Tarpslankstelinio disko degeneracija

Mūsų pacientai dažnai pasidalina, kad jiems nustatyta tarpslankstelinio disko degeneracija, bet jie nėra informuoti, kas tai yra, kokie procesai vyksta. Apie tai ir kalbame šiame straipsnyje.

Žmogaus stuburas yra sudarytas iš 33-34 slankstelių, kuriuos jungia tarpslanksteliniai diskai, raiščiai, sąnariai. Osteochondrozė – tai ilgą laiką besiformuojanti stuburo liga, kuri pažeidžia tarpslankstelinius diskus ir sukelia jų degeneraciją.

Kaip osteochondrozė paveikia tarpslankstelinius diskus?

Remiantis įvairiais literatūros šaltiniais, kai osteochondrozė sukelia stuburo tarpslankstelinių diskų degeneraciją, daugelis žmonių net nepastebi pakitimų – jie yra besimptomiai. Vis dėlto 10–15 % žmonių susiduria su chroniniais skausmais osteochondrozės paveiktuose stuburo segmentuose.

Stuburo tarpslankstelinių diskų degeneracijas galima skirstyti į kelis pogrupius:

Natūralūs pakitimai, įvykę senėjant organizmui;

Genetiniai pakitimai, kurie yra paveldimi;

Trauminių ar išorės veiksnių sukeltų pažeidimų degeneracija:

 • Tarpslankstelinio disko sienelės pažeidimai;
 • Tarpslankstelinio disko apkrovų pokyčiai, sukeliantys disko protrūzijas, ekstrūzijas;
 • Tarpslankstelinio disko osteochondrozės sukeliama dehidratacinė degeneracija;
 • Uždegiminiai procesai.

Tarpslankstelinio disko degeneraciniai pakitimai:

Pirmasis degeneracijos etapas

 

 

 

 

Antrasis degeneracinis etapas

 

 

 

 

Trečiasis degeneracinis etapas

 

 

 

 

Ketvirtasis degeneracijos etapas

 

 

 

 

Penktasis degeneracijos etapas

 

 

 

 

Kaulinė šmorlio išvarža

 

 

 

 

 

Kas sukelia tarpslankstelinio disko degeneraciją?

Vienas iš faktorių yra tarpslankstelinio disko dehidratacija. Tai išsausėjimas, kurį sukelia proteoglikanų kiekio sumažėjimas. Dehidratacija didina disko mineralų aprūpinimo trūkumą. Esant tokiai situacijai, pablogėja hidrostatinė absorbcija – tarpslankstelinio disko gebėjimas sugerti kūno statines ir judesio apkrovas. Taip pat tai sukelia tarpslankstelinio disko biocheminių reakcijų sutrikimą, bloginantį biomechaniką tarp stuburo slankstelių ir diskų.

Kitas faktorius – kolageno kiekio padidėjimas tarpslanksteliniame diske. Kolageno  substancija/struktūra tarpslankstelinį diską daro labiau pažeidžiamu, nors šis elementas naudingas sąnariams, sausgyslėms ir t.t.

Kai tarpslankstelinis diskas sveikas ir stiprus, o jame esantis minkštiminis branduolys gerai hidratuotas (nėra išsausėjas), apkrovų metu spaudimas tolygiai pasiskirsto po branduolį. Sveikos disko sienelės sugeria apkrovas šonuose, taip sumažindamos vidinį spaudimą.

 

 

Tačiau, esant ankščiau minėtiems sutrikimams, osteochondrozės paveikto tarpslanktelinio disko viduje sumažėja hidrostatinė absorbcija ir sutrinka statinės apkrovos pasiskirstymas diske. Tai formuoja:

 • šmorlio išvaržas – branduolio išsiliejimą į stuburo slankstelio kaulą;
 • disko sienelių deformacijas – sienelės neabsorbuoja spaudimo į šonus, o nukreipia jį į centrą.

Dėl to atsiranda disko ar kaulinės slankstelio struktūros pažeidimas.

2 Komentarai

 • Avatar
  Stuburas - pagrindas organizmo judėjimui. Senokai jaučiu stuburo skausmus...virš 20 metų. Kai būna labai blogai - skausmo didelio jau nebūnam bet ir gydytojų. Rekomendacijų gydymui nėra. Gal prieš 10 metų paskyrė Prednozoloną, pasakė, kad tai mano gyvenimo iki pabaigos - vaistas. Jo nevartojau, pasiskaičiusios internete kokias pasekmes jis sukelia. Laikiausi maisto - organizmas pats rinkdavosi ko nori... labai mėgstu įv. vaisius, daržoves ir valgau neapdortotas... Judėjimas apribotas. Dirbu atsitūpus , iš stovimos padėties, atsiklaupus. Dabar po virusinės infekcijos nustatyta , kad suintensyvėjusi aorta, apimtos TH ( to termino nesuprantu ) stuburo dalies degeneraciniai pakitimai ( paskaičiau, kad tai uždegimas). Dabar jaučiu dešinės pusės veido tirpimą ir skausmą širdyje -gal tai iš susirūpinimo. Parašyta -medicinos dokumentų išrašė, kad taikytas budėjo id o 400mg preparatas. Deja netaikyta, taikyta kai kas kita. O šiaip manau. -gyvename kiek duota, kiek protingai mylime savo kūną. Bet visiškai norime malonumų, saldumynų, pyragų...gal tik judėti reiktų visiems daugiau. Judėkime ir būkime linksmesni. Linkiu visiems Pasaulio Žmonėms. Nebūkime abejingi sau ir kitiems, Juk tikrai man ne tas pats kas bus po manęs. Norisi visiems, kad būtų Taika, Kad šviestų saulė, tad jei mylėsime vieni kitus ( o nemylint savęs !). Patikėkite( vaikai gali paliūdyti) -turėjau daug priepuolių dėl stuburo ir buvo kai iš lovvos nepakildavau i , bet jau virš 20 -mt metų be stiprių medikamentų. Meilė sau, artimui ir meilė maistui, protinga - bet neturiu protingoa, mokausi iš savo vaikų, kurie stengiasi reguliuoti ir sau ir man. Išsissakiau (šiuo metu ) -rašau apie save : praėjo veido tirpimas, praėjo skausmas širdyje. Tad melisos kapsulė + išsikalbėti ir daugiau vitamino C.
  • Avatar
   Miralda
   Gražiai parašėte 🙏🤍

Palikti komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.