Sąnarių skausmas

Sąnarių skausmas: skausmo rūšys ir gydymas

Nors įprasta manyti, kad sąnarių skausmas vargina tik vyresnio amžiaus žmones, tačiau tokia nuostata yra klaidinga. Sąnarių skausmą gali sukelti labai įvairios priežastys: kaulų lūžiai, infekcijos, autoimuniniai susirgimai, sąnarių dėvėjimasis, ir t.t. Skiriami pagrindiniai sąnarių skausmo tipai, kurie priklauso nuo skaudamos vietos (gali skaudėti kelio sąnarį, klubo sąnarį, ir t.t.) Skausmą įvairiose kūno vietose gali lemti labai skirtingos priežastys, todėl svarbu išsiaiškinti, apie kokius susirgimus gali įspėti juntamas skausmas.

Sanariu skausmas

Kelio sąnario skausmas

Kelio sąnario skausmą neretai kenčia sportininkai, kurių sąnariams tenka atlaikyti nemažus krūvius. Gana dažnai kelių sąnarų skausmas atsiranda dėl sąnarių raiščių bei minkštųjų audinių sužalojimų, arba dėl kitų susirgimų, todėl diagnozuojant ligą labai svarbu nustatyti tikslią vietą, kurią skauda pacientui. Jei skauda priekinėje kelio dalyje, tikėtina, kad taip nutiko dėl suminkštėjusios kremzlės (tą gali lemti osteoartritas ar raiščių uždegimas). Jei skausmas juntamas užpakalinėje kelio dalyje, skausmą gali lemti artritas arba cistos. Toks skausmas dažniausiai yra apibūdinamas kaip bukas ir geliantis – ilgai vaikštant ar stovint skausmas paūmėja. Sąnarių skausmas kelių srityje taip pat gali lemti ir menisko plyšimas – taip nutinka dėl patirtų traumų arba dėl degeneracinių procesų. Tipiški šio susirgimo simptomai yra kelio patinimas, jautrumas paspaudus meniską, traškesys kelio srityje bei kelio sąnarių judesių ribotumas.

Kelio sanariu skausmas

Kelio sąnario skausmas

Skausmas klubų srityje – gana dažna problema, kurią lemia įvairios priežastys: osteoartritas, klubo sąnarių bursitas, osteonekrozė, ir t.t. Svarbu žinoti, kad klubo sąnario skausmas įprastai yra antrinė problema, kurią sukelia įvairios ligos, todėl būtina kuo anksčiau kreiptis į gydytoją, kuris nustatys skausmo priežastį, ir padės ją pašalinti.

Peties sąnario skausmas

Dažniausia peties sąnario skausmo priežastis – įvairūs sužeidimai, tačiau taip pat skausmas gali būti juntamas ir dėl minkštųjų audinių suirimo, dėl pernelyg mažo ar didelio fizinio krūvio, taip pat ir dėl degeneracinių procesų. Įdomu tai, kad peties skausmas gali pasireikšti praėjus daug metų po patirtų sužalojimų, nes tuomet išsivysto peties osteoartritas. Jei petys išnyra, tokiu atveju juntamas nestabilumas, o skausmas gali pasireikšti ne tik petyje, bet taip pat ir žemiau rankoje.

Alkūnės sąnario skausmas

Alkūnės sąnario skausmas neretai juntamas dėl patirtų sužalojimų, o šios pažeistos vietos gydymas trunka ganėtinai ilgai. Vienas dažniausių alkūnės sužalojimų – lateralinis epikondilitas, kuris dar vadinamas „tenisininko alkūne“. Pasikartojantys stiprūs sutrenkimai alkūnės srityje sukelia raiščių įsitempimą, kuris yra lydimas skausmo. Įprastai raumenų atsipalaidavimas skausmą nuslopina.

Plaštakos sąnarių skausmas

Plaštakos sąnarių skausmas neretai yra juntamas dėl patirtų sužalojimų, pakartotino įsitempimo ar dėl tam tikrų ligų (pavyzdžiui, dėl osteoartrito). Kadangi vis daugiau žmonių naudojasi kompiuteriu, plaštakos sąnarių skausmas neretai yra juntamas dėl pernelyg intensyvaus naudojimosi kompiuterio klaviatūra. Šis susirgimas yra vadinamas riešo ar karpalinio kanalo sindromu, kuris pasireiškia nejautrumu, tirpimo jausmu ar skausmu.

Kaip gydomas sąnarių skausmas?

Sąnarių skausmo gydymas visada priklauso nuo to, kokios priežastys jį sukėlė, tačiau galima išskirti kelis gydymo būdus, kurie yra taikomi dažniausiai:
• Gimnastikos pratimai skiriami tada, kai siekiama pagerinti kūno mobilumą, o jėgos pratimai padeda sustiprinti raumenis. Visi pratimai turi būti atliekami atsargiai ir stebint specialistams, nes priešingu atveju norėdami sau padėti galite tik dar labiau pakenkti. Fizinių pratimų krūvis turi būti didinamas palaipsniui, nes tokiu atveju galima pasiekti geriausių rezultatų. Aerobikos pratimai gali būti skiriami tada, kai siekiama treniruoti visas raumenų grupes. Šis sportas gerina kraujo cirkuliaciją, sąnariai yra geriau aprūpinami reikalingomis medžiagomis, todėl yra mažinamas uždegimo procesas. Pacientams, kurie serga osteoartritu, ypač rekomenduojama atlikti aerobikos pratimus vandenyje;

sanariu skausmo gydymas

• Jei kenčiama nuo klubo sąnario skausmo, tokiu atveju pacientui neretai yra skiriamas poilsis. Tai padeda nurimti ūmiam uždegimui;
• Tam tikrais atvejais gydytojai gali skirti  šaltus ar karštus kompresus, kurie numalšina uždegimą;
• Trumpalaikiam sąnarių skausmo gydymui gali būti skiriami vaistai nuo uždegimo (pavyzdžiui, ibuprofenas ar diklofenakas);
• Jei sąnarių skausmas nėra labai stiprus, gali pagelbėti masažas (skaudančių raumenų masažas šildo raumenis ir gerina kraujotaką);
• Sunkiais reumatinių ligų atvejais gali būti taikomas chirurginis gydymas. Artrito ar kitų reumatinių ligų atvejais gali būti taikoma korekcija, kurios metu yra koreguojamas sužeistas sąnarys. Operacijos metu iš sąnario gali būti pašalinamos kremzlės ar kaulo dalys, taip pat gali būti sujungiami kaulai. Jei sąnarys yra per daug pažeistas, kartais jo korekcijos yra neįmanomos. Tokiais atvejais gali būti skiriamas sąnario pakeitimas dirbtiniu sąnariu.
Gydymo metodų pasirinkimas yra tikrai nemažas, tačiau labai svarbu tai, kad pacientai nesigydytų savarankiškai, ir esant sąnarių skausmams kreiptųsi į gydytoją. Jei uždelsiama, tokiu atveju sąnarių skausmas gali būti labai stiprus, o gydymas – kur kas sudėtingesnis, todėl nedelskite ir pasikonsultuokite su specialistais.

 

2 Komentarai

 • Avatar
  Justina
  Sveiki, Norėjau paklausti dėl žandikaulio sąnario skausmo. Negaliu beveik išsižioti, o skausmas jaučiamas burnos gale, ties smilkiniu ir dešinėje galvos pusėje (viskas vyksta dešinėje). Viskas prasidėjo nuo patempimo jausmo dešinėje smakro pusėje, tada lankiausi pas odontologą ir man taisė plombą su nejautra, ten gerai patampė tą pačią pusę, tada kur baigiasi dantys apačioje už protinio (taisė ne jį, o dantį šalia) buvo susidaręs uždegimas, jau negalėjau pilnai išsižioti bei po danties taisymo šalia esančio danties plomba įsirėmė į tarpdantį kas visą laiką kėlė nemalonų jausmą. Uždegimui apmalšinus vaistais man išrovė protinį dantį taip pat dešinėje pusėje gale. Poto toliau negalėjau išsižioti ir skaudėjo tą tarpdantį kur buvo įsirėmusi plomba. Tą vietą susitaisiau, plomba nebesiremia, tačiau toje to taisyto danties ir to kur plomba rėmėsi vis dar liko keistas jausmas, kuris jau tęsiasi virš savaitės, lyg ta vieta būtų mažiau jautri ir lyg dantis kabėtų truputį ore, tada atrodo nuo ten tęsiasi jausmas į burnos galą, tada į smilkinį ir galvą. Išsižioti toliau negaliu ir tas jausmas pulsuoja, kartais viską skauda, net ir galvą toje pusėje, tada išgėriau ibuprofen ir viskas aprimsta, lieka silpnesnis jausmas smilkinio ir dešinėje burnos pusėje, plius tas tarpdantis. Taip pat skauda dešinės kojos pagalvėlę ir pirštus, galvoju ar tai susiję. Dar buvau pas kineziterapeutą, pratampė tą žandikaulį kažkiek, išsižiojimas buvo pagerėjęs, bet po savaitės vėl viskas pasidarė kaip buvo.. Nežinau ko griebtis ir kur čia yra tikroji šitos savijautos priežastis, taip pat kad neišleisti daug pinigų ieškant problemos ne ten.. Ačiū labai, Justina
  • Avatar
   Mantas Norkūnas
   Laba vakara ponia Justina, Jei problema nėra ortodontinė, sąkandžio ar po pvz. žandikaulio lūžio, tembulomandibuliariniai sutrikimai lydimi kranialiniu kaukolės sutrikimu smilkinkaulinės plokštelės rotacijos, pleištuko/pakauškaulio torsijos ir t.t. Galima įtaka ir pėdu valgus ar varus skliauto pokyčiu, kūno mechaninio kampo, viršutinės cervikalinės stuburo dalies sutrikimu C0-C3 segmentuose. Jums reikėtu kreiptis į Osteopatą.

Palikti komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.