathy and exercise rehabilitation: A case report.
Complement Ther Med. 2017 Aug;33:27-31.
https://core.ac.uk/reader/84311934?utm_source=linkout

3. Garvick, Sarah J.; Reich, Suzanne (2020). Meniscal tears. Journal of the American
Academy of Physician Assistants, 33(1), 45–46.
https://journals.lww.com/jaapa/citation/2020/01000/meniscal_tears.9.aspx

4. Sanchez BJ, Baker RT. Conservative Management of Possible Meniscal Derangement
Using the Mulligan Concept: A Case Report. J Chiropr Med. 2017 Dec;16(4):308-315.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5731845/

5. Spalding, Tim; Damasena, Iswadi; Lawton, Robert (2020). Meniscal Repair
Techniques. Clinics in Sports Medicine, 39(1), 37–56.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31767109/

6. Matar, Hosam E; Duckett, Stephen P; Raut, Videshnandan (2019). Degenerative
meniscal tears of the knee: evaluation and management. British Journal of Hospital
Medicine, 80(1), 46–50.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30592671/

7. Hayashi M, Koga S, Kitagawa T. Effectiveness of Rehabilitation for Knee Osteoarthritis
Associated With Isolated Meniscus Injury: A Scoping Review. Cureus. 2023 Feb
2;15(2):e34544.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9985408/pdf/cureus-0015-
00000034544.pdf

8. Lilly S, Seeber GH, Smith MP, McGaugh JM, James CR, Brismxsée JM, Sizer PS. THE
EFFECTS OF POSTERIOR TIBIAL MOBILIZATION ON MENISCAL MOVEMENT: AN IN-
SITU INVESTIGATION. Int J Sports Phys Ther. 2019 Feb;14(1):32-45.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6350666/

9. Kozlowski EJ, Barcia AM, Tokish JM. Meniscus repair: the role of accelerated
rehabilitation in return to sport. Sports Med Arthrosc Rev. 2012 Jun;20(2):121-6. doi:

10.1097/JSA.0b013e318253d7c6. PMID: 22555210.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22555210/

Filter

LigosPatarimai

Kaklo ir rankos skausmas, tirpimas – Cervikobrachialgija, sutrikimo priežastys, sukeliami simptomai ir Osteopatijos gydymas

18 rugsėjo, 2024
Šią jungtį sudaro septintas kaklo stuburo slankstelis, pirmas ir antras krutininiai stuburo slanksteliai ir pirmasis…
LigosPatarimai

Kaklo ir pečių srities skausmas – Cervikalgija, sutrikimo priežastys, sukeliami simptomai ir Osteopatijos gydymas

27 rugpjūčio, 2024
Cervikalgija tai medicininis terminas apibūdinantis kaklo ir pečių skausmą, reikia pabrėžti, kad tai ne liga…
LigosPatarimai

Pakaušio srities stuburo dalies (subokcipitalinio segmento) sutrikimai, sukeliami simptomai ir Osteopatijos gydymas

8 rugpjūčio, 2024
Klinikinėje praktikoje dažnai susiduriama su pakaušio srities sutrikimais, kurie gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, galinčių…
Naujienos

TECAR terapija

18 birželio, 2024
Kas yra TECAR terapija? TECAR terapija yra specializuota fizioterapinė procedūra, kuri naudoja aukšto dažnio elektromagnetinį…
Patarimai

Kūdikio motorikos vystymasis

15 kovo, 2024
Kūdikio motorikos vystymosi etapai nuo gimimo iki savarankiško vaikščiojimo Judėjimas yra svarbus mums visiems, bet…
LigosPatarimai

Riešo skausmas, ką daryti?

7 kovo, 2024
Ką dažniausiai darote, kai jaučiate ūmų (stiprų) riešo skausmą? Įtvarai ar nuskausminamieji vaistai, kuriuos rekomenduoja…

Registruokitės konsultacijai

Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.

Gydykime priežastis, o ne simptomus.

Sekite mus