Achilo sausgyslę sudaro du blauzdos raumenys – plekšninis ir dvilypis. Kartu jie vadinami trigalviu blauzdos raumeniu. Dvilypis ir plekšninis raumenys susijungia ties blauzdos viduriu ir pereina į bendrą stipriausią ir didžiausią žmogaus sausgyslę – Achilą, kuris tvirtinasi prie kulno gumburo.
Tendinitas – tai achilo sausgyslės, jungiančios blauzdos raumenis su kulnakauliu, uždegimas. Jis dažniausiai būna trumpalaikis, tačiau jei nėra gydomas, gali progresuoti ir pereiti į stipresnius sausgyslės pažeidimus, susijusius su skaidulų įplyšimu. Sausgyslė traumuojama nuolatiniais, monotoniškais, pasikartojančiais judesiais.
Remiantis literatūra, 30-50% sausgyslių pažeidimų įvyksta aktyvios fizinės veiklos metu. Achilo sausgyslių problemos gana dažnos sportininkų tarpe: futbolo, krepšinio žaidėjų, bėgikų ir kt.
Achilo tendinito priežastys:
Achilo tendinitas paprastai nėra susijęs su konkrečia trauma. Problema atsiranda kai sausgyslė patiria pasikartojantį stresą, persidirba, gauna per didelį krūvį.
- Staigus fizinio aktyvumo intensyvumo padidėjimas
- Treniruočių paviršiaus pasikeitimas
- Treniruotės be tinkamo apšilimo
- Netinkama avalynė
- Begimas kulnu
- Įtempti blauzdos raumenys
Dažni achilo tendinito simptomai:
- Laipsniškas skausmo didėjimas, kuris laikui bėgant sustiprėja.
- Achilo sausgyslės skausmas ir sustingimas ryte.
- Skausmas prie kulno sausgyslės.
- Stiprus skausmas kitą dieną po treniruotės.
- Skausmas atsiranda bėgiojant ar porą valandų po to.
- Sausgyslės sustorėjimas.
- Pastovus tinimas, kuris sustiprėja dienos pabaigoje.
Galimos komplikacijos:
Achilo tendinitas gali sukelti Achilo tendinozę – degeneracinę būklę, kai sausgyslės struktūra pasikeičia ir ji tampa mažiau atspari rimtiems pažeidimams. Tendinitui būdingas uždegimas, o tendinozė apima neuždegiminio kolageno degeneraciją.
Achilo sausgyslė gali plyšti, sukeldama didelį skausmą. Tokiu atveju, gali prireikti chirurginio gydymo. Operuojant pašalinama pažeista sausgyslės dalis. Taip sumažinamas uždegimas ir skausmas. Po operacijos taikomi koncervatyvūs gydymo metodai, kurių metu užtikrinamas sausgyslės gijimas ir pėdos funkcijos atstatymas. Patariama kuo anksčiau kreiptis į kineziterapeutą, kad būtų galima išvengti šio nemalonaus plyšimo.
Registruokitės konsultacijai
Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.
Gydykime priežastis, o ne simptomus.