Kelio skausmas: pagrindinės priežastys ir gydymas
Žmogaus gyvenimo laikotarpiu kelio sąnariams tenka atlaikyti tikrai nemažus krūvius, ypatingai tada, jei dirbamas fizinis darbas arba intensyviai sportuojama. Dėl tenkančio krūvio gali būti sužalojami kelio sąnario raiščiai ar meniskas, todėl juntamas kelio skausmas. Šio negalavimo priežastimi gali tapti patirtos traumos arba išsivysčiusios ligos: bet kuriuo atveju svarbu skausmo neignoruoti, ir laiku kreiptis į specialistus.
Dažniausios kelio skausmo priežastys
• Kelio skausmas neretai yra juntamas dėl perkrovimo – taip gali nutikti, jei pacientas turi antsvorio arba dirba fizinį darbą;
• Natūralu, jog gana dažnai kelio skausmo priežastimi tampa patirtos ūmios traumos: menisko plyšimas, priekinio kryžminio raiščio plyšimas, ir t.t.;
• Kelio skausmas pasireiškia sergantiems osteoartritu ar reumatoidiniu artritu;
• Taip pat skausmą gali sukelti podagra, uždegiminės ligos, kelio girnelės chondramaliacija, ir t.t.
Kelio skausmo gydymas
Gydymas visuomet priklauso nuo to, kas sukėlė skausmą. Jei kelio skausmą sukėlė uždegimas, skiriami priešuždegiminiai vaistai, kurie padeda nuslopinti juntamus simptomus. Pacientui gali būti skiriamas poilsis ir aktyvios veiklos ribojimas, raumenis stiprinantys pratimai, įtvarų naudojimas, injekcijos, ir t.t. Retesniais atvejais pacientui skiriama operacija: ji gali būti reikalinga tuomet, kada yra pažeistos kelios vidinės kelio sąnario struktūros, kai plyšta kryžminis raištis, ir t.t. Operacija gali būti taikoma ir tuomet, kada specialistų skirti gydymo metodai nėra veiksmingi.
Kada būtina kreiptis į gydytoją?
Nors kartais nusprendžiama palaukti, kol skausmas nuslūgs savaime, tačiau tai gali būti net labai rizikinga. Į specialistus vertėtų kreiptis kiek įmanoma skubiau, jei…
• Negalite atsistoti ant vienos kojos;
• Kelio sąnarys yra ištinęs ir paraudęs;
• Negalite sulenkti arba ištiesti kojos;
• Pastebite kelio sąnario deformaciją;
• Judant jaučiamas nestabilumas;
• Skausmas ilgą laiką nepraeina arba vis atsinaujina.
Kartais kelio skausmas pajuntamas dėl neatsargių judesių, po sporto, fizinio darbo, ir t.t. Tokiais atvejais dažniausiai nusprendžiama naudoti specialius tepalus: jei toks gydymo būdas padeda sumažinti skausmą, ir vėliau jis nepasikartoja, pernelyg nerimauti tikrai nereikėtų, tačiau tuomet, jei tokia simptomus švelninanti priemonė nėra veiksminga, vertėtų pasikonsultuoti su specialistais.
Kelio skausmo prevencija
Nors išvengti kelio skausmo pavyksta tikrai ne visuomet, tačiau laikydamiesi svarbiausių patarimų galėsite sumažinti šių skausmų atsiradimo riziką:
• Ribokite savo kūno svorį: neretai tenka pastebėti, kad kelio skausmas dažnai vargina antsvorio turinčius žmones;
• Palaikykite fizinį aktyvumą, tačiau pasirūpinkite, kad kūnas tam būtų tinkamai paruošiamas;
• Stiprinkite raumenyną, pakankamai dėmesio skirkite lankstumo palaikymui.
Nors gali atrodyti, kad kelio skausmas – visai nekaltas susirgimas, kuris praeis be jokio gydymo, tačiau gana dažnais atvejais paaiškėja, kad nerimauti tikrai buvo ko. Taigi, jei jus kankina šis negalavimas, raskite šiek tiek laiko nuvykti pas specialistus, ir išsiaiškinkite skausmą sukėlusias priežastis.
Registruokitės konsultacijai
Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.
Gydykime priežastis, o ne simptomus.