Stuburo osteochondrozė: kaip ją atpažinti ir gydyti?
Nugaros skausmas vargina daugybę žmonių, tačiau ne visi šį sveikatos sutrikimą sureikšmina, o tuomet, kai nueinama pas gydytoją, neretai paaiškėja, kad situacija yra kur kas rimtesnė nei pasirodė iš pradžių. Vienas dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių – stuburo osteochondrozė, kuri užklumpa įvairaus amžiaus žmones. Ši diagnozė neretai nuskamba pernelyg gąsdinančiai, tačiau tuomet, jei pakankamai gerai pažinsite šią ligą, paaiškės, kad situacija yra tikrai kontroliuojama. Taigi, kokia tai liga, kas ją sukelia, ir kaip palengvinti stuburo osteochondrozės simptomus?
Kas yra stuburo osteochondrozė?
Stuburo osteochondrozė – tai degeneracinė tarpslankstelinių stuburo diskų liga, kuri pažeidžia stuburą. Dažniausiai tarpslanksteliniai diskai nusidėvi dėl amžiaus, nes jų elastingumas tampa mažesnis, tačiau paskutiniu metu tenka pastebėti, kad į gydytojus dėl šios ligos kreipiasi vis jaunesni pacientai. Priežasčių, kodėl sergama šia liga, yra ne taip ir mažai: tą gali lemti paveldimumas, nutukimas, stuburo traumos, patiriamos darbo metu ar sportuojant, taip pat ir kitos ligos, kurios pažeidžia normalią sąnarių ir kremzlių struktūrą. Sergant stuburo osteochondroze tarpslanksteliniai diskai tampa plokštesnės formos, todėl tarpai tarp slankstelių tampa mažesni. Ilgainiui diskai ima spausti nervus bei kraujagysles, ima formuotis kaulinės ataugos. Ligos pradžioje dažniausiai juntamas aštrus skausmas, kuris pasireiškia po didesnio fizinio aktyvumo. Po kurio laiko skausmas tampa mažesnis, tačiau iki galo neišnyksta.
Kokie yra pagrindiniai stuburo osteochondrozės simptomai?
• Jaučiamas varginantis skausmas sprando, kaklo, nugaros ar juosmens srityje;
• Pastebimas sustingimas sprando, kaklo, nugaros ar juosmens srityje;
• Keičiantis orams jaučiamas skausmas ar diskomfortas;
• Vargina nemiga, prastas miegas;
• Kartu su kitais ligai būdingais simptomais pasireiškia galvos svaigimas.
Stuburo osteochondrozės gydymas
Pajautus nugaros skausmą rekomenduojama nedelsti ir kreiptis į gydytoją, kuri atliks reikalingus tyrimus ir pasiūlys tinkamiausią gydymą. Įprastai yra skiriamas Rentgeno tyrimas, kurį atlikus paaiškėja, kokie yra stuburo pakitimai. Vaistų, kurie galėtų visiškai išgydyti stuburo osteochondrozę, nėra, tačiau ligą galima kontroliuoti. Dažniausiai gydytojas skiria vietiškai veikiančius vaistus – tepalus, kremus ar gelius, kurie gali padėti sumažinti uždegimą. Taip pat gali būti skiriami geriami skausmą malšinantys vaistai, nesteroidiniai vaistai ar antidepresantai, kurie gali numalšinti lėtinį skausmą. Neseniai atlikti tyrimai parodė, kad kai kurie maisto papildai (pavyzdžiui, gliukozaminas) gali teigiamai paveikti paciento savijautą, todėl su vaistais taip pat gali būti vartojami ir papildai. Sergant stuburo osteochondroze neretai gali pagelbėti fizioterapinės procedūros bei masažas.
Natūralus stuburo osteochondrozės gydymas
Numalšinti stuburo osteochondrozės simptomus gali padėti natūralūs gydymo būdai. Vienas jų – tai raminanti vonia, kuri taip pat gali palengvinti reumatinio poliartrito ir radikulito simptomus: 300 gramų ramunėlių, takažolių arba šalavijų užpilkite 5 litrais verdančio vandens, palikite 2 valandas pritraukti. Užpilą nukoškite, supilkite į vonią. Nors toks natūralus gydymo būdas jums nepadės visiškai pasveikti, tačiau jis gali palengvinti simptomus. Prieš mankštą rekomenduojama nusiprausti po šiltu dušu arba pagulėti šiltoje vonioje – tai padės atpalaiduoti raumenis, todėl mankštos metu nepersitempsite. Kai kuriais atvejais skausmą gali sumažinti šildantys ar šaldantys kompresai (pastarieji gali tikti tuomet, kai skausmas yra itin aštrus). Vis dėlto, kompresai nėra rekomenduojami tada, jei odos jautrumas yra sumažėjęs.
Stuburo osteochondrozės profilaktika
Stuburo osteochondrozės skausmas yra labai varginantis, todėl svarbu jam užkirsti kelią. Keletas naudingų patarimų jums gali padėti išvengti šios ligos:
• Venkite itin sunkaus fizinio darbo, kuris smarkiai apkrauna stuburą;
• Stiprinkite nugaros raumenis – pratimų, kurie galėtų padėti tą padaryti, yra gana nemažai, tačiau labai svarbu juos atlikti taisyklingai. Taip pat nesuklysite, jei nuspręsite pasirinkti plaukimą;
• Atkreipkite dėmesį į savo laikyseną, o prireikus naudokite specialius laikysenos koreguoklius;
• Jei turite antsvorio, jį patartina mažinti – tai ne tik gali padėti išvengti stuburo osteochondrozės, bet taip pat ir kitų ligų;
• Rūpinkitės tinkama mityba – valgykite daugiau vaisių ir daržovių, venkite riebaus, itin sunkiai virškinamo maisto;
• Kasdien stenkitės judinti stuburą kuo didesne amplitude, tačiau tą darykite atsargiai, venkite labai staigių judesių;
• Jei tenka nešti sunkius krepšius, svorį paskirstykite abiem rankoms, atkreipkite dėmesį į tai, ar nešulius nuo žemės pakeliate taisyklingai (tą reikėtų daryti nugarą išlaikant tiesią);
• Svarbu kuo anksčiau pradėti įgimtų stuburo ligų gydymą, neignoruoti stuburo iškrypimo ar kitų ligų, kurios gali pagreitinti stuburo osteochondrozės vystymąsi;
• Sėdimą darbą dirbantiems žmonėms rekomenduojama daryti pertraukėles, kurių metu patartina šiek tiek prasimankštinti.
Nors stuburo osteochondrozė nėra iki galo pagydoma, tačiau tuomet, jei bus taikomas tinkamas gydymas, gyvenimo kokybė bus tokia pat gera, kokia buvo anksčiau. Pajautus pirmuosius ligos simptomus rekomenduojama nedelsti ir kuo greičiau kreiptis į gydytoją, nes pritaikius tinkamus vaistus, ligos progresavimą galima pažaboti. Taip pat ligos simptomus gali sumažinti masažas, mankšta ar kiti metodai, todėl nedelskite, ir laiku susirūpinkite savo sveikata.
Registruokitės konsultacijai
Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.
Gydykime priežastis, o ne simptomus.