Liumbalginis juosmens skausmas – dažnai girdima diagnozė. Viena dažniausių šio skausmo priežasčių ir sukėlėjų, apie kurią norime papasakoti, yra facetinė artropatija. Ne vienam pacientui teko keliant nuo žemės vaikų išmėtytus daiktus ir lenkiantis paimti kokio nors pliušinio žaislo staiga pajusti aštrų skausmą. Per sekundę nugara tampa tarsi akmeninė, o atsistoti ir išsitiesti atrodo misija neįmanoma.
Kas nutiko? Mūsų stuburo slanksteliai turi facetinius sąnarius, kurių paviršiumi vyksta judesiai, kai lankstomės, sukiojamės ir t. t. Tuose sąnariuose yra du meniskai, kaip ir, pvz., kelio sąnaryje.
Dėl facetinio sąnario sutrikimo, nulemto paciento laikysenos pakitimų, paties sąnario būklės (natūralios ar dėl išorinės aplinkos poveikio) ir meniskų nusidėvėjimo judesio metu, kai lenkėtės paimti žaislo, įvyko facetinio sąnario restrikcija, sukelta menisko bloko. Tą sekundę, kai pajutote staigų aštrų skausmą, įvyko neurovaskulinis ortrosimpatinis procesas, perdavęs signalą, jog stubure yra pažeidimas. Tai dar vadinama facetine artropatija.
Facetinės artropatijos sukeliamą juosmens skausmą galima išskirti į du dažniausiai pasitaikančius klinikinius atvejus.
Atvejis I – kapsulinis / raištinis pažeidimas, esant juosmens įtampai dėl juosmeninės hiperlordozės
Šis klinikinis atvejis dažniausiai yra lėtinio pobūdžio, suformuotas ydingos laikysenos. Pavyzdžiui, kai jauna mergina, linkusi į juosmeninės stuburo dalies hipermobilumą, turi juosmens hiperlordozę. Esant padidėjusiam juosmens linkiui bei judresniems nei norma fecetiniams sąnariams provokuojamas juosmens skausmas ilgiau pastovėjus ar statinėse kūno padėtyse dėl priekinės facetinio sąnario kapsulės ir raiščio pertempimo. Viršutinis faceto paviršius slysta atgal apatinio faceto paviršiaus atžvilgiu ekstenzinio (tiesimo) judesio metu, sukeldamas intrasąnarinę (vidinę sąnario) kompresiją. Šis nepertraukiamas procesas didina tam tikros rūšies receptorių (nociceptorių) stimuliaciją, sukeliančią juosmens skausmą ir įtampą.
Atvejis II – facetinio sąnario restrikcija / blokas
Šiuo klinikiniu atveju skausmą galima apibūdinti taip: ,,tuo metu, kai kėlėte pliušinį zuikutį nuo žemės, pajutote tokį staigų ir aštrų skausmą, kad net sužaibavo akyse.“
Tai blogos judesio kontrolės padarinys. Dažnai dėl emocinio šoko pacientai šį skausmą sumaišo su tarpslankstelinio disko išvaržos simptomatika. Tačiau MRT tyrimas neras išvaržos, o ir simptomatika pasireiškia gana lokaliai, be didesnio skausmo plitimo kojų link.
Jei judesys facetinio sąnario viduje buvo hiperamplitudinis (didesnis nei norma), sąnario kremzlės paviršiai sukimba, įvyksta kapsulės bei raiščio skaidulų sustandėjimas, raumenų (smulkiųjų facetinių) susitraukimas ar spazmas ir sąnariniai paviršiai nebegali grįžti į pradinę vietą, įvyksta sąnarinė restrikcija. Tai dažniausiai nutinka juosmens srityje, hiperlankstiems žmonėms.
Egzistuoja ir kitas facetinio sąnario kremzlinio audinio paviršiaus sukibimas, labiau nulemtas degeneracinių struktūrinių kremzlės pakitimų. Įsivaizduokime, kad du sąnariniai paviršiai yra lyg dvi slidžios keraminės plytelės. Jei jas trintume vieną į kitą, sukeltume lengvai slystantį judesį. Tačiau jei turėtume šiurkštaus skelto akmens plytelių paviršius, judesys taptų apsunkintas. Tokio tipo sąnario restrikcija nutinka žmonėms, vyresniems nei 50 m.
Trečiasis klinikinis variantas – kai sąnarinė restrikcija įvyksta kartu su facetinio sąnario menisko bloku. Taip gali nutikti, kai, pvz., iš susilenkusios juosmens padėties staigiai lošiamės atgal ar į šoną ir atvirkščiai.
Apsilankykite kineziterapijos klinikoje „Osteomedika“, kurios specialistai jums pritaikys individualų gydymą, padėsiantį atkurti pažeisto facetinio sąnario segmento funkcijas, ir biomechaniką, padėsiančią atsikratyti kamuojančio facetinės artropatijos skausmo.
Registruokitės konsultacijai
Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.
Gydykime priežastis, o ne simptomus.